Házikert

Kertünk talajának minőségi javítása tavasszal

Agrofórum Online

Egy jó minőségű kerti föld lélegzik és tele van ásványi anyaggal, élőlénnyel. A sok műtrágyával és más vegyszerrel kezelt talajban ezek az élőlények elpusztulnak, elpusztulhatnak, így a körforgás megszűnik, a növények könnyedén megbetegednek, fogékonyak lesznek a kártevőkre és a betegségekre is. Egy összetapadt, agyagos, építkezés után visszamaradt sittes talaj nem alkalmas ültetésre. Ebben az esetben talajcserére van szükség.

Első lépésként ismerjük meg kertünk talaját. Ássunk fel egy részt és vizsgáljuk meg milyen a szerkezete, morzsalékos laza, netán összetömörödött agyagos? Ma már különböző mérőműszerekkel mérni tudjuk a talaj pH értékét, így megnézhetjük, hogy meszes, savanyú vagy semleges pH értékű földünk van.

A földigiliszta vagy egyéb rovarok jelenléte a legjobb. Ha ezek hiányoznak kertünkből érdemes akár betelepíteni is őket. Ezek a kis hasznos, ám nem túl kedvelt állatok, szó szerint felássák helyettünk a talajt tavasztól őszig.

Ha a talaj minősége nem megfelelő, tavasszal ássuk fel a kertet és válasszunk talajjavító anyagot. Ez lehet jó minőségű komposzt (sötét színű, morzsalékos anyag), amely nagy mértékben javítja a talaj minőségét. De adhatunk hozzá istállótrágyát (szerves trágyát) is, amelyet jó mélyen forgassunk be a földbe. Erre jöhet egy réteg komposzt vagy humusz kerti földdel keverve.

Ősszel és tavasszal is érdemes a talajt „szellőztetni”, vagyis jó alaposan felásni és elgereblyézni. Az ősszel lehullott faleveleket, és a nyáron levágott füvet soha ne égessük el, hanem komposztáljuk és forgassuk vissza a talajba. A komposzthoz egész évben gyűjthetjük akár a konyhai hulladékot, akár a kerti hulladékot is.

Ha megfelelően gondoskodunk minden évben kertünk talajáról, tavasztól őszig lombtenger és virágmező lesz kertünkben, a növények „meghálálják”.

Forrás:

https://www.kertvarazsmagazin.hu/tavaszi-kert/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Tartsuk a vizet a tájban!

2024. március 22. 11:10

Országos vízigényfelmérést végez a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász-hálózata márciusban. A felmérés célja a gazdálkodói hajlandóság megismerése a víz tájban tartására a mélyfekvésű, vízvisszatartásra alkalmas területeken. 

A csodálatos selyemakác

2023. szeptember 3. 14:40

Azokba a kertekbe is ajánlott a selyemakác, ahol látványosat kell alkotni, de kicsi a tér, mert pont kis termetével szép árnyékot adó fafaj.

Időjárás: ideális körülmények között telelnek az őszi vetések

2019. január 23. 09:15

A hőmérséklet a múlt hetinél kissé alacsonyabban alakul, de nagyobb területre kiterjedő -10 fok alatti, komoly fagyokra nem kell számítani.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.