Igazi nagy kedvenc a házi krémek világában a körömvirág, mert számos jótékony hatással rendelkezik és a népgyógyászati feljegyzések alapján is az egyik legrégebbi gyógynövényként tartják nyilván.
A körömvirág jótékony hatásairól a természetgyógyászok és fitoterapeuták ódákat zengenek. Bél- és gyomorfekély esetén a hámosító hatásától kezdve a bőrápoló hatásáig számos gyógytea alapja is.
Azért azt fontos megjegyezni, hogy a körömvirágra sokan allergiásak, ami miatt érdemes körültekintően dolgozni vele.
Egyes leírások alapján a szemfenék ereinek tisztításában is szerepe van teájának, ami miatt látásjavító hatást tulajdonítanak neki. Gyakran találkozni antibiotikumos kezelések kiegészítőjeként is a körömvirággal vagy a belőle készült készítményekkel.
Mindenesetre először próbáljuk ki, nem vagyunk-e rá allergiásak és utána kezdjünk csak bele használatába, ha konzultáltunk orvosunkkal, természetgyógyászunkkal. De ha ők is azt mondják, hogy bátran használjuk akár körömvirágkrémként, akkor magunk is kikeverhetünk otthon.
FONTOS: A higiénia minden esetben fontos, mert bármilyen házi natúrkozmetikumot keverünk ki, minden eszköznek tisztának kell lenni és az alapanyagoknak is a megfelelő minőségűnek kell lenni ahhoz, hogy jótékony legyen.
Körömvirágkrém házilag
A házi krémekhez vagy a disznózsírt érdemes használni vagy más hevíthető zsiradékot, mint a kókuszzsír. Egy fél kilónyi zsiradékot hevítsünk fel, majd ehhez tegyük hozzá a megmosott növényi részeket: szárát, virágját, levelét. Az összetevőket vágjuk apró darabokra, így gyorsabban kioldódnak a hasznos anyagok is.
Ne forraljuk fel, hanem a forró zsiradékban egy éjszakát hagyjuk állni, majd másnap folyékonyig hevítsük csak és ez vászonkendőn keresztül szűrjük át egy tégelybe.
Ha óckodunk a dísznózsírtól, akkor a folyamat ugyanez, keverjünk sheavajat kókuszzsírral vagy kakaóvajjal és ugyanúgy jó hatást érünk el.
Ha viszont még táplálóbb krémet készítenénk, akkor a saját tapasztalatom az, hogy az E-vitaminos olajos kapszulát elvágva bele is csorgathatjuk a vitamint, illetve keverhetünk hozzá bio tisztaságú mandulaolajat is.
Ha magunkkal cipelnénk krémként táskában, akkor lehet hozzá kapni pici 30-40 ml-es töltőtömegű kozmetikai tégelyt is vagy kis befőttesüveget. Fontos, hogy jól zárjon, mert a krém melegben folyékonyabb lehet, hidegben teljesen meg fog dermedni.
Hűtőben tárolva még tovább eláll, de nem szükséges kis mennyiség esetén hűtőbe tenni.
TIPP: Ha más gyógynövényekkel kevernénk, akkor minden esetben kérjünk szakembertől segítséget, hogy a hatóanyagok ne üssék ki egymást, vagy ne erősítsék fel kellemetlenül egymást. Ugyanígy az egyéni allergiákra is figyelni kell minden natúrkészítmény készítése esetén és természetesen kereskedelmi forgalomba csak engedélyeztetés után bocsájthatjuk, tehát ezek a receptek nekünk, hobbi felhasználóknak szólnak.