Házikert

Ezért ültessük a bőrlevelet ősszel

Agrofórum Online

A bőrlevél (Bergenia) a kiskertek népszerű évelő dísznövénye, amelyet vastag, bőrszerű levelei és színes virágfürtjei tesznek különlegessé. Ideális választás árnyékos vagy félárnyékos kertekbe, ahol talajtakaróként is kiválóan megállja a helyét, ültetésére pedig kiválóan alkalmas az őszi időszak.

A bőrlevél (Bergenia) gondozása egyszerű, mivel viszonylag kevés odafigyelést igényel, mégis egész évben szép látványt nyújt. Árnyéktűrő növény, azonban ha teljes napsütést kap, akkor több virágot hoz. Így érdemes olyan helyre ültetni, ahol elegendő fény éri, de a forró, tűző napnak nincs állandóan kitéve.

A talaj tekintetében nem válogatós, jól érzi magát átlagos kerti földben is, amennyiben az jó vízelvezető képességgel rendelkezik, mert a pangó vizet nem tűri, és ez a gyökerek rothadásához vezethet. Ha a talaj tápanyagban gazdag, akkor még szebben fejlődik. Évente egy alkalommal, tavasszal elegendő komposzttal vagy szerves trágyával javítani a talaj minőségét.

A bőrlevél szárazságtűrő, tehát ritkán van szükség öntözésre, azonban hosszabb, csapadékmentes időszakokban ajánlott mérsékelt mennyiségű vizet biztosítani számára. Különösen téltűrő növény, így nincs szükség extra védelemre a fagyos hónapokban. Ha a levelei elszíneződnek, vagy a virágszárak elszáradnak, érdemes ezeket levágni, hogy serkentsük az új növekedést és megőrizzük a növény esztétikáját.

Tőosztással könnyedén szaporítható, amit tavasszal vagy ősszel érdemes elvégezni, hogy a növény megújuljon és sűrűbbé váljon. Ha a kertben nagyobb összefüggő területet szeretnénk beültetni vele, akkor érdemes 30-40 cm távolságot hagyni az egyes példányok között, hogy legyen elegendő helyük a terjedéshez.

Ültetése ősszel

Az őszi ültetés ideális is a bőrlevél számára, mivel ilyenkor a talaj még elég meleg ahhoz, hogy a gyökerek megfelelően megerősödjenek, mielőtt beköszöntenek a hidegebb hónapok. Az őszi időszak különösen előnyös, hiszen a kevesebb hőstressz miatt a növény könnyebben alkalmazkodik új helyéhez, és tavasszal erőteljes növekedéssel hálálja meg az időzítést.

Fontos azonban, hogy az ültetés előtt jól előkészítsük a talajt, és gondoskodjunk a megfelelő vízelvezetésről, mivel a pangó víz károsíthatja a friss gyökereket. Az ültetési távolságot illetően a növények között 30-40 cm tőtávolságot érdemes hagyni. Így biztosíthatjuk, hogy legyen elegendő helyük a terjeszkedéshez, de ne legyenek túl zsúfoltan, ami akadályozhatná a levegő áramlását és növelné a betegségek kockázatát.

Sortávra hasonlóan, 30-40 cm elegendő, ha több sorban szeretnénk ültetni. A növényeket olyan mélyre ültessük, hogy a gyökérlabda teteje éppen a talaj felszínével legyen egy vonalban, de ne temessük túl mélyre, mert az gyökérrothadáshoz vezethet.

Az ültetés után a talajt enyhén öntözzük be, hogy a gyökerek megfelelő kapcsolatba kerüljenek a talajjal, de ne áztassuk el. Ha csoportosan ültetjük a bőrlevelet, szép talajtakaróként funkcionál, és különösen jól mutat sziklakertekben vagy szegélyként.

Télen nincs szükség különleges védelemre, hiszen a bőrlevél jól tűri a fagyokat, azonban a fiatal növények körül mulcsozással segíthetjük a talaj hőmérsékletének egyenletes megtartását, így megelőzhetjük a gyökérkárosodást.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Seprűzanót: a karácsonyi grincsfa alapanyaga

2024. december 19. 13:10

Fontos, hogy a hidegebb hónapok alatt ne öntözzük túl, mivel a felesleges víz télen megfagyhat és károsíthatja a gyökereket!

Beltéri növények, amelyek ellenállóak a hideggel szemben

2024. december 19. 08:10

Hideg körülmények között a növények télen végleg károsodhatnak. Kivéve, a szívós fajtákat, amelyek jól tűrik az alacsony hőmérsékletet.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

Ültessünk kökényt a kertünkbe!

2024. szeptember 24. 07:10

Ha nem korlátozzuk a terjeszkedését, a kökény szabadon álló, 4 méteres bokorrá fejlődik, amely egész évben különleges látványt nyújt.

Naspolya termesztési kisokos

2023. február 22. 10:56

Manapság a naspolyafák meglehetősen ritkán fordulnak elő a kertjeinkben. Ennek ellenére ez a középkorból származó fa a maga különleges gyümölcseivel és szép dús lombjával lassan visszatér a köztudatba.

Cickafark nevelési kisokos

2023. január 6. 13:36

Egyre több hazai kertész ülteti el ezt a derékmagasságig megnövő, évelő, látványos virágot hozó növényt, amely nem csak mutatós, de rendkívül kellemes illatot is áraszt. Változatos formavilágának köszönhetően sokan ültetik el szegélynövényként vagy utcák, házak előtti zöldterület díszeként a gyógynövényként is igen kedvelt cickafarkot.

Crocosmia: így ültessük a mesés szépségéért!

2023. augusztus 31. 06:40

A sáfrányfű egy piros, narancssárga, sárga virágú évelő, mely nyáron nyílik és élénkzöld levelei kard alakban díszítik a kertünket. Jellegzetes virágformája miatt lett újra felfedezett.