Házikert

Milyen dísznövényeket ültessünk homokos talajba?

Agrofórum Online

A homokos talaj azért nem egyszerű, mert hamar felforrósodik, hamar visszahűl, és közben rossz a víztartása és nehéz benne igazán szép kertet kialakítani. De vannak dísznövények, melyekkel sikerrel járhatunk.

A homoktalajok nehézségein érdemes túllendülni, és ha elkezdjük megérteni, hogyan működik a dinamikája, akkor egészen szép kertet tudunk kialakítani majd. Először is az első lépés az, hogy a talajt takarónövényekkel elkezdjük takarni.

A podagrafű igazi kincs

Akár napos, félrányékos vagy árnyékos a kert, a podagrafű azért érdekes választás, mert hamar elterjed a talajfelszínen és szépen árnyékolja azt, vagyis hűvösebb lesz általa a talajfelszín és némi pára is megragad a levelek alatt.

Ha napfényre ültetjük, akkor vannak színeslevelű fajtái is, a fehértől a lilás szélűig, ami még fel is dobja a kert összhangját.

Az indás ínfű szépséges virágai

Az egyik nagy kedvencem a talajtakaró növények között, mert mélylilás-zöld leveleivel még a virágzási időn túl is díszítő értékkel bírnak, és ha rendszeresen öntözzük, akkor a legnagyobb nyári kánikulát is elviselik. Lila, magasra kiemelkedő virágzata ráadásul igazán impozáns tavasszal, mert majdnem egy időben nyílik a tavaszi hagymások egy részével.

Kénsárga tündérvirág sárga virágaival díszít

Mivel kiváló árnyéki talajtakaró évelő, így a sárga virágszínével a legunalmasabb kertzugokat is feldobja. Frissen kihajtott levelei barnáspiros árnyalatúak, később élénk zöldek, ősszel valamennyire újra barnás árnyalatúak lesznek. Kénsárga virágai április májusban a levelek fölött vékony szárakon jelennek meg.

Onnantól, hogy megfogtuk a talajt és picit javítottunk a talajminőségen, a hőmérsékletén, már más homoktűrő növényeken is gondolkodhatunk.

Homokos talajnál is vannak olyan dísznövények, melyekkel sikerrel járhatunk (fotó: Pixabay)

A menták szépen fogják a talajt

Jó 20-30 cm magasságig növekszik a legtöbb mentafaj és élénk virágzataival, majd elvirágzás után élénk és illatos leveleivel díszítenek. Nekem kifejezetten kedvenceim a menták, nagyjából úgy 25 fajta mentát nevelek az alföldi kertemben, tesztelve a téltűrésüket és a homoktalajokhoz való viszonyukat. A japánmenta és pár extra nemesített fajta kivételével a legtöbb szépen fejlődik, ami miatt ajánlott a tartása. A banánmenta, epermenta, gyömbérmenta talán azok, melyeket nem javasolnék ilyen talajba.

Fáklyaliliomoktól a cickafarkig bátran válogathatunk

A hagymás virágzók is rendre jól vizsgáznak a gyengébb minőségű talajok esetében, de a vastagabb rizómával rendelkezők is. Nagyon szépen fejlődnek az íriszek, a fáklyaliliomok is.

Igazán az ilyen típusú kertek növénye lehet a cickafarkok sokasága, melyek már a fehértől a vajszínen át a mélybordóig sokféle virágszínnel rendelkeznek.

Régi tanyasi életérzést hoz a kertbe a kerti pálmaliliom is. Az alföldi elhagyatott tanyákon rengeteg pálmaliliom marad meg annak ellenére, hogy teljesen száraz környezetben élnek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

2024. november 13. 14:40

Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Szoliter növények télen: egyedül állva, egyedülállóan szépek

2024. november 13. 09:40

A szoliter növények olyan kertészeti elemek, amelyeket gyakran egyedül, magukban ültetünk el a kertben.

Az év talaja: mészlepedékes csernozjom

2022. december 26. 14:07

A csernozjom talajok hazánk 22,4%-át teszik ki. A mészlepedékes csernozjom nemcsak Magyarország, hanem az egész Duna-völgy jellegzetes talajképződménye.

Az újraéledő termőföld a KAP 2020 tükrében

2020. február 6. 11:47

Ennek a munkának az a célja, hogy a gazdák, növénytermesztők érdekeit és a környezettudatos gazdálkodást szem előtt tartva, az új információk, technológiai ismeretek, kutatási anyagok mindenki számára elérhetővé és használhatóvá váljanak, ezzel segítve a termelő agrár szektor tevékenységeit.

Rengeteg lyuk jelent meg a kertben. Melyik rovar okozhatja?

2023. május 14. 04:38

Szeretnék segítséget kérni Önöktől, ugyanis a kertben rengeteg (kb. 30 db) lyuk jelent meg a földben. Kb. 3 cm az átmérőjük. Egyik este pedig egy kb. 3 cm hosszú fekete bogár is megjelent előtte. De nem mozdult onnan. Jobb fotót egyelőre nem sikerült készítenem. Azt szeretném megtudni, hogy kárt tudnak-e tenni a veteményben vagy a kislányomban, ha a fűben játszik?

Érdemes beáztatni a magokat vetés előtt?

2020. március 26. 04:38

K. Csaba kérdése: Azt tanácsolták ismerőseim, hogy vetés előtt áztassam be a magokat. Mi az előnye, érdemes-e csinálni?