Házikert
Házikert

Így érleljük be az ősszel még zöld paradicsomokat, paprikákat!

Így érleljük be az ősszel még zöld paradicsomokat, paprikákat!

Agrofórum Online

Megérkezett az ősz és még sok kint a zöld termés? Nem érnek be időben a paprikák, paradicsomok? Évek óta így csináljuk, elmondom a mi trükkjeinket!

Gazdálkodóként nincs is nagyobb rémálom, minthogy megérkeznek a szeptemberi talajmenti fagyok és rengeteg zöld termés várja még a beszínesedést, beérést. Mivel mi ráadásul színre válogatjuk a szószgyártáshoz a terméseket, így még fontosabb az, hogy szépen pirosodjanak, liluljanak, sárguljanak a paprikák, paradicsomok, persze fajtájukra jellemző módon.

Amikor bejön a talajmenti fagy sietni kell

Az évnek ez a másik nagyon izgalmas ideje, mert az idő az, ami számít ilyenkor. Be tudjuk-e érlelni a megfelelő mértékben a zöldségeket szedhetőre, vagy muszáj lesz utóérlelni?

A talajmenti fagy a tavalyi évben (2021-es év) már szeptember 4-én elvitte a zöld növényi részeket, olyan váratlanul érkezett. Idén még szerencsés az év eddig.

Az talán szerencse, hogy a paradicsom és a paprika is utóérő, de az igazán finom ízekhez és színekhez érdemes a növényen beérlelni mindent még időben.

Az őszi zöldségszüret még sokat hozhat a konyhára (fotó: Pexels)

Érlelés gyorsítása, ha szorít az idő

Na adjunk neki vizet! Az egyik sokak által használt módszer már a bekötődések javítására és az érés gyorsítására az, ha hagyjuk picit a növényeket kiszáradni. Ekkor hirtelen a következő öntözéskor még több termés fog bekötődni, majd a meglévőek szépen elkezdenek beérni. Ez egyfajta kényszerérés, de így lehet gyorsítani a vízmegvonással a dolgon.

Tápanyagok összetétele is számít

“Bár a foszforról a gyökeresedéskor szoktunk beszélni, a magok képzéséhez is nagyon sok foszforra van szükség. Javítja a virágok kötődését és a termésminőséget. Tehát sokkal több és szebb termésünk lesz. A növények káliumigénye fajonként változik: de általánosságban elmondható, hogy azok a növények, melyek sok virágot hoznak, több káliumra is van szükségük. Főleg, ha azok színes terméseket is produkálnak. A káliumtól lesznek szépek a piros színek a paprikán, paradicsomon, javítja az ízletességet, a kalciumtól pedig nemcsak nem repednek ki a termések, de jó hússzerkezetűek is lesznek. Javítja a kálium a növények szárazságtűrését és nagy szerepe van a virágok bekötődésében és a termésképzésben is. A foszfor meg segíti az ATP-szintézist, vagyis a növények energiaellátását. Hiányában kicsi a növekedés, aprók a levelek és a termés mennyisége is jóval kevesebb és gyengébb lesz.” – vallja Varga Szabolcs zöldségtermesztő agrármérnök.

Nem szedjük le az érett termést még

Az érés akkor hatékony, ha az etiléngáz termelődés elindul ott, ahol a termések félérettek. Ezért, hogy a tövek között az etiléngáz mennyisége nagyobb legyen, a már éretteket nem szedjük le, hagyjuk egy darabig a bokrokon és így a még zöldek is elkezdenek szépen és kicsit gyorsabb tempóban megérni.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így „háborúzhat” sikerrel a meztelencsigák ellen

2024. május 18. 10:10

A meztelencsigák, ha számukra kellemes veteményest vagy virágágyást találnak, addig maradnak, amíg mindent fel nem falnak.

A könnyezőpálma tartása és gondozása a lakásban

2024. május 15. 16:10

Mivel egy alapvetően Mexikóból származó növényről beszélünk, így nem meglepő módon szereti a napsütést és a meleget.

Dália: kezdő kertészeknek is ajánlott!

2024. május 14. 07:10

A dáliák termesztése kiváló lehetőség a kertészkedés alapjainak megtanulására, mivel a kezdők is megismerhetik általa a növények általános gondozási igényeit.

Faeper vagy faszeder? Most akkor hogy is van ez?

2024. május 13. 15:10

A Morus nigra, vagyis a fekete eperfa által jött létre a faszeder kifejezés a köznyelvben. Ez azért van, mert a termése szinte teljesen olyan, mint a vadszeder.

Hatalmas vízgazdálkodási fejlesztés kezdődik a Hajdúhátságon

2020. március 11. 13:47

A fejlesztésnek köszönhetően a fenntartható vízgazdálkodás mellett lehetővé válik a Debrecentől nyugatra eső kiváló minőségű mezőgazdasági termőföldek öntözése is.

Jól fejlődik a búza és a repce is a szárazság ellenére

2020. április 8. 10:17

Jelenleg a legnagyobb kihívás az öntözéshez szükséges infrastruktúra kiépítése: a következő 20 évben komoly fejlesztések várhatók ezen a területen.

Miből legyen sövény? III. rész – a kerti korallberkenye és a babérmeggy

2019. június 27. 09:43

Milyen alternatívái léteznek a tuja- és ciprusféléknek, ha örökzöld sövény telepítéséről van szó? Jó ötlet-e az Európa nyugati részéről vagy Délkelet-Ázsia mediterrán térségeiről származó örökzöld növények ültetése? Most minderre fényt derítünk, ismerjük meg a kerti korallberkenyét és a babérmeggyet!

Teleltetésre fel! III. rész – a muskátli, az encián, a kínai hibiszkusz és a murvafürt megfelelő téli védelme

2019. november 29. 04:36

Idén december első hete meghozza a fagyokat: a jövő hét éjszakáin országszerte mérhetünk -1, vagy akár -3 ℃-ot is. Nem késlekedhetünk tovább, ez a hétvége az utolsó időpont, hogy védett helyre vigyük a fagyérzékeny növényeinket. Mi a teendőnk az enciánbokorral, a murvafürttel, a kínai hibiszkusszal és a muskátlival?