Házikert

Őszi faültetés: már augusztusban készüljünk fel rá

Agrofórum Online

Akár a klímaváltozás miatt, akár mert szeretjük a fákat, az igazi faültetési időszak a tavasz és az ősz. Mindkettő időszaknak más és más az oka, mit melyik alkalommal ültetjük, de a talaj előkészítése nagyjából megegyezik.

Augusztustól az ültetésig

Ha biztosak akarunk lenni az eredésben, akkor már augusztusban elkezdjük előkészíteni a talajunkat arra, hogy később a fáink gyökere meg tudjon foganni.

A talajunk előkészítése során az egyik lépés a tápanyag-utánpótlás. Ha igazán jót akarunk tenni az eredés érdekében, akkor az ültetés helyét kezdjük el meghordani komposzttal vagy érett szarvasmarhatrágyával. Akár bedolgozzuk, akár a notill híve vagyunk ez egy fontos lépés lesz. Ilyenkor a talaj helyileg is feltöltődik tápanyaggal, lazább is lesz a talaj, megtelik talajélettel pluszban, ami a jótékony mikroorganizmusok és állatok jelenlétével is támogatják majd a gyökeresedést.

Támogassuk meg a talajéletet

A talajéletet nem csak a komposzttal vagy marhatrágyával tudjuk támogatni, hanem például használhatunk olyan nanotechnológiás készítményeket is, melyek a talaj mikroorganizmusait állítja helyre, egyben a talajéletet támogatja, optimalizálja. Egyes ilyen készítményekben gyógynövény kivonatok is találhatók, netán erjesztett növényi levekből készülnek.

Itt említeném meg, hogy magunk is készíthetünk növényi leveket, mint például a csalánlé is, ami az egyik legelterjedtebb ezek közül. De ha a helyi növényvilágból válogatunk a növényi leveinkhez, mint a porcsin keserűfű, a libatopok, tyúkhúr és még sok növényt lehetne erre a listára felírni.

Ökológiai oldalról is mindig érdekes, milyen gyomnövényfajok fordulnak elő a talajunkon. A gyomokból tájékozódhatunk arról is, hogy milyen a talaj állapota, ez az ültetendő fafajok és fajták szempontjából is egy plusz információ lesz.

Nem minden talajra ugyanaz a fafaj

Ha hosszútávra és felelősen ültetnénk a fát, akkor nézzük meg a talajunk adottságait és a mikroklimatikát is a kertben, tájegységünkön. Ahogy a gyomflóra is sok plusz információt adhat nekünk, úgy a talaj más adottságai, értékei is árulkodóak lesznek. A mészben gazdag talajokra mészkedvelő fajokat ültessünk, savanyú talajra inkább a savanyú talajt kedvelőket. Minél inkább közelít a fafaj és a talaj összhangja, annál könnyebben tudjuk majd begyökeresíteni, megtartani és ez egy gyorsabb növekedést is fog eredményezni és egy könnyebb növényvédelmet.

Nézzünk utána a fának is

Ha már kielemeztük a kertünket és kiismertük, hogy mit lenne érdemes egyáltalán faj szinten ültetni, akkor még az őszi ültetéshez bőven van időn a fafajnak és azon belül a fajtának is utánaolvasni. Ha kicsi a helyünk, válasszunk inkább helytakarékos, kompaktabb fajtákat. Ha nagy a terünk, inkább az árnyékot adás a cél, akkor a nagyobb lombozatú, akár az un. szomorú fajták közül is választhatunk. A fajtaválasztásnál az is fontos tényező, hogy az adott fával a céljainkat is kiszolgáljuk, mert akkor lesz hosszú távon örömünk benne, mind ápolás terén, mind az „együttélés” terén.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Ültethetek fát a nyáron?

2024. június 10. 13:10

A feladat látszólag egyszerűnek tűnik, ám mégsem az, hiszen az eredményes faültetésnek is megvan a maga megfelelő időszaka.

Nyakunkon a fagyok - last minute feladatok a kertben

2020. november 25. 04:36

Az első komoly fagyok előtt még gyorsan ültethetünk szabad gyökerű fákat is, amelyekből ilyenkor még széles a kínálat a kertészetekben.

Egymilliárd fa elültetésére vállalkozott egy globális projekt 

2023. szeptember 19. 16:10

Valószínűleg mindenki hallott már valamit az „Egymilliárd fa” ültetéséről. De vajon mikor indult ez a program és ki vesz benne részt? Hol tart a projekt és mit tudunk róla?

Mire figyeljünk a tavaszi faültetés során?

2021. március 12. 08:32

Az érzékeny gyümölcsfajok, mint pl. a kajszi, őszibarack, mandula, gesztenye és dió ültetését érdemes inkább tavasszal elvégezni.