A kertekben érik a húsos som, szedhető a bodzabogyó is, de a zöldfűszereket is ideje megszedni télire.
Nemcsak a szőlőben látjuk, hogy előrébb jár a természet 3 hetet nagyjából, hanem szépen összecsúsznak a szüretek is. A húsos som még maradhatna a fákon, de ahogyan a szeder, josta, málna is: kezd rásülni a növényekre, így okosabb dolog most leszedni.
Húsos som: tele vitaminnal
A húsos som (Cornus mas) egy rendkívül ízletes, kissé fanyar gyümölcsű fatermetű cserjénk vagy fává nevelt növényünk a díszkertben. Élénk piros terméseit a madarak is szívesen csemegézik, nagy magja forrázás után csíraképes (forrázással bomlanak le a csírázásgátló anyagok).
Mivel nagyon magas benne a C-vitamin, így ne hevítsük, hanem vagy mosás után nyersen aszaljuk meg vagy fagyasszuk le! Így a téli időszakban csak kivesszük, vízben kiáztatjuk egy éjszaka alatt és máris vitaminbombát kapunk a téli megfázós évszakban.
Fekete bodzabogyó: tele antioxidánssal
A fekete bodzabogyóval is nagyjából úgy járunk idén, mint a legtöbb bogyóssal. Résen kell lenni a szedésnél, mert ebben a forróságban és légköri aszályban pillanatok alatt ráaszalódik a növényre.
Érdemes mielőbb megszedni a fekete bogyókat, és vagy aszaljuk meg rendesen, hogy majd teaként vagy ázalékként jó legyen, vagy kipréselve szörpként, esetleg lefagyasztva majd csak télen használjuk fel, ha nincs időnk másképp betárolni.
Itt is pár fürtöt hagyhatunk a bokrokon, hogy a madarak is kedvükre csemegézhessenek belőle.
Fűszerek: télen is és nyáron is a legjobb választás
Akár a konyhában, akár a házipatikában használjuk fel a fűszereket és aromanövényeket, ideje megszedni őket még idén, lehet, hogy utoljára. A nagy melegben az illóolajok is jobban elvesznek a szárazság miatt, bár egyes cserjéknél koncentráltabbá válnak, mint a zsályák, rozmaringok.
De a meleg megviseli az oregánót, majorannát, tárkonyokat, így szedjük meg őket és szárítsuk le, majd jól zárható üvegbe tároljuk be!
Télen nagyon ízletes lesz tőlük minden étel, hiszen a bolti fűszerekhez képest a frissen szedett és saját termesztésű mindig sokkal izgalmasabb.
Nagyszerű gyógykencék is készíthetők belőlük: fájdalomcsillapításra, gyulladáscsökkentésre akár.
Ne feledkezzünk meg a kakukkfűről sem, ami a téli időszak hurutoldó és köptető készítményeinek az alapja lehet.
Kiemelt kép: Pixabay