Házikert

Magfogás a legszebb zöldségekből

Agrofórum Online

Most a vetőmagos cégek fogják be a fülüket, mert nem biztos, hogy repdesnek örömükben, ha azt merem mondani, hogy érdemes megszedni a vetőmagokat a következő évekre.

Ha mélyen visszakutatjuk a régi időket, akkor már dédszüleinktől is tudhatjuk, hogy a legszebb zöldségekből mindig magot fogtak és sokszor családon belül is jártak-keltek az olyan vetőmagok, aminek fajtája már rég nem volt, csak annyit tudtunk róla: „Manci néni féle tök, finom, nagy” vagy „Jóska bácsi paprikája, nagyon csípős”. Emlékszünk még ilyenre?

Miért alakultak ki ezek a „házi fajták”?

Régebben teljesen más volt a vetőmagok piaca, mint napjainkban. Sokkal elterjedtebbek voltak a tájfajták és családon belül is tényleg vándoroltak a zöldségmagok, mindenki kapott egy fél marék vetőbabot, amit aztán továbbadott, ha nála is jól szerepelt.

Ez egy teljesen normális folyamat.

Ott borult fel ez a rendszer, hogy genetikai sokféleséget szerettek volna a nemesítők létrehozni, kicsit irányítva is és egyben színesítve a piacot. A fajták védelme érdekében olyan jelöléseket már ismerhetünk, mint az F1. Ez azt jelenti, hogy ha elvetünk egy már ilyen speciális fajtát, akkor várhatóan lesz sokféle más kinézetű termésünk is a meglévő alapfajtához képest. Ez egyfajta nemesítői védelem, mondhatni köznyelvvel élve szétesik a fajta és így nincs kedvünk újravetni szedett magból.

A házi fajták lényege viszont az, hogy ha nálunk egyik évben egy adott paprikafajta jól szerepelt, akkor szeretnénk a következőben is legalább olyan szépeket, ellenállókat és ízleteseket termelni. Ehhez megszedtük a legszebb terméseket, a legfinomabb bogyókat a paradicsomnál vagy a legjobban szárazságtűrőeket. Mivel a növények alkalmazkodnak életük során az adott kert klímájához, évről-évre egyre inkább a kertünkhöz legideálisabbakat tudjuk így kiszelektálni.

A szelekció, mint folyamat szintén egy nemesítési eljárás. A legszebb terméseket, legízletesebb, legnagyobb…stb megjelölik és nem piaci éréskor szedik, hanem amikor a magvak is beértek bennük. Ez akár pár hét (!) eltérést is okozhat szedésben.

Ez jelenleg is bevett gyakorlat a kiskerteseknél, többnyire csak speciálisabb fajtáknál nem működik, pont a fentebb említett okokból.

Miért praktikus a „saját fajta”?

Úgy is lehetne kérdezni, hogy miért tudott ennyire elterjedni egyáltalán?

Ha belegondolunk, hogy a növényeknek a termőhelye, termesztőhelye kicsit beleszól abba is, hogy hol fogja később magát jól érezni, akkor közel járunk a megoldáshoz. Gondoljunk csak a mediterrán vidékeken megnevelt örökzöldekre, melyeket aztán a mi hideg teleinkhez beültetünk a kertbe, majd rádöbbenünk, hogy bizony a fagytűréssel gond van. Ez a szoktatás kérdése az, ami miatt egy fajtán belül is nagy lehet a szórás.

Ugyanígy jó példa a cserepes fűszernövény a pláza polcán. Mivel azokat többnyire mesterséges körülmények között, fóliaházakban és kiegyenlített tápanyag-utánpótlás mellett nevelik, amikor mi hazavisszük és kitesszünk netán a napos konyhakertbe, azonnal sokkot kap a növény.

A vetőmag esetében is valami hasonló háttérben kell gondolkodni. Ha egy paprikafajta az őseire visszamenőleg „megszokta, megtanulta” azt, hogy egy homoktalajon fog lakni és nevelkedni, tűző napon, légköri aszály mellett és néha kap öntözést, akkor idővel az ilyen szélsőséges körülményeket túlélőkből lesznek azok a nyertes „házi fajták”, amit, ha visszavetünk, sokkal ellenállóbb növényeket kapunk. Ez nem egyik évről a másikra történik, több év, de érdemes vele kísérletezni.

Szelektálhatunk színezettségre a zöldségeknél, a termés méretére, de akár az ízvilágra is. Természetesen nagyüzemi szinten erre nincs lehetőség legálisan, így ezt nem is ajánlom senkinek, de kiskerti szinten, amikor sem a vetőmag, sem a belőle születő termés nem kerül forgalomba, nyugodtan elkísérletezgethetünk vele, mert sok tanulás lesz és rengeteg plusz tudást fogunk általa magunkénak tudni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért sárgul el télen a vízipálma?

2024. november 23. 05:40

Őszre vissza kell vinnünk a vízipálmát a lakásba. Ott viszont hamar elkezd sárgulni. De mi okozza?

Hogyan kell téliesíteni a kerti csapot?

2024. november 22. 06:40

A kemény fagyok beállta előtt téliesíteni szükséges a kerti csapot. Ha nem végezzük el, akkor sok extraköltséget és bosszúságot fog okozni.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

RAPOOL-repcebiztosítás a teljes termelési ciklusra

2020. május 27. 15:34

A repce esetében a magas ráfordításigény és a jelentős időjárási kitettség miatt további célszerű megoldásnak mutatkozik egy megfelelő biztosítási konstrukció, amely már a kelési kockázatoktól kezdve a betakarításig előforduló káreseményekig lehetőséget teremt arra, hogy ha esetleg terméskiesés következne be, a termesztési költségek abban az esetben is megtérüljenek.

Hibridbúzák a SAATEN-UNION-tól: HYFI

2021. szeptember 8. 10:10

Azoknak ajánljuk, akik a legrugalmasabb vetésidejű búzahibridet keresik. Középérésű, univerzális típus, meghökkentő mennyiséget és kimagasló malmi minőséget nyújt.

Új generációs repcék: DUPLO

2022. július 21. 13:39

Kevesebből is sokra képes.

Szín szerinti vetőmag válogató berendezést adtak át Prügyön

2019. június 12. 10:03

Átadták és működésben is bemutatták azt a mintegy 100 millió forint értékű, szín szerinti vetőmag válogató berendezést, amely a világon fellelhető legmodernebb technikát és technológiát képviseli a vetőmag feldolgozásban.