Ha május, akkor már javában kerti szezon. Az első miniszüretek is talán már megvoltak a gondos kertészeknél. De nézzük is sorra milyen kerti teendőink vannak május végén a konyhakertben!
Május vége felé már a másodvetéseknek is itt van az ideje és elindult a palánták aktív kiültetési időszaka is. Még a napokban is gazdák sokasága figyelte árgus szemmel az időjárásjelentést, hiszen nagy viharokkal és jégesővel, néhol talajmenti faggyal érkezett el a május közepe. A hidegfrontnak köszönhetően pedig a palánta ki- és palánta beköltöztetési időszak vette kezdetét. A palánták esetében a napoztatás és kinti fényekhez szoktatás az, ami a kiültetés előtt a legfontosabb.
Én kis kertem
Aki velem együtt szorgoskodott kint a kertben már március óta, az szüretelt tépősalátát, koriandert és kihúzkodta már a friss újhagymát is a reggelikhez. Itt szabadult fel hely emiatt a magaságyásokban is, ahova most már mehetnek be a palántáról nevelt növények. Aki kert-applikációban vagy kockásfüzetben előre megtervezte a kiskertjét, annak akár már meg is van, hogy mit ültessen a megüresedett helyekre.
Nekem így került az újhagymák helyére pár tő paradicsom és kosszarv paprika palántaként.
A cukorborsóm is lassan szedhető lesz, így csak a kötözéssel foglalkoztam. Két pálca közé madzaggal beterelve a rakoncátlan hajtástömeget.
A tépősalátáim közé beszabadult egy csiga, melyet még nem sikerült tetten érnem, így elterelő hadműveletként abba az ágyásba pár tő bársonyvirág is került, elvégre azt jobban is szereti a falánk csiga.
Gyümölcsfák a kiskertben
Levéltetűben és hangyakolóniákban gazdag májusunk van, ez igen nagy gondot okoz a konyhakertészeknek is. Egyrészt a szelektív rovarölőkkel lenne érdemes védekezni, ha valaki hitbéli meggyőződése megengedi a vegyszerek használatát, így a hasznos rovarok mentesülnek a védekezés alól.
Saját praktikaként viszont az idei évben az úgynevezett postásragasztót vetettem be a fák törzsén, mert szelídebben ragad, mint az egérragasztó vagy hangyaövek, mégis a hangyákat felfogják, de már sem a katicabogarak, sem más hangyáktól nagyobb hasznos rovarok nem ragadnak bele. A hangyák viszont így fennakadnak a ragasztócsíkon és már nem tudják visszacipelni a levéltetveket a fákra.
A gyümölcsfáknál a lisztharmatra is érdemes odafigyelni. A barackokon a tafrína fertőzése ilyenkor már leállt, talán ez jó hír a biokertészeknek. A lisztharmat ellen idén újra a tesztfákon a fahéjolajos permetezést használom, hogy minél több tapasztalatunk legyen a hatékonyságot illetően és meg kell hagyni, nagyon jók az eredmények.
Természetesen a lisztharmat elleni gombaölő szerek ugyanúgy elérhetők a gazdabolt polcán, ha valaki ehhez folyamodna.
Mit ültessünk most?
Ha eddig nem volt helyünk és időnk palántát nevelni paprikából és paradicsomból, akkor most indítani magvetéssel talán nem praktikus, de kész palántát még bőven vehetünk.
Magvetésre most a gyorsan csírázókat javaslom, mint az uborkafélék, a babfélék, tökfélék a cukkínitől kezdve a patisszonig, amit szívesen fogyasztunk.
Mivel egyre melegebb van a retekkel már nem feltétlenül érdemes kísérletezni, de például egyes salátafajták, mint pl. a Salanova, egészen szépen megnevelhető nyáron is, érdemes elvetni.
A fűszerek egy részét is vethetjük, ha eddig vártunk a bazsalikommal és tárkonnyal, lestyánnal.