Házikert

Hogyan öntözzük a tujákat?

Agrofórum Online

A tuják szépséges örökzöld növények, amelyeket hazánkban leggyakrabban sövényként vagy dísznövényként ültetnek a kertekbe. Ahhoz azonban, hogy ne égjenek ki és ne barnuljanak meg idő előtt, megfelelően kell locsolni és gondozni őket.

Mint a legtöbb növénynek, a tujáknak is más-más vízmennyiségre van szükségük az egyes évszakok során ahhoz, hogy egész évben harsogó zölden díszítsék a kertünket és idősebb korukban hatékony árnyékot nyújtsanak. Lássuk, miként érdemes öntözni őket!

Tavasszal

A nappalok meghosszabbodnak, és az időjárás kezd felmelegedni. Tartsa szemmel a tuják új hajtásait – ez jelzi, hogy a növény is érzi a jó időt és növekedésnek indul. Tartsa nedvesen, de nem túlöntözötten a földjét.

Ha tavasszal ültetjük ki a kertbe a tujákat, az ültetést követő első hónapban hetente 2-3 alkalommal locsoljuk meg őket, különösen akkor, ha szárazabb az időjárás. Ügyeljünk arra, hogy a talaj mindig nedves legyen, de sose pangjon benne a víz.

Nyáron

A tujának a nyári melegben is zöldellnie kell. Dőljön hátra, pihenjen, és élvezze a szabadban töltött időt. Az öntözés az egyetlen dolog, ami miatt aggódnia kell, különösen ha a tujáit cserépben tartja. Hamar tudni fogja, ha a tuják szomjasak, mert elkezdenek hervadni. Ezért, ha ezt látja, gyorsan vegye elő az öntözőkannát.

A tuják általában (talajtípustól függően) 2-4 liter vizet igényelnek négyzetméterenként minden öntözés alkalmával. 

Ősszel

Ahogy ősszel az időjárás hűlni kezd, a tuja növekedése is lelassul. Nem igényel már annyi vizet, mint nyáron, de azért ügyelnie kell arra, hogy sose száradjon ki a talaja. Mivel ez egy örökzöld növény, így – ahogy a neve is mutatja – az első őszi kemény fagyok, sőt a tél folyamán sem veszíti el a leveleit. Ősszel a heti egy locsolás az első fagyok beálltáig ideális mennyiségű vizet ad a növényeknek. Ellenőrizni kell, hogy a talaj legalább 20-30 cm mélyen átnedvesedjen. 

Télen

A tél nem zavarja a tujákat. Nem nagyon növekednek ugyan, de még mindig egyfajta struktúrát adnak a kertjének. A növényeket olykor megviselheti a hideg szél és a fagy, de ne aggódjon, ez normális, és amikor az időjárás felmelegszik, a szokásos módon növekednek majd tovább.

A téli hónapokban akkor szabad locsolni, ha a hőmérséklet fagypont felett van, és célszerű kiválasztani a legnaposabb órákat. Ilyenkor nem sok vizet igényel a növény, csak annyit, hogy ne száradjon ki. Ha a talaj fagyosnak tűnik, különösen ügyelni kell erre a szabályra, mert nem tud elszivárogni a felesleges víz és károsíthatja a gyökereket.

Mikor a legtanácsosabb öntözni?

Az öntözésre az optimális időpont (a tél kivételével) általában a reggeli órákban van, mivel ilyenkor a talaj és a levelek még hűvösek. Ilyenkor kisebb a párolgás mértéke és a növény napközben több vizet tud felszívni, mintha a déli órákban öntöznénk meg, ami napperzselődést okozhat.

Az esti órákban, bár kellemes kikapcsolódásnak tűnhet, nem javallott locsolni, mert nem mindig tudnak a növények éjjel megszáradni, és a nedves talaj, a nedves lombozat kedvez a gombás betegségek kialakulásának.

A tuják és a vízmegtartás

A tuják számára jó vízelvezetésű talajt kell biztosítanunk. Ezt komposzt vagy tőzeg hozzáadásával érhetjük el, ezzel javul a talaj vízmegtartó képessége és növeljük a növény  tápanyagellátását. A tuják tövébe szórt mulcsréteg szintén segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát, és csökkenti a gyomosodás mértékét (kiváltképp, ha fóliát is teszünk alá).

(Forrás: https://www.sproutl.com/aftercare/thuja)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Nem kell mindent kivágni: így alakult át a retro nyaraló kertje

2023. október 23. 12:12

A kerttervezésnek is van egy ága, amit egy naturkertész ért igazán: visszafelé alkotunk, mert nem kell mindig mindent kivágni!

Mi okozhatta az ősszel ültetett örökzöldek leveleinek sárgulását?

2022. április 12. 06:36

Több késő ősszel ültetett díszbokornál, díszfánál pl. liliomfa, rododendron, tiszafa, levélsárgulások, elhalások jelentek meg pár hete, főleg a levelek szélein. Mi okozhatta? Hogyan védhetem ki a hasonló károkat?

Van-e teendőm januárban a kertben?

2022. január 4. 05:36

A kerti szezon általában legkésőbb decemberben véget ér, hiszen a kert már ekkor felkészül a pihenésre, a hideg és hosszú téli napokra. A szorgalmas kertésznek ebben az időszakban van lehetősége egy hosszabb pihenőre, viszont pár feladatról ekkor sem szabad megfeledkeznie.

Miből legyen sövény? V. rész – a Leyland-ciprus

2020. szeptember 29. 11:16

Mi az oka a Leyland-ciprus gyors térhódításának Magyarországon? Milyen előnyei vannak ennek az ezüstös örökzöldnek a nyugati tujával szemben? Miről nem szabad megfeledkezni „a leylandi” gondozásánál?