Amikor a hőmérséklet csökkenni kezd, az emberek befejezik a kertészkedést. Sokan úgy gondolják, hogy amint beköszönt az ősz, már nincs szükség többé fűnyírásra. Ez azonban nem igaz, hiszen a fű növekedése nem áll le ebben az időszakban sem, csak lelassul.
Mikor kell abbahagyni a fűnyírást?
Az aranyszabály a következő: addig kell vágni a füvet, ameddig nő. Vannak ugyanis enyhe őszi hónapok és egészen enyhe telek. Ilyenkor megesik, hogy a fűszálak még október végén és novemberben is nőnek.
Bár lehet, hogy nem kell olyan gyakran füvet nyírni, mint nyáron, fontos, hogy figyelemmel kísérjük a gyep növekedését, és a tél beállta előtt ennek megfelelően levágjuk. Az év utolsó fűnyírását körülbelül egy héttel az első fagy előtt kell elvégezni.
Miért olyan fontos az év utolsó nyírása?
Sok kerttulajdonos nem tudja, hogy az év utolsó nyírása nagyban befolyásolja azt, hogy a gyep a tél folyamán mennyire tud ellenállni a betegségeknek, és hogy a következő tavasszal mennyire lesz egészséges. Amikor eljön az utolsó vágás ideje, ellenőrizzük, hogy a fűnyíró pengéjét a megfelelő magasságra állítottuk be. A réti perje és az angolperje magassága 3,8 cm legyen, a magascsenkeszé pedig 5 cm-es.
Miért fontos mindez?
Mert a magas fűszálak a hópaplan alatt meghajlanak és sokszor el is törnek. Ha a fű olyan hosszú, hogy elfekszik, összecsomósodik, egymásra hajlik, az remek táptalajt ad a téli gombás betegségeknek, hiszen tökéletes környezetet teremt a kórokozóknak. Az ilyen fű tavasszal nehezebben épül fel a téli hónapok után. A rövidebb fű ellenállóbb a jég és a hó okozta károkkal szemben.
A gyep rövidre nyírása mellett gondoskodjunk arról, hogy a tél beállta előtt minden növényi hulladékot (beleértve a leveleket, gallyakat stb.) összegereblyézünk a fűről. Ha ugyanis a téli hónapokban nem komposztálódott szerves anyagot hagyunk a gyepen, az megfojthatja a fűszálakat, és elősegítheti a gombás betegségek kialakulását.