Az ember azt hinné, ha a növényeinek friss vizet ad, az mindenképp jó, nem számít, hogy alulról vagy felülről locsolja őket, és hogy kannát vagy slagot használ. Hiszen a lényeg akárhogy is, de megtörténik: a növények vízhez jutnak.
Ez a fajta észjárás persze leginkább a hobbikertészekre és a nyári idényben előszeretettel kertészkedni szerető laikusokra jellemző, akik – józan paraszti ésszel – úgy vélik, a hangsúly a növény ellátásán van. Akkor meg nem mindegy, honnan érkezik a víz?
Ha felülről locsolunk, azzal akár árthatunk is
Nos, egyáltalán nem mindegy. Mert bár az egyik legélvezetesebb öntözési módszer a felülről történő slagos locsolás – kiváltképp a nyári hőségben, amikor mi is felüdülünk a ránk szálló vízpermettől –, ez a növények szempontjából a lehető legkárosabb.
Hogy miért? Mert ha nem elég későn locsolunk (tehát nem az esti órákban), és még süt a nap, a vizes levelek megéghetnek még a délutáni napsütésben is, ráadásul az „eláztatott” növény sokszor nem tud rendesen megszáradni (például a sűrűn ültetett, dús levelű zöldségek, amelyek között nincs megfelelő szellőzési lehetőség), és ez esetben a gombakórokozók könnyen megtelepednek rajtuk.
A TikTokon adnak tanácsot
Mi tehát a helyes metódus? A TikTok növényes videóinak élén ezen a héten a megfelelő locsolásról szóló téma vezet. Ebben azt tanácsolják, kizárólag alul, a földet öntözzük meg slaggal, és a növények majd felszívnak annyi vizet, amennyire szükségük van. A felülről való öntözést nem javasolják, akkor sem, ha mi úgy véljük, az jólesne a növényeinknek.
A szóban forgó videó és a helyes locsolási módszer itt nézhető meg.