Házikert

Felnyurgult paradicsompalánta: ültetési tippek, ha túl nagy a palánta

Agrofórum Online

Gyakori palántanevelési hiba, de még később a kiültetés után is előfordul, hogy valami baki üt ki a paradicsomágyáson belül. Nézzük sorra a felnyugrulás okait és megoldásait!

Mikor még a palánta az ablakpárkányon lakik, akkor nem nehéz kitalálni, hogy valóban mi a hiba a gépezetben. Egyrészt a fényhiány, a kicsi cserép, a tápanyaghiány mindig belejátszik. A palánta már növekedne a korai vetés miatt és törekszik a fény felé, és így kapunk egy gyenge szárvastagságú, iszonyú magas, akár méteres növényt, amit aztán ki kéne valahogy ültetni, de imbolyog, mint búbos kacsa a vízen.

Felnyurgult a paradicsom, mi tévő legyek?

Az egyik megoldás, ha még nem tudjuk kiültetni, vagy nincs hova kiültetni, hogy átültetjük egy sokkal nagyobb dézsába. Ráadásul nem a jelenleg meglévő magasságba kerüljön a palánta, hanem jóval mélyebbre!

A paradicsom kifejezetten szereti, ha a szára is sok helyen legyökeresedik, így nem kell aggódni, ha a palántán a nagy magassága miatt sokkal mélyebbre kerül. Csak több lesz rajta a gyökér, ami nagyobb ellenállóságot fog adni neki. Stabilabb is lesz.

A másik opció, hogy kiültetjük, de itt is vagy mélyebbre ültessük, vagy fektessük el a talajon vagy talajban, ahova legyökeresedhet!

Tápanyaggal javíthatunk rajta?

A paradicsom az első időkben nitrogénigényes, amikor a nagy zöldtömeget megneveli, de az éréshez például káliumra van szüksége. Emellett ráadásul a szár megerősödéséhez kalciumra is szüksége lesz.

Ezt lehet természetes úton összemorzsolt tojáshéjjal is megoldani, bár ez a lassúbb megoldás, de nem lehetetlen.

A paradicsom kifejezetten szereti, ha a szára is sok helyen legyökeresedik (fotó: Pixabay)

Ha gyors megoldást akarunk akkor plusz műtrágya formájában juttatjuk ki. Akár kalcium-nitrát formában.

Ha viszont már virágzott bent a palántanevelőben, de rendre eldobálta a virágokat (elrúgja a virágot szakszerűen), akkor ott a bór is fontos tápanyag lesz és érdemes mielőbb pótolni.

A relatív tápanyaghiányt az első időszakban nem feltétlenül vesszük észre, mert ameddig lehet, a növény korrigálni próbál. Ha relatív tápanyaghiány alakul ki, akkor SOS segítségnek a lombtrágyázást szoktam javasolni, mert esténként lombtrágyázva nagyon gyorsan helyreáll a növény tápanyagrendszere.

Ha még így is nagyon magas a paradicsomtő és nem bírja el magát?

Nagyon sok paradicsomfajta folytonnövő vagy féldeterminált. Egy féldetermináltnál házikerti szinten elég lehet futni hagyni a veteményesben, és úgy önmagát árnyékolva a termés is szépen beérik.

A folytonnövő fajtáknál viszont támrendszert mindig rakjunk a tövek mellé, mert muszáj lesz. A nagy bogyókat nevelők mellé is tegyünk, hogy a termés súlya alatt ne törjenek le a hajtások.

Itt is igaz az, hogy erőteljes szárrendszer kell a paradicsomhoz ahhoz, hogy a termés súlyát elbírja.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Amikor éhezik a növény!

2023. január 26. 06:36

Egyre több helyen lehet látni sárga árpa-, halványzöld búza- és a szivárvány színeiben pompázó repcetáblákat.

A jó növénykondíció a palántaneveléssel indul

2018. szeptember 5. 13:07

Még sok helyen a szabadföldi káposzta- és gyökérzöldségféléket szedik, a hajtató kertészek már a palántaneveléshez készülnek. Ennek kapcsán szeretném egy élettani fogalomra felhívni a figyelmet, amit az emberek esetében a táplálkozásban, az állatoknál a takarmányozás kapcsán már régóta használnak, de a növénytermesztésben ritkán, esetenként tévesen értelmeznek, ez a növénykondíció.

„Ne csak tudd a jót, hanem tedd is”

2022. június 11. 05:36

Az Atfarm a Yara által kifejlesztett digitális eszköz, amellyel idősoros műholdfelvételek alapján nyomon követjük növényállományainak fejlettségi állapotát.

Milyen betegség támadta meg nyár elején a borszőlő leveleit?

2023. június 25. 04:36

Vajdaságban élő borászok vagyunk. A napokban lettünk édesapámmal figyelmesek a szőlőn megjelent betegségre, azonban nem tudjuk meghatározni, hogy mi lehet. Képeket küldünk. Szeretnénk az Önök segítségét kérni!