Felkopaszodott a fügebokor? Nincs levél már a dracénán csak a legtetején? Bújtással egyszerűbb lenne a kedvenc rózsánkat leszaporítani? Akkor a megoldást a légbújtó gömb adhatja meg, ami egyszerű, olcsó és gyors eszköz a kiskertészeknek.
A légbújtásról
Az idős növények megfiatalítására az egyik legegyszerűbb és legkézenfekvőbb megoldás a légbújtás. A légbújtáshoz alig kell 1-2 eszköz és egy kis türelem.
Légbújtáshoz a legjobban az 1 cm-nél vastagabb és maximum 3 cm-es átmérőjú, félfás-fás szárak a legalkalmasabbak.
Válasszuk ki azt az egészséges szárrészt, ahol szeretnénk majd megnevelni az új gyökereket és vékony bemetszést vágjunk a külső kéregre. Arra vigyázzunk, hogy a belső réteget már ne sértsük meg. Ezt a kérges háncsréteget fejtsük le óvatosan a növényről.
Egy kis tálba keverjünk össze jó tőzeges talajt, komposztos keverékkel és ha nincs légbújtó gömbünk, akkor nejlonzacskóba fogjuk beletölteni majd.
Egy nejlonzacskót rögzítsünk a seb körül és tömjük ki a talajkeverékkel, nedvesítsük át és légmentesen zárjuk rá a sebfelületre körben.
A légbújtó gömb egyszerűsége
A légbújtó gömb egy fix műanyag gömb, mely a nejlonos megoldásnál sokkal egyszerűbben használható.
A gömböt tömjük ki a talajkeverékkel vagy a mohával, nedvesítsük be és nemes egyszerűséggel zárjuk rá a sebfelületre, majd akár dróttal vagy madzaggal rá is erősíthetjük, hogy ne csússzon el.
Mikor lesz kész a légbújtás?
Egyes növényfajok gyökeresedése el is húzódhat, akár hónapokra. Míg mások igen gyorsan legyökeresednek a sebhely környezetében. A fikuszok, fügék, dracaena fajok, könnyezőpálma viszonylag gyorsan begyökeresedik, míg a mirtuszok, orgonák, rózsák, licsi már lassabbak.
Amikro úgy látjuk, hogy a gömbön belül körbeszőtték a gyökerek a talajkeveréket, akkor óvatosan a gömb alatt vágjuk le az anyanövényről a fiatalított növényi „emeletet”. Az idős anyanövényt sem kell kidobjuk, sok esetben friss hajtásokat fog hozni a rejtett rügyekből és ugyanúgy kertünk vagy lakásunk díszévé válik, mint az új, fiatal növendék.
A levágott, friss gyökeres növendékünkről bontsuk le a nejlon vagy szedjük le a légbújtó gömböt és cserépbe ültessük el a növényt. Ha a gyökerek megerősödtek, akkor már akár szabadföldbe is ki lehet ültetni (már amennyiben kültéri növényt szaporítottunk).
Mire figyeljünk légbújtó gömb vásárláskor?
A piacon számos színben kapható, főleg a fehér, fekete és zöld az elterjedt. A gyakorlat azt mutatja, hogy a fehér színű esetében sokkal jobb a gyökeresedés, mert nem tud a nyári melegben átforrósodni az a maroknyi föld, ami a gömbön belül van. A másik fontos szempont, hogy mivel ezek műanyagból, összehajthatók, olyat válasszunk mindig, melyen plusz lyukak vannak, mert ha eltörik a perforálásnál a gömb, akkor dróttal könnyen átfűzhető és tovább használható.