A legtöbben csak azt hangsúlyozzák, hogy legyen egy kert sokszínű, legyen biodiverz, vagyis fajokban gazdag. De mitől is lesz egy kert ilyen? Hogyan néz ki a biodiverz kert a gyakorlatban?
Amikor kerttervezésnél megkeresnek, mindig az első között szerepel ez a varázslatos szó, hogy fenntartható kertre vágynak, biodiverz kertre vágynak, majd jönnek sorra az egyéb igények: legyen hely focizni a kertben, legyen hely hintának, grillezőnek, medencének, jakuzzinak. Mindezt 100 nm-en. Ez egy nagyon nehéz kérdés innentől kezdve viszont.
Mitől lesz egy kert biodiverz?
Nézzük sorra: először is ahhoz, hogy valódi biodiverzitás jöjjön létre, nem csak a növényekről kell szót ejtenünk. Egy olyan kertben, ahol a sokszínűség jelen van, az nem merül ki a virágszínekben vagy formákban, hanem társulnak hozzá rovarok, hüllők, melegvérű állatok (pl. sünök), és ugyanúgy társulnak hozzá kártevőként ismert rovarok és élőlények is. De jelen vannak gombák, baktériumok és minden egyéb élő szervezet is jelen van.
Mivel minden növénynek megvannak a maga rovarai, így minden rovarnak igénye van a tápnövényeire is. Így születnek meg a lepkebarát kertek, a méhbarát kertek is például.
Hogy fér el gyakorlatban a biodiverz kert és a modern élet?
A valóban biodiverz kert sok dologban eltér a megszokott kertképtől, de nem jelenti azt, hogy le kell mondjunk kényelmi dolgokról, vagy legalábbis nem mindről.
A biodiverz kertnél az angol pázsit helyett a természetes gyep dominál: tarackkal, muharral, fehér herével, vadvirágokkal, melyeket bár ugyanúgy kell és érdemes nyírni, nem egy focipálya életérzés.
Ugyanígy a vadvirágoknak is helyük van egy ilyen kertben: pipacstól kezdve a könnyen szaporodó kokárdavirágig. Ezek akár a díszágyásokon belül is helyet kaphatnak, hiszen a díszágyás is „tökéletlenül szabályos” egy fenntartható kertnél.
A klasszikus egynyári virágok helyett az önmagukat vető egynyáriakra válthatunk, mint az ördögszem (Scabiosa), de értelemszerűen az alapokat az évelő virágzók adják a cserjék és fák mellett.
Minél kisebb zöldfelületben kell gondolkodni, pontosabban zöld gyepfelületben, hiszen az árnyék az, ami kell még az élhető környezethez. Fákkal és cserjékkel megteremthető az a miliő, melyben tényleg a kerttel egymásért vagyunk és nem egymás ellen, és helyet ad a pihenésre, a baráti találkozásokra, az olvasásra, vagy akár a kerti szórakozásra is.
Kiemelt kép: Pixabay