Ez a téma szinte kimeríthetetlen: az angolpázsit rajongóknál ugyanúgy, mint az egyéb gyepek esetében. A kánikula minden térségben, minden talajon ugyanúgy megviselheti a gyepet, ha nem kap megfelelő ápolást. Többek között.
Hála a mikorrhiza gombáknak a gyep alatt is egy hatalmas életközösség van, mely egy jól működő szimbiotikus rendszer. Ez a gombaféle segíti a gyepet: tápanyagok felvételével vagy átalakításával, de még a toxikus anyagok ellen is jó hatással van.
Tehát a gyep, mint olyan, nem csak a fűfélék közössége, mert ugyanúgy egy nagyszabású produkció, mint a kert egyéb részei. Azért van általában viszont gond vele, mert
- nem megfelelő fűfélékből állt a keverék, amit kiszórtunk;
- nincs megfelelően tápanyagozva;
- nincs időben gyepszellőztetve, hengerezve;
- nem megfelelő a fűnyírás.
És ez a lista még folytatódhatna tovább, de talán, ha ezen a téren rendet rakunk, akkor máris nagy lépést tettünk a stressztűrő gyep felé.
Magnézium-szulfát és a gyep szárazságtűrése
Sok évnyi tapasztalat, hogy a gyepre használva már kora tavasztól egészen késő őszig tápanyag-utánpótlásként a magnézium-szulfátot, az nagyban javítja a gyep szárazságtűrését. Éveken át kísérleteztünk ezzel, ráadásul homoktalajon, és ahol használtuk, ott sokkal tovább maradt öntözés nélkül zöld a pázsit, mint ahol egy kerten belül nem használtuk.
A tápanyagozás mellett egyéb tényezők is fontosak
A tápanyagozás csak egy, mert a huminsavak vagy a fent már említett gombakapcsolatok is fontosak a gyepalkotó növényeknek. Ráadásul olyat is kipróbáltunk, és kiválóan bevált, hogy a már érett komposztunkat tele szerves trágyával egy zsákba beletöltöttük, majd az esővizes hordóba beleengedtük és hagytuk kiázni belőle a jótékony anyagokat, majd ezt nemes egyszerűséggel kiöntöztük a területre.
Megfelelő növényösszetétel
Nagyon sok vita alakul ki általában azzal kapcsolatban, hogy melyik gyepkeverék hova való, pedig viszonylag egyértelmű leírással mutatja minden csomagolódoboz a keveréken, hogy mit hova érdemes elvetni.
A szárazságtűrő keverék talán most az, amit mindenhova lehetne javasolni, hiszen messze egyre fontosabb az, hogy az értékes vizet hova használjuk fel. De a napos kertre való keverékek is hasonlóak, és nem véletlen találták ki összetételében az árnyékos kert, vagy akár a sportpálya keverékeket.
Egy családi ház kertjébe például, ahol sokat szaladgálnak a gyerekek, kitett is a kert a nap szempontjából, oda egyértelműen egy sport- vagy taposástűrő keverék javasolt.
Ilyen esetekben a fűfélék aránya tér el, és akár a teljes összetétel is, hogy megfelelő gyep legyen a végeredmény.