Házikert

Mi bújik a májusi kiskertben?

Agrofórum Online

Nehéz-e ilyenkor gyomlálni? Elmesélem saját praktikáimat, mert néha még kertészként is felhúzom a szemöldököm, hogy vajon én ültettem ide vagy sem a növényt, ami éppen kelni készül.

Gyom vagy hasznos növény kel éppen?

A legtöbb kérdést ebben a témában kapom, napi szinten. Ha lelkes magvetők vagyunk az ágyásainkban, akkor ez nem is annyira meglepő kérdés. Még sokszor a gyakorlott kertészszem is rendesen elfárad figyelni azt, hogy vajon hasznos vagy “haszontalan” az, amit maga előtt lát gyomláláskor. Így nekem az a stratégiám, hogy csak azokat a növényeket húzom ki, amiről biztos vagyok, hogy gyom. Gondolok itt a tyúkhúrra például, amit még a kezdő kiskertészek is könnyen felismernek.

Ha nem biztos valaki a dolgában, akkor érdemes kicsit várni a gyomlálással. Például a cickafarkak, a bíbor kasvirág, de még egy díszpipacs is kibújáskor megtévesztheti a kezdő kertészt.

Mi bújik most a kertben?

A hagymások között egyes íriszek bújnak ki vékony leveleikkel a talajból, hogy majd később virágba borulhassanak. A citromfüvek is éledeznek, bár még csak pár levélkével jelennek meg a felszínen a száraz hajtások között.

A díszkertben a díszcsicsóka még részint alszik, felette a lugasban a csemegeszőlő levélrügyekkel köszönti a tavaszt.

A díszhagymák már előbújtak és hamarosan virágoznak is május első heteiben.

Lassan pattan a virágbimbója a bazsarózsának is, mely az egyik legszebb májusi virágzó évelőnk.

Az olyan évelők, mint a bíbor kasvirág, most kezd éledni pár levélkével. A kerti pletyka szintén pár levéllel már előjött a többi évelő között, de kék virágaira még várni kell.

A tűzeső borsós levélkéi is megfigyelhetők már.

Míg áprilisban a haranglábaknak csak a levelei bújtak elő, ilyenkor már a boglárkacserjével együtt virágoznak.

Többek között ez az időszak a nagy kedvencem, mert ezerszám kelnek ki a tavalyról elszórt magvakból az egynyári szarkalábak, a tárkonyok, borsikafüvek és ánizsok.

Meg fog még fagyni, ha jönnek a hidegek?

Részben nem baj az, ha odafigyelünk a frissen kikelt növényekre, mert az éjjeli talajmenti fagyok még visszakúszhatnak időnként. Tudjuk jól, hogy ebben a felborult időjárásban sok minden megtörténik, így például esett már hó is nálunk június első hetében, de azért nem kell aggódni. A magról kelt egynyáriak és évelők jól tudják, hogy mikor bújjanak ki a talajból, és hacsak nem lesz tartós a fagy, ami visszatér(het), nem kell aggódni miattuk.

Mi segíti a növekedésüket?

Még kora tavasszal, úgy március táján érdemes volt a komposzttal vagy más tápanyaggal szórás. Az évelőágyások és a veteményes is ilyenkor hálálja meg. A gyeppel egyidőben meg a magnézium-szulfátos tápanyag-utánpótlás az, ami a későbbi aszályban való helytállást fogja biztosítani többek között.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Nufarmer Magazin Kertészeti Különszám (+pdf)

2019. július 26. 08:33

A kertészetekben megjelenő kórokozók és kártevők elleni sikeres fellépéshez speciális ismeretekre, valamint egyszerre hatékony és a fogyasztókra veszélytelen hatóanyagokra van szükség.

Hogyan trágyázzuk konténerben nevelt kerti dísznövényeinket?

2022. július 17. 04:37

A konténerben nevelt kerti dísznövényeim trágyázását hogyan oldhatom meg? Miként végezzem a tápoldatozást?

A dísznövénytermesztők tavalyi árbevétele elérte a 12,4 milliárd forintot

2020. július 22. 08:03

Magyarország nettó dísznövény-importőrnek számít, az import értéke másfélszerese a kivitelének.

Nagyot zuhant a hazai dísznövénypiac

2020. április 28. 13:17

A vágottvirág-termesztők 85, az egynyári és balkonnövények termesztői 80, a díszfaiskolai termesztők 50 százalék körülire becsülik a bevételkiesésüket.