Házikert
Házikert

Így érleljük be az ősszel még zöld paradicsomokat, paprikákat!

Így érleljük be az ősszel még zöld paradicsomokat, paprikákat!

Agrofórum Online

Megérkezett az ősz és még sok kint a zöld termés? Nem érnek be időben a paprikák, paradicsomok? Évek óta így csináljuk, elmondom a mi trükkjeinket!

Gazdálkodóként nincs is nagyobb rémálom, minthogy megérkeznek a szeptemberi talajmenti fagyok és rengeteg zöld termés várja még a beszínesedést, beérést. Mivel mi ráadásul színre válogatjuk a szószgyártáshoz a terméseket, így még fontosabb az, hogy szépen pirosodjanak, liluljanak, sárguljanak a paprikák, paradicsomok, persze fajtájukra jellemző módon.

Amikor bejön a talajmenti fagy sietni kell

Az évnek ez a másik nagyon izgalmas ideje, mert az idő az, ami számít ilyenkor. Be tudjuk-e érlelni a megfelelő mértékben a zöldségeket szedhetőre, vagy muszáj lesz utóérlelni?

A talajmenti fagy a tavalyi évben (2021-es év) már szeptember 4-én elvitte a zöld növényi részeket, olyan váratlanul érkezett. Idén még szerencsés az év eddig.

Az talán szerencse, hogy a paradicsom és a paprika is utóérő, de az igazán finom ízekhez és színekhez érdemes a növényen beérlelni mindent még időben.

Az őszi zöldségszüret még sokat hozhat a konyhára (fotó: Pexels)

Érlelés gyorsítása, ha szorít az idő

Na adjunk neki vizet! Az egyik sokak által használt módszer már a bekötődések javítására és az érés gyorsítására az, ha hagyjuk picit a növényeket kiszáradni. Ekkor hirtelen a következő öntözéskor még több termés fog bekötődni, majd a meglévőek szépen elkezdenek beérni. Ez egyfajta kényszerérés, de így lehet gyorsítani a vízmegvonással a dolgon.

Tápanyagok összetétele is számít

“Bár a foszforról a gyökeresedéskor szoktunk beszélni, a magok képzéséhez is nagyon sok foszforra van szükség. Javítja a virágok kötődését és a termésminőséget. Tehát sokkal több és szebb termésünk lesz. A növények káliumigénye fajonként változik: de általánosságban elmondható, hogy azok a növények, melyek sok virágot hoznak, több káliumra is van szükségük. Főleg, ha azok színes terméseket is produkálnak. A káliumtól lesznek szépek a piros színek a paprikán, paradicsomon, javítja az ízletességet, a kalciumtól pedig nemcsak nem repednek ki a termések, de jó hússzerkezetűek is lesznek. Javítja a kálium a növények szárazságtűrését és nagy szerepe van a virágok bekötődésében és a termésképzésben is. A foszfor meg segíti az ATP-szintézist, vagyis a növények energiaellátását. Hiányában kicsi a növekedés, aprók a levelek és a termés mennyisége is jóval kevesebb és gyengébb lesz.” – vallja Varga Szabolcs zöldségtermesztő agrármérnök.

Nem szedjük le az érett termést még

Az érés akkor hatékony, ha az etiléngáz termelődés elindul ott, ahol a termések félérettek. Ezért, hogy a tövek között az etiléngáz mennyisége nagyobb legyen, a már éretteket nem szedjük le, hagyjuk egy darabig a bokrokon és így a még zöldek is elkezdenek szépen és kicsit gyorsabb tempóban megérni.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egynyári virágok, amelyek már ősszel elvethetők

2024. szeptember 7. 10:10

A virágmag lényegesen olcsóbb, mint a palánta, és vannak olyan fajok, amelyek télállók, így már ősszel vethetők. Melyek ezek és hogyan vessük?

Így távolíthatja el a mohát egyszerűen, természetes módon

2024. szeptember 6. 16:10

Számos természetes módszer létezik, amelyekkel hatékonyan eltávolíthatjuk a mohát anélkül, hogy vegyszerekhez kellene folyamodnunk.

Pénztárcakímélő ötletek az őszi kertészkedéshez

2024. szeptember 6. 09:40

Nem kell újat vásárolni, ha növényeket szaporítunk, illetve fagymentesen teleltetünk. De egyéb megoldásokkal is sokat takaríthatunk meg.

Őszi gyepápolás: mit tegyünk és mit ne tegyünk?

2024. szeptember 4. 09:40

Mind a hagyományos, mind a fajgazdag természetes gyep kora ősszel extra törődést és odafigyelést igényel. De mire is van szüksége?

KITE: Legyen a vízügy szívügy!

2018. április 19. 07:34

Együttműködési megállapodást írt alá az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a KITE Zrt. vezetője az aszály- és belvízkárok mérséklésének érdekében.

Mesterséges vízpótlás segíthet az aszály elkerülésén

2019. április 18. 06:03

Január és március között lehullott csapadék mennyisége 24 és 94 milliméter között alakult, az országos területi átlagérték 54 milliméter volt, ami az időszakos átlagnál 41 százalékkal kevesebb.

Hogyan védekezhetek az uborka levélbetegsége ellen?

2023. július 1. 11:37

Házikertemben Roma F1, már termő uborkám levélbetegségének meghatározásában kérem a segítségüket. Több, mint egy hete észleltem a levelein apró, helyenként már nagyobb lyukszerű, világos foltokat. Atka kártételére gondoltam, és egy hete megpermeteztem Nissuron atkaölővel. A helyzet azóta sem javult, sok levél elszáradt, illetve fonnyad. Hogyan védekezhetek ellene?

Életerős kert és víztakarékosság nem zárják ki egymást

2024. augusztus 15. 16:10

A kánikulában a kert is kitikkad, mi pedig szinte korlátlan mennyiségű vízzel próbáljuk életben tartani. A kevesebb azonban lehet több.