Télen is vannak kerti munkák, mert a metszés vagy a kert rendezése ugyanúgy a teendők között van még a hideg hónapokban is. De a téli időszakban van időnk a következő évi veteményest is megtervezni.
Milyen szempontok szerint tervezzünk veteményest?
Őszinte leszek: én még gyakorló kertészmérnökként is abba a hibába esem sokszor, hogy olyan növényeket is vetek, melyeket nem szeretünk, nem eszünk, de valamiért azt érzem az is kell. Hogy miért, nem tudom és igyekszem tudatosabban tervezni a következő évi veteményesem, de a hobbikertész növénygyűjtő lelkem viszont mindig elcsábul, ha egy újdonságot látok és szentül hiszem, hogy nekem az kell.
Sokszor ezekkel az új növényfajtákkal és fajokkal olyan plusz feladatokat is magunkra vállalhatunk, amit előre nem látunk. Vagy olyan növényvédelmi kavarodást okoznak, amire szintén nem számítottunk és ez nem feltétlen csak az egzotikumoknál igaz.
Tehát az egyik jó tanácsom, hogy csínyán bánjunk az újdonságokkal és ne essünk át a ló túloldalára.
A másik tényező számunkra a tervezéskor mindig az, hogy mit szoktunk valójában enni, mit érdemes a konyhánk miatt termelni. Ha nem szeretjük a retekféléket, akkor bármennyire is szép kora tavasszal, felesleges ültetni, vetni belőle. Ennek szemléletébe haladjunk végig a kedvenc zöldség, fűszerfajtáinkon és akkor elindulhatunk egy tudatos veteményeskert kialakítása felé.
A fűszerek szintén ebbe a gondolatsorba illeszkednek. Olyan fűszereket ültessünk, melyeket tényleg használunk is, nemcsak szépek a kertben. Főleg kis kerteknél nagyon sok plusz helyet lehet megtakarítani, ha tudatosabban válogatjuk össze a növényeket.
Egymást segítő növényekkel vagy nélkülük?
Egyre divatosabb a biokertészkedés, nem véletlen persze, és ehhez az egymást segítő növények rendszerét is segítségül hívhatjuk. Erre már van applikáció is, ha nem akarunk kockásfüzetben tervezni.
A rendszert akkor használjuk, ha van elég helyünk, mert sok esetben a növénytársítás akár helyigényes dolog is lehet.
Ha sok olyan növényt kéne ráadásul telepítenünk, amit a család nem eszik meg, de a társítás miatt nem találunk rá „más megoldást”, akkor szintén meggondolandó, hogy vajon biztos belemélyedjünk-e ebbe.
Növényvédelmi kérdések
Az egyik legnagyobb feladat a kertben mindig a növényvédelem. Tervezéskor vegyük számításba, hogy vannak olyan zöldségnövények, melyek kifejezetten sok odafigyelést igényelnek. A káposztafélék például szinte vonzzák a kártevőket, így ha nem akarunk a liszteskékkel, tetvekkel és földibolhákkal bajlódni folyamatosan, akkor nem biztos, hogy a káposztaféléket be kell tervezzük.
A másik tényező a fény, víz és fekvés kérdése, mert bár sok zöldséget lehet árnyékban, félárnyékban is eredményesen termeszteni, de nem mindent. Ugyanígy az öntözésben is eltérnek az igények, így lehetőség szerint a vízigényesebbeket és a szárazságtűrőket ne vegyesen helyezzük el a kiskertben.