Házikert

Hernyók elleni védelem – természetesen

Agrofórum Online

A hernyóinvázió olyan probléma, amellyel évről évre szembe kell néznünk a kertünkben, és ha nem akarjuk, hogy ezek az apró élősködők tönkretegyék a növényeinket, fel kell lépnünk ellenük. Sokan azonban irtóznak a mesterséges növényvédő szerek használatától, ezért inkább házilag készítik el a saját speciális hernyó-űző „fegyverüket”, amivel aztán bizton elűzhetik a kártékony betolakodókat.

A környezetbarát hernyók elleni szer nem csak a kertben, de a dézsákban, a balkonládákban, sőt a lakás cserepes növényein is használható. Nem igényel különösebb felszerelést, csak néhány természetes alapanyagot és egy szórófejes virágpermetező üveget.

Az elkészített „hernyóűző” folyadékot hat hétig érlelni kell, ezért, ha célzottan bizonyos növényfajtákra vagy a kert egy adott szegletére akarjuk a szert felhasználni, időben el kell készítenünk. Az organikus összetevőkből készült folyadék a későbbiekben egyszerűen hígítható: egy evőkanál oldathoz 600 ml vizet kell adnunk, így számoljunk.

Hernyó elleni permetezőszer

Hozzávalók: 1 nagy fej fokhagyma, 1 nagyobb vöröshagyma, 1 evőkanál cayenne-i bors

Elkészítés:

  1. A fokhagymagerezdeket és a vöröshagymát nagyobb darabokra vágjuk. Nem szükséges lehéjazni őket, mivel ezt a részét is felhasználjuk az oldatban.
  2. A fokhagyma- és hagymadarabokat, valamint héjakat egy fazékba tesszük és felöntjük 1.5 liter vízzel és hozzáadjuk a cayenne-i borsot.
  3. A keveréket lassú tűzön felforraljuk, folyamatosan kevergetjük. Eztán lefedjük, és takaréklángon fedő alatt 20 percig főzzük.
  4. A hagymás levet öntsük egy jól zárható edénybe és várjuk meg, amíg kihűl. Ekkor zárjuk le az üveget és tegyük hűvös helyre 6 hétre, hogy összeérjen a levünk.
  5. 6 hét elteltével szűrjük le a folyadékot és öntsük vissza a tárolóedénybe az így kapott tömény levet.
  6. Használat előtt alaposan fel kell hígítanunk az oldatot a fent említett módszerrel, azaz: 600 ml vízhez 1 evőkanálnyi oldattal. Ezzel permetezzük be a hernyótámadásnak kitett növényeinket.

Népi módszerekkel a hernyók ellen

Régi, jól bevált módszer a hernyók ellen a burgonya és a hamu. Sokan úgy vélik, a hernyókat a legjobb a felszínre csalogatni a növények köré helyezett nyers burgonyaszeletekkel, és így elkapni őket, vagy egyenesen hamut szórni a növényeinkre, amit nem kedvelnek a puhatestűek, de a földnek és a fejlődő növényeknek jót tehetnek, kiváltképp a lúgos földet kedvelőknek.

A legkártékonyabb hernyó/lepkefajták a kertben

Bár lepkeként sokszor romantikus látványt nyújtanak, a fáknak, cserjéknek, veteményeseknek és gyümölcsöknek nem tesznek jót a lepkék, amelyeket hogy-hogynem, mindig arról a növényről neveznek el, amelyekből a legszívesebben lakomáznak. Hogy melyek ezek?

  • Almamoly
  • Borsólepke
  • Káposztalepke
  • Szilvamoly
  • Barackmoly
  • Szőlőmoly
  • Répalepke

Forrás: Gyógy- és fűszernövény lexikon

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Gyakori hibák szobanövények ápolásánál

2024. november 15. 05:40

Még a gyakorlottabb hobbikertészek is követnek el hibákat a szobanövények ápolásánál. Nehéz az összes hibalehetőséget összeszedni, de a leggyakoribbakra minden válasz benne lesz ebben a cikkben, amivel már eredményesebb lesz a szobakertészkedés.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

A biológiai növényvédelem jelenlegi helyzete, a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségei

2019. november 12. 10:38

A Növényvédelmi Klub 399. ülésén Péter Zoltán, a Biocont Magyarország Kft. munkatársa tartott előadást november 4-én a vendégeknek a világ és hazánk biológiai növényvédelmének vonatkozásairól és a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségeiről.

Kipróbált megoldások a kukorica gyomirtására

2019. február 13. 10:20

A kukorica gyomirtásának szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány, gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.

Zsizsikek jelentősége, inváziós zsizsikfajok hazánkban

2020. augusztus 11. 13:55

A zsizsikekre – mint magban fejlődő, így könnyen széthurcolható csoportra – fokozottan jellemző az inváziós létforma. Magyarországon – és a világ nagy részén szintén – a borsó- és a babzsizsik játssza a vezető szerepet, de rajtuk kívül is akadnak még jelentősnek mondható fajok.

Szakmázzunk a Bayer-rel! - A repce keléséhez kedvező időjárás a kártevőknek is kedvez

2019. november 4. 10:23

A kelő és a fiatal repceállományoknál kiemelt figyelmet kell fordítani a kártevők elleni védelemre.