Házikert

Körforgás a kertben: haszonállatok a házikertben is

Agrofórum Online

Olyan világot élünk, hogy bizony még a városlakók fejében is gyakran megfordul az, hogy vidékre költözzenek. Sok kerületben, nagyvárosokban nem teszik lehetővé a haszonállatok tartását sem. De miért érdemes haszonállatot tartani a kertben? Csak az élelmezési értékük miatt?

A vegán olvasóktól elnézést kérek, mert bizony a mi gazdaságunkban szabadtartásban ugyan, de rengeteg haszonállat van és ugyanúgy hozzátartoznak az ökológiai rendszerünkhöz, mint egy katicabogár vagy akár egy tyúkhúr. De mégis más, mert más jellegű a szerepük a rendszerben.

Ha röviden akarnám összefoglalni, a haszonállat kifejezés nem félreértendő, és gondolunk itt haszonállatként a legkisebbektől a legnagyobbakig bármire: nyúltól a szarvasmarháig.

Enni vagy nem enni? Ez itt a kérdés!

Húsvét idején elragadtatják magukat a kisgyermekesek, és bár óva intenek a médiában is mindenkit attól az állatvédők, hogy élő állatot vegyenek a gyereknek húsvétra, mégis még mindig jó mókának tűnik. Egy, két napra, pár hétre, de nem egy életre. De akkor, ha megunja a gyerek mi lesz a nyuszival?

A nyuszi ugyanaz a haszonállat (már ha nem törpenyúlról beszélünk), mint bármelyik másik. Igen értékes komposztalapanyag termelődik a hátsó fertájából, ha úgy vesszük, és így, ha a gyerek megunja, attól még hasznos lehet a kiskert számára!

Az állati szerves trágya magas ásványi anyag és tápanyagtartalmú, amit hogyha komposztálás útján visszaforgatunk a kertbe, akkor jó hasznát is vehetjük 1-2 kis nyúlnak vagy pár darab kapirgálós tyúknak.

Sokan nem tudják, hogy a nagyüzemi gombatermesztés egyik fő eleme az, hogy elérhető legyen a sok állati trágya: csirke-, marha-, ló-, sertéstrágya, majd ezek keverékéből és még más hozzávalóból egy értékes gomba-termőtalaj lesz, melyet átszövetnek a micéliumokkal és már terem is a gomba, ha megvannak a kellő körülmények hozzá. Tehát, ha ebből az irányból nézzük, nagyipari állattartás nélkül csiperkegombánk is csak elvétve lenne.

Ha ezt lefordítjuk kicsibe, kiskerti szintre és az állatjóléttel is foglalkozunk, akkor a kerti körforgás szuper része lehet pár kistestű haszonállat még városi körülmények között is.

Egy nyúl kiválóan “elpusztítja” a zöldségek végeit és a zöld fűféléket, szénát. Míg egy tyúkot ráengedve egy hangyákkal teli kertrészre, pikk-pakk leszereli a mi ősellenségeinket. Ha tudjuk, hogy mi a problémánk a kertben, sokszor egy kis haszonállat lenne rá a megoldás, és úgy, hogy közben állati trágyájukkal táplálhatjuk a növényeket, javíthatunk a komposztunk minőségén is.

A körforgásba így tudnak a haszonállatok becsatlakozni, hiszen ugyanúgy a rendszer részei, mérettől függetlenül. Ha ezzel a szemmel választunk akár gyermekünknek is házikedvencet, akkor lehet, hogy még egy hasznos háziállatot is kapunk a szeretetet adó állat személyében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Mérleg szerinti tápanyagellátás a szabadföldi paprikatermesztésben II.

2021. szeptember 28. 05:41

Az agrokémiában a tápanyag-utánpótlás kapcsán négy elemet szokás figyelembe venni, a mennyiség mellet, a trágyaösszetételt, a trágyakijuttatás időzítését (trágyamegosztást) és a kijuttatás, illetve bemunkálás módját.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

Megmérték, mennyi trágyát termel egy hízósertés

2023. december 15. 13:10

A trágya mindig értéket képviselt a mezőgazdaságban, de az orosz–ukrán háború és az energiaárak robbanásszerű emelkedése óta a jelentősége még jobban megnőtt. Emiatt is jó tudni, hogy átlagosan mennyi trágya keletkezik egy hízó után.

Füvesítési kisokos – az alapok

2021. október 24. 04:36

A kerti füvesítéshez az ősz első két hónapja a legjobb időszak. Ragadjuk meg az alkalmat, és lássuk, mire van szükség a kerti gyep vagy pázsit sikeres kialakításához.