Házikert

Így készül: a mogyoróvessző növénytámaszték

Agrofórum Online

Praktikus ötletekből az interneten nincs hiány és valljuk be, szeretjük is őket, mert kreativitásra sarkallnak és még jó megoldások is kerekednek belőlük. A mogyoróvessző növénytámasztékot is így találtam ki, mert bizony a mi térségünkben hatalmasak nyáron a viharok, állandóan fúj a szél és a legtöbb növényem kárát látja az időjárásnak.

Vehettem volna bambuszból is készen

Biztos felmerül a kérdés, minek barkácsolunk, ha készen is megvehető?

A bambusztermékek egyrészt nem olcsók, a másik tényező az, hogy többnyire kezelik is őket valami lakkréteggel vagy más vegyszerrel. Én ezeket nem szeretem, egyrészt allergiás okokból, másfelől meg epigenetikailag sem fér bele a kertünk érájába.

Tehát az elv az, hogy mindig abból építkezünk, ami a kertben van, és akkor ez egyrészt költséghatékony is, másrészt praktikus is és a helyhez illeszkedő. Na meg természetesen zerowaste megoldás.

Amit a mogyoróvesszőről tudni érdemes

Aki volt úttörő, annak nem lesz újdonság, de mogyoróvesszőből még kerti sütögetéshez nyársat is lehet készíteni.

Jól faraghatók a vastagabb hajtások, rugalmasak és így könnyen hajlíthatók. Akár kerti könnyűszerkezetes kis gazebo építésére is alkalmas, ha kellően vastag hajtásokat vágunk hozzá.

Ha túl nagyok a mogyoróbokraink, akkor ritkításkor alulról vágjuk ki a nem kellő ágakat és már kezdhetünk is neki a fonásnak.

A mogyoró nagyon praktikus térelemek készítéséhez is, mert rugalmassága miatt kerti térelválasztót is fonhatunk belőle. A fehéres-vörös, sűrű rostos fája igen rugalmas a mogyorónak, így horgászbotnak, szerszámnyélnek is alkalmas, de elődeink használták sétabotnak, síbotnak is. Egy nagy hátránya van: nem nedvesíthető vissza a kiszáradása után, mint a fűzvessző, így csak frissen alkalmas hajlításra.

Egyes népművészeti leírásokban írnak még hordóknál való felhasználásról is.

Mogyoróvessző növénytámasznak

A növényfajtától függően válasszuk ki a támaszték méretét és ehhez keressünk a mogyoróbokrunkon hosszú, lehetőleg egyenes hajtásokat.

Klematisznál például falra rögzíthető apácarácsot is készíthetünk, de 3-5 lábon álló kúpformára is köthetjük a vesszőket, amire aztán felfuttatjuk a növényt.

Ha van kézügyességünk, akkor a kúpnak összekötözött mogyoróvesszők közét meg is fűzhetjük gyűrűformában, így még stabilabb és még esztétikusabb a futtatónk.

Mivel a mogyoróvessző nagyon ritkán gyökerezik le, így veteményesben is alkalmazható, ahol többet öntözünk. Ellenben a fűzvesszőkkel, melyek viszonylag hamar legyökeresednek és az pont nem szerencsés egy veteményesnél (sem).

Ha a támasztékként összekötött vesszőket leássuk kicsit a talajba, akkor viharállóbb is lesz. Nagyobb lombtömegű növényt is ráfuttathatunk a kiskertben.

Gyerekeknek sátor?

Évek óta próbálok fűzvesszőkből élő sátrat készíteni a gyerekeknek, de valahogy az aszályt nem szereti a rendszer és a vége többnyire kudarc lesz. Idén például egy nomád sátrat is készítünk mogyoróvesszőkből, melyek vastagsága már majdnem fél felnőtt karvastagság, így statikailag is jó lesz, ráadásul napvitorlát vagy viharálló ponyvát is lehet körbe majd rárögzíteni, ami miatt jó kis árnyékos nyári kuckó lesz belőle.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Így vásároljunk növényeket tudatosan

2023. október 15. 12:10

A növényvásárlásnak is vannak alapszabályai, melyeket ha nem tartunk be, akkor pénzkidobás lesz a vége.

Spárga termesztése: kisokos

2022. július 16. 08:24

A spárga évelő növény, így ha egyszer meghonosodik, a zsenge hajtásai évről évre visszatérnek, ráadásul szeldelt lombja mutatós dísznövény.

Egész nyáron díszítő növények, melyeket akár még most is el lehet ültetni

2023. augusztus 13. 12:10

Amikor biodiverz kertet tervezek, mert többnyire ilyenekkel foglalkozom, akkor az egyik fontos tényező az, hogy virágzási időn kívül is legyenek olyan növények a kertben, melyek rendelkeznek valamiért díszítő értékkel.

Mi bújik a májusi kiskertben?

2022. május 8. 10:41

Még sokszor a gyakorlott kertészszem is rendesen elfárad figyelni azt, hogy vajon hasznos vagy “haszontalan” az, amit maga előtt lát gyomláláskor.