Házikert

Így készítsünk hatékony csigacsapdát!

Agrofórum Online

Amennyiben a kertünket rendszeresen ellepik a csigák, érdemes csigacsapdát kihelyezni a kártételek megakadályozása érdekében. Hiszi vagy sem, ez a csapda otthon nagyon gyorsan, házilag is elkészíthető!

Persze, léteznek vegyszeres csigacsapdák is, amelyeket könnyűszerrel megvásárolhatunk a kertészeti áruházakban, de sokan nem szeretnek mérgező anyagokat használni a kertjükben, kiváltképp, ha kisgyermekeik vagy háziállataik is vannak. Számukra lehet remek megoldás az otthon elkészíthető, hatékony csigacsapda.

Számoljuk fel a búvóhelyeiket!

Első lépésként azonban célszerű felszámolni a kertben azokat a helyeket, ahová a csigák napközben vagy éjjel elrejtőzhetnek. Ez lehet egy farakás, kupacnyi egymásra dobált deszka a kert végében vagy egy-egy nagyobb kupac gyomnövény – ezeket célszerű egytől egyig kidobni! A téglák is remek búvóhelyül szolgálnak, ezért ezeket is egy rakásba kell rakni, rendezetten, jól átláthatóan, és ha szükséges, letakarítani.

Ezenfelül ki kell dobni minden növényi hulladékot és megritkítani az alacsonyra növő növényeket, hogy kevésbé legyenek vendégmarasztalóak, és jobb legyen közöttük a szellőzés, valamint szárazabb maradjon a talaj.

Házi csigacsapda

Ehhez nem kell más, csak egy nagyobb deszkalap (ami általában a legtöbb háztartásban, garázsban akad). Mivel a csigák napközben védett területeken bújnak el, gyakran fakérgek, deszkák alatt, ez a csapda számukra hívogató lesz.

Kell hozzá egy kötél, amely megtartja a deszkát a föld felett 2,5 centiméter magasan. Meg kell nedvesíteni a talajt a deszka alatt, majd ráhajtani a deszkát úgy, hogy a kívánt rés megmaradjon, így a csigák alá tudnak mászni. A csapdát a csigainvázióval sújtott kertrészben kell elhelyezni, ott, ahol a legtöbb csiga fordul meg.

Reggel, amikor megfordítjuk a csapdát, látni fogjuk a fára tapadt csigákat, sokszor többtucatnyit! Le kell őket kaparni, például egy késsel, szappanos vízzel teli vödörbe dobni, majd a „trükköt” még jó párszor megismételni – egészen addig, amíg a csigapopuláció ki nem hal a kertünkben.

Más típusú csapdák

Ha nincs deszkánk, vagy valamiért nem szimpatikus ez az ötlet, más anyagú csapdákat is kipróbálhatunk. Ilyen lehet egy felfordított virágcserép vagy néhány félbevágott grapefruithéj, ami ugyanúgy működik, mint a deszka! Bármi jó lehet, ami otthont adhat ezeknek a csúszómászó lényeknek. Éjjel ugyanis alábújnak, reggel pedig csak fel kell fordítanunk a csapdákat és megfogni őket. Persze, lehet használni földbe ásott, sörrel töltött befőttesüveget is, ami szintén klasszikus módszernek számít.

Ezek a tippek egytől egyig beválnak, tegyen velük próbát!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan ültessünk helyesen mogyorót?

2024. szeptember 17. 14:40

Mogyoróbokrot ültetni hálás dolog, hiszen a növény, bár eleinte több évet is kell várnunk a termésére, később évtizedeken át gazdag terméssel örvendeztet meg minket.

Milyen növények illenek egy gyermekbarát kertbe?

2024. szeptember 16. 07:10

Minden növény biztonságos a gyerekek számára, amelyik nem mérgező. Ezek közül válogattunk olyanokat, amelyek kifejezetten szépek is.

Az őszirózsa gondozása – hogy egész ősszel pompázzon

2024. szeptember 15. 08:10

Fontos, hogy a fagyok beállta előtt folyamatosan biztosítsuk számára a megfelelő vízellátást, körülbelül 2 centiméternyit, mivel a virágzási időszakban nagyobb a nedvességigénye.

Darázspók a kertben: ha szükségét érzi, bánt, azonban hasznunkra is válhat

2024. szeptember 14. 14:10

Legfőbb táplálékai közé tartoznak a kertek legnagyobb ellenségei, így kifejezetten érdemes darázspókot tartanunk kertünkben.

Július végétől szigorúbb szabályozás alatt a legfontosabb csigaölő szerek

2021. február 8. 18:31

Az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) rendelete nyomán megváltozott a metaldehid hatóanyag toxikológiai besorolása, ennek következtében 2021. július 31. után az Európai Unióban szigorúbbá válik a metaldehid hatóanyagot tartalmazó, eddig szabadforgalmazású csigaölő növényvédő szerek forgalmazása, megvásárlása és felhasználása. Miben érinti ez a házikerti növényvédelmet? Mit kell tudni a metaldehidről? Hogyan lehet a kártevő csigafajokkal szemben nem-kémiai úton védekezni?

Mindent az indiai futókacsáról

2024. július 3. 05:40

Amióta a spanyol csupaszcsiga szó szerint lerohanta a hazai kerteket, azóta kétségbeesetten keressük a megoldást a falánk csigák ellen. Na, de hogy jön a képbe ez a vicces kinézetű kacsa?

Az ecet felhasználási módjai a kertben

2023. július 19. 06:36

Az ecet rendkívül nagy segítség a háztartásban, legyen szó konyhai tisztításról, takarításról vagy mosásról. Arról viszont kevés szó esik, hogy a kertben is széles körben alkalmazhatjuk. Lássuk, hogy miben segít nekünk!

Mikor kerüljük a fahamu használatát a kertben?

2024. március 20. 06:40

A fahamu helyes felhasználásával nemcsak a háztartási hulladékot csökkentjük, hanem a kertünk is meghálálja a jó minőségű, szakszerűen kijuttatott, szerves trágyaként funkcionáló fahamut. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor nem javasolt a használata, vagy egyenesen árt egyes növényfajoknak.