Ahogy hűvösebbre fordul az időjárás, megjelennek az ősz első jelei: a vöröses, sárgás, pirosas és barnás élénk árnyalatokban tündöklő falevelek, amelyek szépséges színes szőttessé varázsolják a természetet. No és a krizantémok, amelyek egyre-másra tűnnek fel a Halloween-i tökdekorációk mellett a bejárati lépcsőkön, a teraszokon és a kertekben.
A kertészeti áruházak polcain is roskadásig állnak a krizantémok, így kedvünkre válogathatunk a különféle fajták között. A legtöbben szezonális virágként, októberi dekorációként vásárolják meg ezt a szépséges növényt, majd az ünnepek végén az összelöttyedt tökökkel és megázott lámpásokkal együtt egyszerűen kidobják őket a kukába.
Hogy miért? A válasz ijesztően egyszerű: a legtöbb ember úgy hiszi, hogy a krizantémok egytől-egyig „szezonális” növények, így ha elvirágoztak, az egynyári növényekhez hasonlóan ki kell dobni őket, pedig
a krizantémfajok között, az egynyáriak mellett akadnak évelők és félcserjék is, amik bőven túlélik az őszi hónapokat.
A problémát vélhetően az okozza, hogy sok boltban egyáltalán nincsenek felcímkézve a növények, legfeljebb a nevüket írják rá, kb. így: „Krizantém”. De hogy a növény egynyári vagy évelő, arról nem esik szó. A szakértők szerint a boltokban (értsd, virágbolt, élelmiszeripari áruházláncok) általában olcsóbb, kisebb méretű egynyári krizantémokat, míg a növényárudákban jellemzően nagyobb, bokrosabb és drágább évelő (télálló) fajokat árulnak.
Ezen felül az évelő krizantémok nagy, lapos leveleinek a szélei mélyen hasogatottak, míg az egynyári krizantémok levelei vékonyabbak, lágyabbak, hajlékonyabbak és nem annyira fogazottak.
Az évelő krizantém Kínából származó, kifejezetten szívós virág. A kínai Henan tartományban található Kaifeng a meseszép krizantémjairól híres. Olyannyira, hogy a virágok tiszteletére minden évben „Krizantémfesztivált” rendeznek csakúgy, mint Pakisztánban, Németországban, Dél-Koreában, Japánban és az Egyesült Államokban. A krizantémok a narancs, a vörös, a rozsda, a rózsaszín, a lila, a sárga és a fehér árnyalataiban pompáznak, és némelyikük közel egy méter magasra is megnőhet.
Ültetési tippek:
- Ültesse a növényt jó vízelvezetésű talajba. Erre a legjobb időpont a kora tavasz, de az őszi ültetések is működhetnek (ha az első fagyok előtti 6-8 héttel korábban ültetjük el a növényt). Ez utóbbi abból a szempontból ütközhet nehézségekbe, hogy a legnagyobb választékot ősszel árulják, amikor már nem biztos, hogy van ennyi időnk az első fagyos napok beálltáig.
- A komposzt hozzáadása javítja a vízelvezetést. Segít, ha a növényt ugyanolyan mélységben ültetjük a földbe, mint amilyen mélyen a konténerben nőtt.
- Ügyeljünk arra, hogy a növények között elegendő hely legyen. A zsúfoltság ez esetben lehet, hogy szépen mutat a kertben, de különféle betegségekhez (gyakran lisztharmathoz) vezethet.
- Ha a növények erőteljes növekedésnek indulnak, tavasszal, az új hajtások megjelenése után válassza szét őket.
- A krizantémok napsütéses helyen, nedves talajban fejlődnek a legjobban. A rendszeres trágyázás nagyon jót tesz nekik, mivel nagy tápanyagigényűek.
- A mulcsozás segít a talaj nedvességtartalmának megtartásában és a gyomok távoltartásában, valamint a növény fagyás elleni védelmében.
- Amikor a növények növekedése leáll, hagyja őket a kertben a tél folyamán. A föld feletti növényi maradványok, még ha kiszáradtak is, segítenek a gyökerek további védelmében. Tavasszal, az új hajtások megjelenése után vágja vissza a száraz növényi anyagot.
- A cserepes krizantémokat éjszakára vigye be a házba, ha a hőmérséklet fagypont alá csökken. Ha a talajuk kiszárad, alaposan öntözze meg.