Nagy évelő-lázban ég az ország jó része, és ezernyi és egy videót lehet találni a sziklakertekről, hogyan és mint kell készíteni, de kevesen tudnak igazán jó sziklakertet építeni. Nekem nagy tanítóm a témában a Deres kert tulajdonosa, akitől rengeteg hasznos és valódi, hiteles információt lehet kapni az igazi sziklakertekről.
A legtöbb sziklakert-tulajdonos valójában nem is sziklakertet épített, hanem egy kavicsos valamit évelőkkel és cserjékkel, és rendre figyelem a nagy kertész csoportokban, hogy mennyire tévúton jár a legtöbb kertész sziklakert téren. A sziklakertek valójában nem sok apró kavicsból állnak, hanem sokkal inkább a valódi, természetből fakadó sziklás vidék képét kellene, hogy fessék.
Milyenek a sziklakerti növények?
A sziklakertnek jó esetben természetes hatást kell tükrözni: mint egy sziklagyep például, vagy egy hegyvidéki táj. Ha magunk elé képzeljük a természetes sziklás növénytársulásokat, akkor máris egy jó támpontunk lesz az építéshez.
A sziklakerti növények párnás növekedésűek vagy pozsgások, vagy akár alacsony növésű fűfélék, törpecserjék.
A pozsgásokhoz tartoznak a legkülönfélébb kövirózsafélék, a varjúhájak is. A párnás növekedésűek közé például a pázsitviolák tartoznak, vagy akár a kúszó lángvirág.
Törpecserjék vagy félcserjék közé meg, ha példát kéne említenem, akkor a kakukkfűfélék a legismertebbek mindközül.
Nagy kedvencem a sziklai ternye, mely ezüstös leveleivel és élénksárga virágával igazán impozáns növény egy sziklákkal tarkított kertben. Főleg, ha a rózsaszín virágú lángvirágokkal társítjuk!
Az armeria fajok, magyarul a tengerparti pázsitszegfüvek is nagy kedvencek egy sziklakertben. Párnásan növekedő növények, így kiválóak repedések növényesítésére is.
A pozsgások között is rendkívül fajgazdag nemzetségeket találunk. Akár a kövirózsaféléket nézzük, akár a varjúhájak világát, ha szépen összeválogatjuk a fajokat és fajtákat, akkor impozáns lesz egy akár csak velük beültetett sziklakert is.
Kövek vagy kavicsok?
A sziklakertben elsősorban nagy sziklák és minél nagyobb kőtömbök találhatók, attól lesz természetes hatású. Attól, hogy egy ágyást síkban leszórunk gyöngykaviccsal, az még messze nem sziklakert. A sziklakertnek van domborzata, ezzel hasonlítva a természetes domborzathoz, és bár alkalmazhatunk foltokban kisebb zúzalékokat, kavicsokat, a fő vonulatot és formát a nagyobb sziklák, kőtömbök fogják majd adni, melyek közé ültetjük a növényeket.