A kerti tavak különleges biológiai és ökológiai rendszerek a kertben. Valójában attól külön állnak, mégis ahogy a kert hat a tóra, úgy egy nagyobb kerti tó is hat a kertre. Viszont az algásodási probléma sokfelé felütheti a fejét, amit érdemes időben megszüntetni.
Amikor a kerti tó algásodni kezd, akkor elkezdünk vakarózni, vajon mi történt. Sokan ilyenkor az azonnali vízcserének állnak neki: növények lavórokba kiszedegetése, halak kipecázása dézsákba, víz ki, takarítás, növények vissza, víz be, halak vissza. De eltelik pár nap és a probléma újra megjelenik. Ismerős a helyzet? Mivel az okot nem oldottuk meg, így ez egy teljesen normális szituáció.
Túl sok napfény
A leggyakrabban azok a tavak szoktak bealgásodni, ahol egész nap süti a nap a vizet és nincs elegendő víztömeg sem és elegendő növény sem a tóban ahhoz, hogy az algásodási folyamat ne induljon meg. Egy olyan túnál, ahol például vízen fekvő tavinövények sokasága úszik, ott sokkal ritkább még tűző napon is az algásodásnak.
Nem megfelelő pH-érték és EC-érték
A kerti tó vizének pH- és EC-értéke is befolyásoló tényező lehet. Amikor a tóba olyan vizet engedünk, melynek magas a nitrogén és foszfortartalma, akkor egyenes út lesz az algásodás felé. A túl sok haltáp is okozhat pH-felborulást, így mindig legyünk körültekintőek a halak etetésekor.
Nem megfelelő kialakítás
Itt két irányt kell megvizsgálni: növények és állatok. Egy jól kialakított kerti tó rendszerében megfelelő arányban vannak a növények és az állatok is. A növényeket teraszokba rendezve ültetjük, hogy funkcióikban is elláthassák feladataikat. Ugyanakkor csak annyi halat telepítünk a tóba, melyet a tú el tud látni megfelelő hellyel, élelemmel is akár, mert egy jól beállított tó esetében sokszor nincs szükség a halak etetésére sem. Nyilván itt nem a miniatűr kerti tavakra gondolunk, hanem a már komolyabb többnégyzetméteres vízfelületű tavakra.
Ideális esetben a tóban lévő növények felhasználják a rendelkezésre álló tápanyagokat és árnyékolják a vízfelszín 1/3-át. Ekkora a víz hőmérséklete és oxigéntartalma is többnyire ideális lesz, ami nem engedi az algákat felszaporodni.
Az algák akkor is felszaporodnak, ha túl sok a lebontandó szervesanyag a tóban.
A tavakban két algatípust különböztetünk meg:
- Lebegő vagy zöldalga: a bezöldült és kevésbé átlátszó vízzel több-kevesebb ideig minden tó tulajdonosa találkozott már.
- Fonalas alga: kezdetben a sekély, felmelegedett vizekben megjelenő, a köveken megkapaszkodó alga.
Egy jól kiválasztott szűrőrendszer is nagy segítségünkre lehet. A szűrő folyamatosan oxigénnel látja el a tavat, mely oxigén kell a lebontási folyamatokhoz.
Biológiai egyensúly visszaállítása
Tehát mielőtt nekiállunk kiszedni mindent a tóból és takarítani, a fentebbi okokat kell megvizsgáljuk. Ma már szerencsére kaphatóak olyan készítmények is, melyek koncentráltan tartalmaznak jótékony hatású, élő probiotikus mikroorganizmusokat, amelyek erőteljesen javítják a víz minőségét és nagymértékben visszaszorítják az algaképződést. Egészséges tavi környezetet hoznak létre és fenntartják, vagy visszaállítják a felborult biológiai egyensúly állapotát. Az esetek nagy többségében tehát egy felborult rendszerről beszélünk és nem egy-egy tényezőről.