Házikert

Így neveljük a majoránnát – több dologra is érdemes odafigyelni

Agrofórum Online

A majoránna a konyhakert királynője. Ez a csodás növény évelőként és egynyáriként is helytáll, ráadásul nyár elején hozza bájos virágait. Konyhakertje nélkülözhetetlen lakója lehet, hiszen levelei tökéletes fűszerek húsokhoz, levesekhez és szószokhoz.

A termesztése egyszerű, de néhány alapvető gondozási szempontot érdemes betartani, hogy egészséges és bőségesen termő növényünk legyen. Noha igényes is tud lenni, ha nem megfelelően gondozzuk, azonban a kívánt körülmények biztosításával könnyen nevelhető lehet.

Először is, kifejezetten fényigényes növény, a napos, fényes helyeket kedveli.

Ügyeljünk arra, hogy olyan helyre ültessük, ahol bőségesen éri a napfény, így akár a tűző napra is ültethetjük. Talaj szempontjából a morzsalékos, jó vízelvezető földet részesíti előnyben. Amennyiben kertbe ültetjük, és a talajunk nem ilyen, egyszerűen lazítsunk rajta némi tőzeggel vagy perlittel, így segíthetjük biztosítani a megfelelő vízelvezetést és a növény optimális fejlődését.

A majoránna vízigénye mérsékelt, öntözését akkor végezzük, amikor a talaj nagyon száraz, viszont fontos, hogy ne adjunk túl sok vizet egyszerre, mert ez káros lehet számára. Sok kertész figyelmét elkerüli, hogy a talaj rendszeres ellenőrzése.

Ez azért fontos, mert sekélyen gyökerezik, így elég gyorsan kiszáradhat, azonban fontos időben pótolni a vizet, megelőzve a nedvességhiány kialakulását. Ezekkel az egyszerű lépésekkel biztosíthatjuk, hogy a majoránna szépen fejlődjön kertünkben, és bőségesen ellásson minket aromás leveleivel, amelyek számtalan ételhez kiváló fűszerként szolgálnak majd.

Nevelésére számos módszer közül választhatunk, így szerencsée mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Lehetőségünk van magról szaporítani, dugványozni, vagy palántát vásárolni.

Mindegyik módszernek megvannak a saját előnyei, de fontos tudni, hogy a magról való szaporítás gyakran nehéz feladat, és még a legügyesebb kertészeknek is kihívást jelenthet. Ez teljesen normális, és nem kell elkeseredni, ha elsőre nem sikerül.

Magról vetése

Ha mégis a magról való szaporítást választjuk, a legideálisabb módszer, ha cserépbe ültetjük a magokat és a lakásban helyezzük el őket. Ezt a folyamatot időben, a tél közepén, január környékén érdemes elkezdeni.

A cserépben nevelt magok rendszeres öntözést igényelnek, és körülbelül 15 fokos hőmérsékletre van szükségük a csírázáshoz. Amint a magokból kis palánták fejlődnek, és a fagyok már elmúltak, kiültethetjük őket a kertbe.

A kiültetés után két héten belül megkezdődik a csírásodás, és hamarosan erős, egészséges növényekkel gazdagodhat kertünk. A gondos előkészületek és odafigyelés meghozzák gyümölcsüket, és a majoránna hamarosan dúsan zöldellő levelekkel hálálja meg a törődést.

Hajtásdugványozás

Jó hír, hogy ha kaptunk valakitől egy levágott szárrészt, az bizony szaporítható! Fontos azonban, hogy a megfelelő szárrészt válasszuk a siker érdekében. Az ideális szárrész késő tavasszal vagy nyár elején levágott, még nem virágzott hajtás legyen, amelynek hossza minimum 10 cm.

A szaporításhoz először távolítsuk el a levelek egy negyedét a hajtás alsó részéről. Ezután mártsuk a gyökereztető hormonba. A következő lépésben helyezzük a hajtást morzsalékos, jó vízelvezetésű talajba, ügyeljünk arra, hogy a talaj nedves legyen, de ne túl vizes. A hajtás néhány héten belül megered, és új növényként kezd fejlődni.

Palántanevelés

Mint sok más növény esetében, a majoránna szaporítására is a legegyszerűbb módszer a kész palánta beszerzése. A szakkereskedések széles választékban kínálnak majoránnapalántákat, amelyekkel könnyedén és gyorsan gazdagíthatjuk konyhakertünket.

(Fotó: Markéta Klimešová/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Fűszer- vagy gyógynövény?

2024. február 23. 05:40

Bár szakmán belül sincs teljes egyetértés, de az biztos, hogy nem minden gyógynövény fűszernövény és nem minden fűszernövény gyógynövény.

Olaszországban megalakult az első fűszernövény-termelői szervezet

2023. február 21. 10:26

Az aromás fűszernövények mindig is a Földközi-tenger menti területek vezető terményei közé tartoztak.

Fűszernövények a kertben: ültessük őket júliusban!

2024. június 30. 12:10

A július általában nem az ültetés ideje. Viszont fűszernövények telepítéséhez éppen ideális, hiszen ekkor fejlődnek a legjobban.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Augusztus

2023. augusztus 20. 06:40

Ebben a hónapban is roskadoznak a polcok és a növények a sok idényzöldségtől és -gyümölcstől. Ha a fűszerkertbe visz az utunk, onnan is csipegethetünk kedvünkre. Lássuk, milyen növények szezonálisak augusztusban!