Télen az egyik leggyakoribb ajándék, amikor szobanövényt vásárolunk, a mikulásvirág, de hogy tényleg sikerrel járjunk: így vásároljunk mikulásvirágot!
Divatnövényként hamar a mi lakásunk dísze is lehet a mikulásvirág, de hogy valóban sikerélményünk legyen, így vásároljunk mikulásvirágot magunknak, vagy akár ajándékba!
A mikulásvirág vásárlásának pontosan azok az ismérvei, mint amiket már korábban említettem a cserepesnövények vásárlásánál, csak itt még egy tényező közbeszól: a téli hideg, amiben hazavisszük.
Mit kell megnézni a mikulásvirágon vásárláskor?
Bár a mikulásvirág a kicsit hűvösebb szobát kedveli – de alapvetően melegkedvelő, a legtöbb bevásárlóközpontban vagy élelmiszerboltban, mely már árusít virágot is, rendre a fotocellás ajtó mellett rakják le vevőcsalogatóként a szobanövényeket. Ez a legtöbb esetben a növénynek nem jó, bár ez kereskedelmi oldalon nem fontos az értékesítő áruháznak.
Ha mikulásvirágot vásárolunk – vagy bármilyen szobanövényt -, csak akkor vegyük meg, ha biztosak lehetünk abban, hogy nem fázott meg a növény, ahogyan a téli hideg levegőtől a huzatban áll a polcon. Egy ilyen aprónak tűnő baki hamar lombhulláshoz vezethet.
Nézzük meg a tövet egészséges-e! Sajnos sok esetben nem kukucskálnak bele a celofánba a vásárlók, és otthon a celofán lebontása után derül ki, hogy bizony a növény beteg. Lehullott és penészes lomblevelek sokasága van a csomagoláson belül, netán baktériumos vagy gombás betegség a szárakon.
Tehát minden esetben nézzük meg, hogy egészséges növényt választunk-e!
Miért fontos ez? Ha egy beteg növényt hazaviszünk, akkor azzal veszélyeztetjük a többi otthoni, egészséges növényünket is.
Milyen igénye van a mikulásvirágnak?
A mikulásvirág eredeti élőhelyén akár 4 méter magasra is nőhet. A kutyatejfélék családjába tartozik. Csillagformájú fellevelei adják igazi díszítő értékét, hiszen a kutyatejfélék virága nem igazán dekoratív. A leggyakoribb a piros, mellette kapható fehér, rózsaszín, mosott barackos színben is.
Fényigényes, így ablakhoz közel tegyük, de ne égesse meg a nap! Melegkedvelő és a 20 Celsius-fok körüli szobákban érzi igazán jól magát. A rendszeres öntözést tartsuk be! Nem kell minden nap öntözni és a pangó vizet sem szereti, de a talaja legyen lehetőség szerint mindig nedves. Ha szeretnénk jövő karácsonykor is megcsodálni, akkor tavasszal vágjuk vissza és ültessük át egy nagyobb cserépbe! Ősszel, amikor rövidebbek a nappalok, tegyük sötét helyre 12-14 órára, hogy újra kifejlessze a színes felleveleit!