A téli időszakban az egyik fontos színfolt a kertben az örökzöldek lesznek. Itt viszont az a jó hír, hogy nem csak a zöld színek dominálhatnak, hanem akár a sárgás, vöröses vagy épp élénkvajszín is megjelenhet kertünkben.
Persze itt kicsit szembe is megyünk a megszokottal, mert a borókákon és tujákon kívül is van élet ám, de még ezek között a fajok között is nagyon szép lombszíneket lehet a zöldön kívül felfedezni.
Tujasorok végeláthatatlan vonulata
A legtöbb kertben még mai napig dívik a tujasor. Kerítés mentén valahogy ez a legklasszikusabb megoldás, viszont pár év eltelik és már jönnek is a hobbikertész kérdések: miért barnulnak a tujáink?
Az ilyen ültetések nemcsak egyhangúak, de az utóbbi időben ráadásul a különböző baktériumos és gombás fertőzéseknek köszönhetően még problémásak is.
Vegyes összeültetések nem csak lombhullatókból
A jó növénytársításokban mindig vannak olyan növények, melyek vagy lombjukkal vagy hajtásrendszerükkel díszítenek. A japán babérsom (Aucuba) tarka levelei kifejezetten jól mutatnak az aranyvesszejű somok (Cornus) társaságában. Ha még emellé ültetünk különböző díszfüveket, sás jellegű magasabb növényeket, akkor nemcsak a színekkel, de a levelek formájával is játszhatunk.
A kontrasztszínek mellett a levélformákkal is bátran lehet játszani. A vékony levelű fajták mellett jól mutatnak a nagy felületű, fényes levelek.
A szőrös-szöszös és bordázott levelű bangitákat szépen kihangsúlyozzák a vékony hajtásrendszerű somfélék.
Színeváltó tuják és kékek
Egyes borókafajták azért különlegesek, mert az évszakok változásával színüket is váltogatják. Gyermekkorom nagy élménye volt figyelni a színeváltó gömbtuját és a sárga borókát, ahogy nyáron a zöldeskék színbe hajlottak levelei, majd ősszel sárgásvörösek lettek, télen a rozsdabarna színt vették fel, majd újra kizöldültek és kezdődött előröl a folyamat.
A színeváltó tuják és borókák viszonylag kényesebbek, így jó vízáteresztő, tőzegesebb talajba tegyük. Többnyire ráadásul a savanyú talajt kedvelik, színeit akkor mutatja igazán, ha minden igényét ki tudjuk szolgálni.
A borókák és tuják között a kék fajták talán a legszebbek. Élénk kéktől a sejtelmesen ezüstös-kék színekig sokfélét kaphatunk a kertészetekbe. Míg a színeváltóval ritkán lehet a faiskolákba találkozni és igazi kuriózumnak számítanak, addig a kékek igen univerzálisak, sokfelé elérhetők.
Ugyanígy a fenyők között is választhatunk színesebb tűlevelűt, nagyon szép növénytársítások alakíthatók ki velük is, viszont ilyenkor a talajra figyeljünk oda, mert a lehulló tűlevelek savanyítják a talajt, vagyis főleg a savanyú talajt kedvelő dísznövények lesznek alájuk ideálisak.
Ha valaki kísérletező kedvű, akkor kipróbálhatja a magyar klímán is megmaradó teacserjéket is, melyet társítsunk rhododendronokkal, kökénnyel, hortenziákkal.