A rózsa az egyik legnépszerűbb és legismertebb virág világszerte. Sokféle színben, formában és méretben kapható, így sokoldalúan felhasználható a kert díszítésére vagy csokrok készítésére. A rózsáknak több ezer fajtája létezik, amelyek típusokba sorolhatók. Minden rózsatípus sajátos igényű, gyakran másképp nő és másképp kell gondozni.
Összefoglalónkkal abban szeretnénk segíteni, hogy meghatározhassa, milyen rózsatípus nő az Ön kertjében. Íme, a fő rózsatípusok néhány alapvető jellemzője.
Tearózsák
A tearózsa a klasszikus rózsa, a rózsák királynője, amelyet a legtöbb ember elképzel, amikor a rózsákra gondol. Ezeknek a rózsáknak hosszú hajtásuk van, amelyen egyetlen virág ül, ezért népszerűek vágott virágként és csokrokba kötve. Többféle színben kaphatók, többek között piros, rózsaszín, sárga, narancssárga és fehér színben. Nyár elejétől a fagyokig virágoznak, és rendszeres metszést igényelnek alakjuk megőrzése és az egészséges növekedés elősegítése érdekében. Ezek közül is a legfontosabb a kora tavaszi metszés, amikor az elhalt ágakat eltávolítjuk, a vadhajtásokat visszavágjuk. Az erős ágakat 6-8 szemre, a gyengéket 3-4 szemre kell metszeni, közvetlenül a rügy fölött. A tearózsa a kötött talajt szereti a legjobban, és a napos fekvést.
Floribunda rózsák
A floribunda rózsák a hibrid tearózsa és a polyantha rózsa keresztezései. Kisebb virágaik vannak, mint a tearózsáknak, ezeket viszont nagy fürtökben hozzák. Kisebbek, bokrosabbak, mint a tearózsák. A floribunda rózsák széles színválasztékban kaphatók, gondozásuk egyszerűbb, és kevésbé hajlamosak a betegségekre. Késő tavasszal és kora nyáron virágoznak, és minimális metszést igényelnek. Könnyebben termeszthetőek más fajtacsoportokhoz képest. Ültessük napos vagy félárnyékos helyre, jó vízelvezetésű talajba, és öntözzük rendszeresen.
Grandiflora rózsák
A grandiflora rózsák a tearózsa és a floribunda rózsa kereszteződésével jött létre, tehát az igényeit is a két típus között kell keresnünk. Nagy virágaik vannak, mint a tearózsáknak, de ezek a floribunda rózsákhoz hasonlóan virágfürtöket képeznek. A grandiflora rózsák különböző színekben, többek között rózsaszínben, vörösben és sárgában kaphatók. Késő tavasszal és kora nyáron virágoznak, és rendszeres metszést igényelnek alakjuk megőrzése érdekében.
Futórózsák
Álmaink rózsája a futórózsa, hiszen el tudunk-e képzelni szebbet, mint amikor egy rózsalugas alatt vagy egy rózsával fedett fal árnyékában ücsöröghet az ember? Ezek a rózsák erőteljesen felfelé nőnek, és akár 5-6 méter magasra is megnőhetnek. Hajlékony vesszőik ideálisak lugasok építéséhez, falak fedéséhez, és számos színben, többek között piros, rózsaszín, sárga és fehér színben kaphatók. A kúszórózsák virágozhat tavasszal és kora nyáron, de létezik folyton virágzó változata is. Nem túl igényes növény, de nagyon fontos a virágzás szempontjából, hogy hová ültetjük: árnyékos helyen nem virágzik, de az egész napos tűző napfényt sem kedveli. Fontos szempont még, hogy legyen helye a növekedésnek. Enyhén savanyú talajban érzi magát a legjobban, és rendszeres metszést igényel formájának megőrzése és az egészséges növekedés elősegítése érdekében.
Bokorrózsák vagy parkrózsák
A bokorrózsák és a parkrózsák elég hasonlóak. A bokorrózsa virága nagyobb, de kevesebb virágot találunk egy növényen. Ezek a típusok szívósak, és kevés törődést igényelnek. Különböző formákban és méretekben kaphatók, a talajtakaróktól a nagy cserjékig.
A bokorrózsák fürtökben virágoznak, és a virágok az egész növényt ellepik. Többféle színben, többek között rózsaszínben, vörösben és fehérben kaphatók. Egy részük késő tavasszal és kora nyáron virágzik, mások folyamatosan, és minimális metszést igényelnek. Parkokban, utak mentén mutatnak a legjobban. Lehetőleg tűző napra ültessük, tápanyagdús talajba, amit rengeteg virággal fog meghálálni.
Minirózsák
A minirózsákba könnyű beleszeretni, azonban a legtöbb esetben hamar elpusztulnak. Pedig az életben tartásuk nem lehetetlen. A probléma általában a boltban árult cserép méretével van, ezért érdemes a frissen vásárolt minirózsánkat azonnal egy nagyobb cserépbe, tápanyagdús földbe átültetni. Tegyük nagyon világos, napsütötte helyre, mert félárnyékban nem virágzik. Nyáron rendszeresen, akár napi kétszer öntözzük, a földje ne száradjon ki, és a tápoldatozásról se feledkezzünk meg.
Ha lakásban tartjuk, a páratartalomra is fokozott figyelmet kell fordítani, mert egy átlagos lakás száraz levegőjét nem bírja. Az elnyílt virágokat folyamatosan távolítsuk el és metsszük is meg a növényt. A minirózsának kicsi virágaik vannak (2-3 cm), és számos színben kapható, többek között pirosban, rózsaszínben, sárgában és fehérben.
Fotók: Pixabay