Házikert

Milyen dísznövényeket ültessünk homokos talajba?

Agrofórum Online

A homokos talaj azért nem egyszerű, mert hamar felforrósodik, hamar visszahűl, és közben rossz a víztartása és nehéz benne igazán szép kertet kialakítani. De vannak dísznövények, melyekkel sikerrel járhatunk.

A homoktalajok nehézségein érdemes túllendülni, és ha elkezdjük megérteni, hogyan működik a dinamikája, akkor egészen szép kertet tudunk kialakítani majd. Először is az első lépés az, hogy a talajt takarónövényekkel elkezdjük takarni.

A podagrafű igazi kincs

Akár napos, félrányékos vagy árnyékos a kert, a podagrafű azért érdekes választás, mert hamar elterjed a talajfelszínen és szépen árnyékolja azt, vagyis hűvösebb lesz általa a talajfelszín és némi pára is megragad a levelek alatt.

Ha napfényre ültetjük, akkor vannak színeslevelű fajtái is, a fehértől a lilás szélűig, ami még fel is dobja a kert összhangját.

Az indás ínfű szépséges virágai

Az egyik nagy kedvencem a talajtakaró növények között, mert mélylilás-zöld leveleivel még a virágzási időn túl is díszítő értékkel bírnak, és ha rendszeresen öntözzük, akkor a legnagyobb nyári kánikulát is elviselik. Lila, magasra kiemelkedő virágzata ráadásul igazán impozáns tavasszal, mert majdnem egy időben nyílik a tavaszi hagymások egy részével.

Kénsárga tündérvirág sárga virágaival díszít

Mivel kiváló árnyéki talajtakaró évelő, így a sárga virágszínével a legunalmasabb kertzugokat is feldobja. Frissen kihajtott levelei barnáspiros árnyalatúak, később élénk zöldek, ősszel valamennyire újra barnás árnyalatúak lesznek. Kénsárga virágai április májusban a levelek fölött vékony szárakon jelennek meg.

Onnantól, hogy megfogtuk a talajt és picit javítottunk a talajminőségen, a hőmérsékletén, már más homoktűrő növényeken is gondolkodhatunk.

Homokos talajnál is vannak olyan dísznövények, melyekkel sikerrel járhatunk (fotó: Pixabay)

A menták szépen fogják a talajt

Jó 20-30 cm magasságig növekszik a legtöbb mentafaj és élénk virágzataival, majd elvirágzás után élénk és illatos leveleivel díszítenek. Nekem kifejezetten kedvenceim a menták, nagyjából úgy 25 fajta mentát nevelek az alföldi kertemben, tesztelve a téltűrésüket és a homoktalajokhoz való viszonyukat. A japánmenta és pár extra nemesített fajta kivételével a legtöbb szépen fejlődik, ami miatt ajánlott a tartása. A banánmenta, epermenta, gyömbérmenta talán azok, melyeket nem javasolnék ilyen talajba.

Fáklyaliliomoktól a cickafarkig bátran válogathatunk

A hagymás virágzók is rendre jól vizsgáznak a gyengébb minőségű talajok esetében, de a vastagabb rizómával rendelkezők is. Nagyon szépen fejlődnek az íriszek, a fáklyaliliomok is.

Igazán az ilyen típusú kertek növénye lehet a cickafarkok sokasága, melyek már a fehértől a vajszínen át a mélybordóig sokféle virágszínnel rendelkeznek.

Régi tanyasi életérzést hoz a kertbe a kerti pálmaliliom is. Az alföldi elhagyatott tanyákon rengeteg pálmaliliom marad meg annak ellenére, hogy teljesen száraz környezetben élnek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Mikroorganizmusok a mezőgazdaság szolgálatában, a szárbontás jelentősége

2018. június 4. 04:45

Amikor talajkondicionálásról beszélünk, a talajállapotba avatkozunk be azzal a céllal, hogy javítsuk a talaj fizikai-biológiai állapotát és tápanyag-szolgáltató képességét. Ennek a külső beavatkozásnak számos formája ismert, legősibb módszere a szerves trágya kijuttatása.

Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?

2019. január 31. 09:37

É. Zoltán kérdése: A tél beálltával egyre feltűnőbbé, láthatóvá válnak az elpusztult (kiszáradt) fenyők a környékünkön. Különösen a lucfenyőknél gyakori. Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?

Kókuszrost, mint kertészeti gyökérközeg

2020. február 17. 10:27

Hazánkban a kőgyapot mellett leginkább a kókuszrost terjedt el talajt helyettesítő anyagként a zöldséghajtató üzemekben.

Közvetlenül a talajból állít elő energiát egy újfajta rendszer

2024. október 2. 13:10

Az energiaforrás lehetővé teszi, hogy hálózattól függetlenül lehessen érzékelőket és kisebb számítógépeket működtetni.