Alapvető fogalmak, mégis kevesen tudják értelmezni a fénykedvelő vagy árnyéktűrő kérdéskört. Megtörtént eset alapján.
A napokban döbbentem rá, hogy valóban igaza van annak az ismerősömnek, aki rávilágított, hogy nincsenek jogi tanácsokat osztogató influenszerek, és emiatt pont nem érti, hogy más szakmákban meg úgy elterjedtek, mintha kötelező lenne. És valóban igaza van. A kérdéses videónál is erre jöttem rá, amit az egyik influenszer osztott meg a zamioculcas esetében, mint elektroszmog-rajongó növényről. Alapvető fogalomzavarokkal volt a gond.
Minden növény más és más
Mindig is nagyon nagy hangsúlyt fektettem arra, hogy a szakmaiság ne vesszen el attól, hogy egy cikk kattintásvadász legyen, vagy egy videót többen nézzenek meg csak azért, mert valami olyat állítok, amit aztán jól megcáfolok. Így jártam ezzel a félrement videóval is, mely helyesbítésre szorult, hiszen az ablakba tett zámia nem fejlődött megfelelően, míg a tv melletti sötét sarokban igen, és a téves következtetés alapján elektroszmog-kedvelő a zamioculcas, a videó szerint legalábbis. Pedig ez messze nem így van.
Fénykedvelő vagy árnyéktűrő egy növény? És mi az a félárnyékos?
A fénykedvelő növények között olyanok vannak, melyek eredeti élőhelyükön is napos helyen élnek. Gondoljunk csak bele a leanderek esetébe, melyek a tengerpartok mentén díszítenek a nyaralóövezetekben. Egy teljesen árnyékos kertben, ahol nem éri őket a nap, ott nem ezt a díszértéket érnék el. A fénykedvelő növényeknek alapigényük a minél több napsütés, még akkor is, ha az egy ablaknál található, szűrt fényes hely.
Ezzel szemben az árnyékkedvelők olyan kertzugokba vagy szobákba valók, ahova alig süt be a nap, ahol akár még nappal is lámpát kell kapcsolnunk. Ezek a növények az aljnövényzetben éltek eredeti élőhelyükön, netán a cserjeszintben, de nem érte őket közvetlen napfény még a legnaposabb órákban sem.
Ha a két helyen élő növényeket felcserélnénk és az árnyékigényeseket tennénk napos helyre és fordítva, akkor mindkét növény senyvedne, nem tudna megfelelően fejlődni, mert a legalapvetőbb igényei nincsenek jól kielégítve.
A félárnyékos helyre való növények viszont pont azt igénylik, hogy időszakosan legyenek árnyékban és egy napon belül csak időszakosan legyenek napon vagy szórt fényben.
A tarka levelűek napra valók és a zöldek árnyékba?
Gyakran olvasni ezt a tévhitet is, hogy minden árnyékkedvelő zöld levelű, míg a napkedvelők csakis tarka levelűek lehetnek. Az többnyire igaz, hogy például a meténgeknél is a tarka levelű már inkább félárnyéki talajtakaró, de nem kifejezetten tűző napra való. Ellenpélda a kúszó kecskerágó, ahol a tarka levelű és a zöld levelű fajták is szépen bírják a napos kerteket, tehát ez inkább a növény eredeti, kiindulási élőhelyétől függ, mintsem a levélszíntől vagy a -formától.
Téves következtetések tárháza
Tehát bármennyire jónak vagy szenzációnak tűnik egy-egy állítás, ami az interneten kering, legyünk óvatosak és legyünk résen! A szakmailag megalapozatlan gondolatok ránézésre még akár jók is lehetnek. Viszont már az alapoknál elvérzik a történet, hogy a lakás elektroszmogjához Zamioculcas zamiifolia kell, vagy éppen dohányfüst ellen Sansaveria, ahogy egy másik hasonló eset is előfordult nemrég.
Kiemelt kép: Pixabay