Házikert

Meszes a talaj a kertemben, mit tegyek?

Agrofórum Online

A lúgos kémhatású talajok nem ismeretlenek Magyarországon sem. Ahol meszes az alapkőzet, ott a talaj kémhatása a semlegesnél magasabb.

Ezek felett a talajréteg gyakran sekély, köves, és nem tartja meg a vizet. A hozzáadott szerves anyag is gyorsan bomlik, ami megnehezíti a termékenység fenntartását. A növények sokszor gyengén fejlődnek és a leveleik sárgulnak (klorózis), ami annak a következménye, hogy nem képesek a gyökereiken keresztül felvenni a vasat és a mangánt. A legjobb megoldás olyan növények választása, amelyek jól érzik magukat meszes talajban.

Honnan ismerjük fel, hogy meszes a talaj?

A talaj kötöttsége nem mérvadó ebben a kérdésben, a kötöttebbnek, agyagosnak tűnő talajban az agyagszerű rész állhat apró kalcium-karbonát darabkákból, ami a növények növekedése szempontjából nagyon kedvezőtlen. Ahol azonban jelen van a talajban a valódi agyag, ott magasabb lehet a tápanyagszint és jobb a víztartó képessége.

A talaj kémhatása viszont egyértelmű jelzője a mész túlzott jelenlétének. Ez mérhető nagyon egyszerű, olcsón beszerezhető pH-mérővel. 7 alatti pH esetén savanyú, 7 környékén semleges, magasabb értékeknél lúgos talajról beszélünk. Jó megoldás a kémhatás tesztelésére az is, ha egy kevés földet ecetbe teszünk. Ha az habzik, akkor szabad kalcium-karbonátot vagy mészkövet tartalmaz, és mészben gazdag.

Meszes a talaj, mi várható?

A laza meszes talajokon nem egyszerű szép kertet nevelni, ugyanis gyakran tele van kövekkel, nyáron pedig erősen kiszáradhatnak. Gyakran tápanyagokban szegények, mivel a mangán és a vas is, bár akár megfelelő mennyiségben jelen lehet a talajban, kötött állapotban van, így a növények számára elérhetetlenné válik. Hiányuk főleg a fiatal hajtásokon, leveleken jelentkezik.

Ezeknek a talajoknak az előnye, hogy szinte sosem telítődnek vízzel, így a gyökerek mindig elég levegőhöz jutnak. Tavasszal gyorsan felmelegednek. Megfelelő trágyázással és műtrágyázással termékennyé tehetők, és alkalmasak számos növény termesztésére.

Mészkedvelő növények a teljesség igénye nélkül a jezsámen (borítóképünkön), orgona, nyári orgona. Árnyékba pedig ültethetünk meténgfajokat, árnyékliliomot, szívvirágot, hunyort vagy haranglábat. A kerítésre pedig futtathatunk loncot, iszalagot vagy borostyánt.

A mészkerülő növények viszont vagy nem is élnek túl, vagy csak tengődnek a meszes talajban, például a rododendron, azálea, ciklámen vagy a kerti hortenzia.

Talajjavítás

  • Használjon sok szerves anyagot, hogy javítsa a talaj vízmegtartó képességét és a benne található humusz arányát!
  • Használjon műtrágyát, ezzel növelve a talaj tápanyagtartalmát!
  • A nedvesség megőrzése érdekében mulcsozza a növényeket szerves anyagokkal!
  • Zöldtrágya, például bíborhere, bükköny és csillagfürt termeszthető a nitrogén megkötésére.

A problémák kezelése

Sokkal nagyobb és szinte megoldhatatlan feladat a talaj pH-értéknek csökkentése (savanyítás), mint növelése (lúgosítás meszezéssel). Következésképpen a pH-érték csökkentésével nem érdemes megpróbálkozni.

Vashiány enyhe tünetei japán gyöngyvesszőn
Vashiány enyhe tünetei japán gyöngyvesszőn

A relatív (főleg) vashiány okozta klorózis (jellemzően az erek közötti rész kisárgul, míg az erek mentén zöld marad) bizonyos mértékig orvosolható a mangánt és magnéziumot is tartalmazó, folyékony (vas-kelátok, vaskomplexek) vagy por formájú vaskészítmények (vasgálic) alkalmazásával. Ezeket öntözőkannában a megadott mértékben vízzel kell feloldani/hígítani, majd közvetlenül lombtrágyaként a levelekre locsolni. Így közvetlenül szívódik fel a vas, és nem köti meg a talaj mésztartalma. Ha azonban a növény így sem válik egészségessé, akkor komolyan meg kell fontolni, hogy az érintett növényt számára megfelelő talajban, konténerben neveljük.

Akár saját kerti komposzt, akár vásárolt, mindkettő alkalmas a talaj javítására. A legolcsóbb megoldás természetesen a saját magunk termelte szerves anyag visszaforgatása, ennek módjáról itt és itt is sok érdekesség olvasható. A boltokban kapható komposzt közel tökéletes tápanyagtartalmú és -összetételű, így bátran tehetjük a konténerben/cserépben nevelt növényeink alá, azok talajigényének megfelelően.

Meszes altalaj feletti, nagyon sekély termőréteg esetén (10 cm-nél kisebb) szükség lehet a termesztési mélység növelésére termőtalaj-feltöltéssel. Ugyanis a nagyon sekély réteg nem tart meg elég vizet és nem tartalmaz elegendő tápanyagot sem. A gyep esetében a talajmélységnek legalább 10-15 cm-nek, a szegélyre ültetett növények esetében 20-30 cm-nek kell lennie, cserjék esetében pedig meg kell, hogy haladja a 45 cm-t.

Fotó: Pixabay és Novák Judit

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Káposztafélék félmikro(mezo)- és mikroelemhiány betegségei és gyógyítása II.

2022. április 15. 11:39

Az úgynevezett mezo- vagy félmikroelemek esetében (pl. magnézium, kén) gyakoribb az abszolút hiány, a vasra és a mikroelemekre a relatív hiány a jellemző.

Mitől sárgulnak a meggyfák?

2020. június 21. 16:08

Évek óta jelentkező tünet meggyfáinkon, hogy nyár elején a friss hajtások elkezdenek sárgulni. Gombaölő szerrel próbálkozunk minden évben, ez eddig nem vezetett eredményre. Sajnos idén már a termésen is meglátszik, kicsi és nem érik be a gyümölcsünk. Mi lehet a probléma?

Mitől sárgulnak a zöldségek levelei?

2023. augusztus 19. 04:38

Kertemben foltokban sárgulás lépett fel a zöldségnövényeken. Tápanyaghiány okozza a tüneteket vagy valami más lehet a probléma?

Miért világosak a naspolya levelei?

2018. május 7. 13:42

H. Lajos kérdése: a holland óriás naspolyának miért világosak a levelei, mi a problémája, mivel védekezzek ellene?