Házikert

Mikor lesz egészséges a palántád?

Agrofórum Online

Javában tart a palántanevelési időszak és ezzel egyidőben szaporodnak fel a kérdések is, hogy mitől sárgul, mitől dől el, miért gyenge és vajon mikor ültethetem már ki? ezekre a kérdésekre is válaszolok ebben a mai írásomban.

Nagyképűen mondhatom, hogy ennyi év palántanevelés után talán tudom „mitől döglik a légy”, ha sikeres palántanevelésről van szó. Mi tagadás, a palántanevelés sok dolgon elbukhat, de ha ismerjük azt a pár trükköt, ami már egy stabil alapot tesz mögé, akkor a siker majdnem hogy garantált.

Évente több ezer palántát nevelünk meg saját gazdaságunkban és még mi is sokáig kerestük azt a talajkeveréket, azt a plusz megvilágítási módot vagy akár a megfelelő vetőmagot ahhoz, hogy sikerrel járhassunk el. Mert bizony a sikeres palántanevelés a megfelelő talajnál kezdődik és a magas minőségű vetőmagnál.

Milyen a jó talajkeverék palántaneveléshez?

A kereskedelemben rengeteg palántaneveléshez is ajánlott keveréket lehet kapni, de vajon mind egyforma és mind jó? Aligha. Mi is sokba belefutottunk az évek során, ami messze nem hozta azt az elvárást, amit kellett volna, sőt!

A jó talajkeverék egyik jó ismérve, hogy finom morzsalékos, úgynevezetten porhanyós. Emellett gyorsan tud a felülete száradni, de közben a talajkeverék belsejében szépen tartja a nevdességet. Na ez a része a kihívás. Miért fontos, hogy a felszíne hamar száradjon, de belül nedvességtartó és mégis levegőző talaj legyen?

A palántadőlés egyik kedvelt helyszíne a sokáig nedvesen maradó talajfelszín. Tudom furán hangzik és ezt kevesen is írják le, de a magminőség és víz mellett ez az egyik fő oka a palántadőlésnek. Viszont ha hamar kiszárad a teljes talaj, akkor viszont a palánta fog szomjazni.

Így mi évek óta egy tőzeg-kókuszrost keveréket használunk magvetéshez és palántaneveléshez, melynél majd a pikírozás (tűzdelés) után a talajkeverkbe komposztot és perlitet is keverünk, ami már az ültetőkönténerekbe, magaságyásokba és vagy cserepekbe kerül.

Milyen a jó vetőmag és mitől függ a csírázási arány?

A jó minőségű vetőmag önmagában véve kevés a sikerhez. Tudom azt is, hogy ez most azonnal kérdéseket vet vel, de lehet bármilyen minőségű a vetőmagunk, ha nem adjuk meg neki a megfelelő feltételeket a csírázáshoz, akkor egy prémium vetőmag is vontatottan és gyengén tud kelni.

Tipikus példa erre a chili vetőmagja is, ami akkor kel szépen, ha kellemes talpmeleg, megfelelő környezeti hőmérséklet áll rendelkezésre. Vannak kifejezetten melegigényes (stabilan melegigényes) fajok is.

Ehhez a technológia adott, többek között a growboxok és már irányított belső hőmérséletű és megvilágítású palántanevelő boxok tipikusan erre vannak kitalálva. De sok esetben egy hungarocell a szaporítótálca alatt is már ad annyi talpmeleget stabilan, hogy az alulról érkező sugárzó hideg levegő ne hűtse le a tálcáinkat.

Ugyanígy jó ötlet lehet a fűtőszálas lapok piacon kapható sokasága is.

Kell a plusz fény!

A legtöbb túl korán vetett palánta egyik problémája az, hogy kevés a rendelkezésre álló fény. A természetes fényt lehet pótolni. Sőt, kell is. Ha van elegendő fény, akkor a palánta sem nyurgul meg, nem vékonyodik el és ezáltal a betegségeknek is sokkal ellenállóbb lesz.

Ha emellett még beiktatjuk a csírázás után, hogy csak és kizárólag alulról öntözünk, akkor majdnem azt lehet mondani, hogy mindent megtettünk a sikeres palántanevelésért.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Téli paradicsom- és paprika-palántanevelésekor tapasztalható, tápanyagellátással kapcsolatos gyakoribb hibák I.

2022. december 23. 06:34

Gyakran mondják, hogy a palántanevelés a zöldségtermesztés nehézipara, ami különösen igaz a késő őszi, téli palántanevelésre. Bizalmi áruról, nagy értékről, magas költségekről van szó, kedvezőtlen környezeti feltételek mellett. A kertészeti ágazatok közül az időközben kialakult energiaválság is ezt a tevékenységet sújtja a legjobban.

Zöldségpalánták sikertelen tűzdelésének okai

2022. november 29. 09:44

Jövőre nemcsak a palánta-előállítás lesz drágább, várhatóan a maga a technológia is fog a magasabb kiadásokhoz kisebb-nagyobb mértékben igazodni.

Csodás eredményeket ért el egy nyúli gazdálkodó nő a Corteva Agriscience támogatásával

2024. január 9. 17:10

Buzásné Kata, a Nyúli tüzes chili márka alapítója a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat támogatásával a fenntartható hazai növénytermesztést és élelmiszer-feldolgozást segíti elő a Győr melletti Nyúl községben.

Káposztafélék palántanevelése

2020. február 7. 06:38

A kevesebb, mint 1000 hektár hajtató felületről több év átlagában 18-20 ezer tonna káposztafélét takarítanak be.