Változik a klíma és egyre izgalmasabb lesz új növényfajok termesztésével kísérletezni itthon is. Láttunk már saját szemünkkel hazai kiviültetvényt, van fóliában nevelt citromültetvény, de szabadföldön szántóföldi kultúraként földimandula is. A földimogyoró termesztése reális lehet?
A földimogyoró kedvelt csemege az egész világon, mégis hazánkban nagyon kevesen foglalkoznak vele, pedig itthon is megteremhetne. Hogy az egész témát átlássuk, nézzük sorra, milyen igényei is vannak a földimogyorónak?
A földimogyoró igényei
A földimogyoró melegigényes faj. Azt mondják, hogy ahol a burgonya megterem, ott lehet földimogyorót is termeszteni. 12 Celsius-fok alatt nincs terméskötődés, ami az egyik sarkalatos pontja a termesztésnek.
Másik fontos ismérve, hogy a vízhiányra nagyon érzékeny, így folyamatos és rendszeres öntözést igényel a terméskötődéshez.
A jó terméshez még az átlagos 14 órás fénymennyiség is szükséges. Akár hobbikertben, akár nagyobb területen termesztenénk, így mindig napos helyet válasszunk számára, hogy fényigényét kiszolgálhassuk.
Talajigényben válogatós: vagy a tápanyagdús homoktalajok a kiválóak számára, melyben a tápanyagdús lesz a feladat, hogy igényeit kiszolgáljuk, vagy a jó vízáteresztő, meszes vályogtalajokat ajánlják hozzá.
Hogyan vetjük és neveljük?
Vetése a babhoz hasonló. Akkor kell vetni, amikor a talaj felső 10-15 cm-es rétege már tartósan eléri a 15 Celsius-fokos hőmérsékletet. Hazai viszonylatban a vetésére az április-május az optimális.
Érdekessége, hogy a tapasztalatok alapján a magtokkal együtt vetett földimogyorónál jobbak a kelési arányok, mint a tisztított magvaknál. A sor- és tőtáv: 40×40 cm, és 5-6 cm mélységbe vessünk.
A kelés után viszonylag gyorsan sűrű lombozattal hálálja meg a gondoskodást és elkezdenek nyílni a pillangós virágok. Ekkor megkezdhetjük a bakhátas feltöltögetést, akárcsak a burgonyánál.
A virágok megtermékenyülése után a magtartó nyél a talajba fúródik és ott kezd el a termés kialakulni. A felkupacolásnak ezért van értelme, mert ott mindig friss, finom szemcséjű talaj lesz, amiben könnyebb a termések fejlődése is.
Az első termések októberre érnek be, ekkor szedjük fel. Felszedése itt is a burgonyáéhoz hasonló. Óvatosan ásóval nyúljunk a növény alá és húzzuk fel az egész növényt, hogy a termések ne szakadjanak bele a talajba.
Betárolni száraz helyen kell, jól szellőző zsákokban, ahol a rágcsálóktól is meg tudjuk védeni.