Házikert
Házikert

Hogyan fogjunk magot a virágokból?

Hogyan fogjunk magot a virágokból?

Agrofórum Online

Gyermekkoromban még nagyon nagy divat volt a vetőmagfogás, ma már ezt termelői körökben kifejezetten nem lehet, de házikertben is nehéz, már olyan módszerekkel védekeznek a nemesítők, hogy szinte magnélküliek a beért termések.

Régen tényleg nagy divat volt visszafogni a magot és rendre gyűjtöttük is minden évelőről, egynyáriról, ahogy azt ma már „nem illik”. De ha költséghatékonyan szeretnénk a saját kertünket fenntartani és van némi affinitásunk a hobbikerten túl is a növények szaporításához, akkor van még lehetőségünk saját anyagból dolgozni. Természetesen kereskedelembe ezek nem kerülhetnek, különben a fejünkre koppint az illetékes szerv.

Az évelők jó része életképes magot hoz

Falusi kertek régi növényeinél főleg igaz az, hogy az évelő növények jó része életképes magot hoz, amit vissza is vethetünk, ezzel is gyarapítva a kert növényvilágát.

Minden esetben csak egészséges növényről fogjunk magot, hogy növényvédelmi problémát ne teremtsünk magunknak.

Hagyjuk elvirágozni az évelőket, majd a magokat a tövön beérni! A bíbor kasvirágtól kezdve a kokárdavirágon át a díszcsicsókáig igen sokféle magot szedhetünk. Még a fagyok előtt vágjuk le az elszáradt virágfejeket, terítsük konyharuhára meleg helyre és várjuk meg, míg a virágfejből kipattannak kicsit a magvak! Ezután könnyen kirázhatjuk a magokat, melyeket száraz helyen tárolunk a magvetésig.

Ezek a magok is kinyerhetők!

Egynyáriak és a magfogás

Egynyári virágokból viszont már nehezebb magot fogni. Míg egy pillangóvirágból vagy egynyári szarkalábból tudunk, addig a legtöbb egynyári virágnak, mint a lobéliának, petúniáknak is rettentő apró magjuk van, és nemcsak kinyerni, de hatékonyan megszedni, betárolni is nehéz. Ráadásul az egynyáriak vetésénél sok hozzáértés is kellhet. Vannak fényen csírázók, vannak magas páratartalmat igénylők és ezeket ismerni kell a sikerhez. Egy pillangóvirág, bársonyvirág vagy szarkaláb már könnyebb eset, mert akár, ha hagyjuk, hogy elszórják a magokat, akkor is tavasszal kikelnek a talajból, amint elmentek a talajmenti fagyok.

Fásszárúak és félfás-szárúak magjai

Aki nevelget a kertjében mályvacserjét, mocsári hibiszkuszt, zsályákat, akkor biztos találkozott már az elszáradt virágszárakon lévő termésekkel, benne a sokszáz maggal. Ezek a magok is rendre kinyerhetők. A zsályáknak kifejezetten szép, gömbölyded fekete magjai vannak, fehér szemmel. A mályvacserje és a mocsári hibiszkusz magja is a tokból kicsipegethető miután a magtokok elszáradtak és kicsit elkezdtek szétnyílni.

Hogyan tároljuk a kinyert vetőmagokat?

A kinyert vetőmagokat szárítsuk meg sütőpapírra terítve, majd a pontos növénynevet egy papírra felírva tegyük a magok mellé és zárjuk be egy befőttesüvegbe őket, hogy légmentesen tudjuk tárolni tavaszig. Ez főleg akkor fontos, ha párásabb a lakásunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan lehet átültetni az idősebb fákat és cserjéket?

2024. július 4. 12:10

Van, hogy a nagyobb fákat legalábbis érdemesebb megpróbálni átültetni, mint a jelenlegi helyükön hagyni. A feladat azonban nem egyszerű.

Egy kicsi kert is lehet növényzetben gazdag és színes

2024. július 2. 05:40

Hogyan lehet játszani a terekkel és mitől lesz biodiverz egy olyan kert is, mely alig két ágyásból áll? Nézzünk egy esettanulmányt, hogy mi hogyan oldottuk meg!

Hidrovetés, a leghatékonyabb füvesítő módszer

2024. június 30. 16:10

Első blikkre úgy tűnhet, mintha egy kerti slagból zöld festékkel permeteznék be az utcafrontokon futó földterületeket, kvázi egyfajta műfüvet utánozva ezzel. Ám ez nem festék, hanem valódi fűmag, és a bepermetezett helyeken nem sokkal ezután elképesztő pázsit nő!

Fűszernövények a kertben: ültessük őket júliusban!

2024. június 30. 12:10

A július általában nem az ültetés ideje. Viszont fűszernövények telepítéséhez éppen ideális, hiszen ekkor fejlődnek a legjobban.

Új generációs repcék: DUKE

2022. július 13. 09:26

Vitalitás és nagyon magas olajtartalom jellemzi.

RAPOOL-repcék: KELTOR

2021. július 23. 08:23

A könnyen és korán betakarítható, kompakt hibridek kedvelőinek választása. A KELTOR egészséges, jól viseli a stresszhatásokat, állóképessége átlagon felüli. Vetésideje rugalmasan kezelhető.

Bővítettük új generációs hibridjeink körét

2021. július 2. 11:36

A technológiai és a klímaváltozás hatásainak ellensúlyozására bevezetett hibridjeink számát idén tovább növeltük annak érdekében, hogy az ország egész területére rendelkezésre álljanak a jövedelmező termesztésre a változó körülmények ellenére alkalmas repcék.

Mit tehetünk a szárazsággal szemben? Öt nemesítő cég képviselőjét kérdeztük az aszályról

2019. február 13. 14:45

Milyen megoldásokkal tudják a nemesítők segíteni a termelőket az egyre fokozódó aszályban?