Házikert

Így válasszunk paprikafajtát a kertbe!

Agrofórum Online

Amikor valaki random fajtákat kép alapján összevásárol a gazdaboltok kínálatából, netán a nagy áruházláncok polcairól, akkor egy nagyon nagy hibát szoktak elkövetni a hobbikertészek. Rendre megkérdezik tőlem, hogyan válasszanak paprikafajtát a kertbe?

A hangzatos fajtanevek és szépen befotózott borítóképek mögött sok egyéb információ is lapul, és gyakran olyan fóliaházba való fajták termesztését kezdi el a hétköznapi hobbikertész, hogy nem is csoda, ha beletörik a bicskája.

Intenzív fajták és háztáji paprika

Az intenzív fajtákkal az az alapvető probléma, hogy olyan mesterséges körülmények közé vannak nemesítve, melyet házikerti körülmények között nem tudunk tartani. Gondoljunk csak akár a páraigényre, a kiegyensúlyozott tápanyag-ellátottságra, vagy akár a kiegyensúlyozott éjszakai hőmérsékletre. Míg egy üvegházat és fóliaházat kellő hőfokon tudunk tartani vagy minimális hőmérsékleti anomáliákat tudunk biztosítani, az szabadföldön, kint a kertben gyakorlatilag lehetetlen.

A paprikafélék komolyan megsínylik a manapság egyre gyakoribb abszurd időjárást. Azt mondják, melegszik a klímánk, az utóbbi két évben még az alföldi homokhátsági részen is gyakori volt az éjszakai 15 fokos hőmérséklet, míg nappal 40 fokos hőség tombolt légköri aszállyal.

A paprikának alapesetben teljesen más igényei lennének. Még a napsütéses órák száma meg is lenne, de az elképesztő hőmérsékletingadozások és a gyakori viharos, hideg esős és szeles napok nem kedveznek a termelésnek. Ehhez már olyan jó egészséggel megáldott paprikatövekre van szükségünk, amit nagyon kevesen tudnak kialakítani.

A növényeknek is ugyanúgy van immunrendszerük, csak ezt kicsit másképp kell értelmezni, mint az emberi szervezet esetében. De egy erős immunrendszerű növény a betegségekre is kevésbé lesz fogékony, és sokkal kiegyenlítettebben tud teremni, bőségesen tud megajándékozni termésmennyiséggel.

"Sokszínű" növény a paprika
„Sokszínű” növény a paprika (fotó: Pixabay)

A paprika igényes növény

A paprika rendkívül igényes a talajra. A talaj jó vízellátottsága mindenképpen jó levegőellátottsággal kell, hogy párosuljon.

A régi időkben árasztásos öntözést alkalmaztak, melyet kombináltak a sorközök kapálásával. Szabadföldi termesztésnél meghálálja a szezonban akár 2-3 alkalommal végzett kapálást, mely nemcsak a gyomirtásra irányul, hanem a talaj levegőzésének fenntartására is.

Hajtatásos termesztésben nyilván nehezebb a kapálást kivitelezni. Sokszor pontosan ezért történik a konténeres termesztés kőgyapoton vagy kókuszroston, mert ott nincs is erre szükség. Ezek a modern termesztőközegek mind a vízellátottságot, mind a levegőzöttséget kiválóan megteremtik. Ezért is tudtak nagyon gyorsan teret hódítani, elterjedni. Mindemellett ezek a közegek mentesek a gyommagvaktól és minden olyan betegségtől, amelyek a nem megfelelő minőségű talaj által terjedhetnek (pl. a fuzárium, a fonálféreg stb.).

Viszont pont itt izgalmas, hogy amikor háztáji paprikát nevelnénk, akkor a nagyüzemi fajták többnyire nem lesznek megfelelőek erre a célra, mert teljesen más technológiához igazodva lettek kinemesítve.

Mi a baj a szedett vetőmaggal?

Nagyon gyakori kérdés, hogy “megszedhetjük-e a paprika magját”? A kérdés nem egyszerű. Sokszor azt kell mondanom, hogy semmi értelme. De sok esetben vannak már annyira tájfajták, melyeknél már nincs akkora különbség az eredeti paprikafajtához képest a következő növényeknél.

Sok fajta F1, tehát ha megszednénk a magját, akkor a fajta szabadosan fogalmazva szétesik és sokféle más paprikaforma és ízvilág is lesz a belőle „készült” növényeken, ami nyilván viszont nem cél.

Ha a “szomszéd nénitől” kapunk palántát, amire meg azt mondja, hogy száz éve ezt használja és ezt veti vissza, és így lesz a paprikája, akkor ott már többnyire nem lesz nagy meglepetés.

A háztáji kiszerelésekben kapható vetőmagoknál is érdemes a fajtáknak utánaolvasni, mert attól még, hogy kis kiszerelésben kapható, nem feltétlenül kerüljük el azt, hogy nagyüzemi fajtát vásárolunk. És akkor a kör bezárult: az adott fajtának az igényeit kell tudni biztosítani.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Közel egy évszázada a vetőmag-nemesítés és -előállítás élvonalában

2023. április 12. 15:36

A Pioneer® a világ egyik első vetőmag nemesítő és vetőmag előállító vállalataként, amely hibrid kukorica vetőmagok értékesítésével kezdett foglalkozni, közel egy évszázada a mezőgazdaság fejlődésének egyik meghatározó motorja.

Bemutatták a Pioneer® vetőmag márkanév új arculatát

2020. december 10. 04:37

Az új arculat tükrözi a cég elkötelezettségét a gazdálkodás előmozdítása mellett.

Újabb öt évre Takács Géza lett a Vetőmag Szövetség elnöke

2023. május 26. 12:17

Takács Géza maradt a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. A testület vezető tisztségére 2007-ben kinevezett agrárszakember 2028-ig látja el az elnö-ki teendőket. A szövetség alelnökei Cs. Nagy István, Mátrai Tibor és dr. Vida Gyula lettek.

Aprómagtermelőké a jövő (1.)

2021. március 17. 08:18

Nézzük meg, hogy a három legnagyobb területtel rendelkező zöldtrágya keverék komponens esetében hogyan alakultak a vetőmag-előállítással kapcsolatos adatok hazánkban.