Egyhangú a kert ősszel? Nincsenek harsány lombszínek és kontrasztos, szemet gyönyörködtető elemek a kertben? Társítsuk okosan a növényeket, hogy ebben a sokszínű évszakban is örömünket lelhessük a hobbikertünkben!
A szabályos díszgyep és tujasávok sokaságának világát éljük és csodálkozunk azon, hogy a kert minden évszakban egyhangú és kissé már unalmas is. Ahhoz, hogy újra életet leheljünk bele és képes legyen a kertünk megmutatni azt az ezerszínű arcát, ami valójában a természetben előfordul, nekünk is változtatnunk kell a kerthez való hozzáállásunkon. Akár megfelelő növénytársításokkal!
Színekkel a vidám őszi kertért
A júdásfa tipikus példája a színeknek. Tavasszal a friss levelek bronzos árnyalatúak, és élénklila virágai hamar felhívják magukra a figyelmet. Ősszel viszont aranysárga leveleikkel lesznek élénk színfoltok a kertben ezek a fák.
A júdásfát említve rögtön a színkontrasztok jutottak eszembe, hiszen ezeket az élénk színeket jól lehet örökzöldek kékes-zöld színeivel társítani. A lombhullatók és örökzöldek váltakozása önmagába véve is izgalmas „mozgalmasságot” visz egy kert képébe. Főleg, ha még a haszonnövények sokféleségét is hozzárakjuk a növénytársításokon keresztül.
Haszonnövények a díszkertbe és a társítás egy új szintje
Ki szabta meg szabályként, hogy haszonnövényeket nem lehet keverni egy díszkertbe? Talán a tájépítészet szigora vagy a „növénytársítási-rendőrség” koppint a fejünkre, ha tele rakjuk a kertünk hasznos növényekkel? Senki nem fog előkapni minket, mégis kevesen vállaljuk be, pedig szuper kombinációkat lehet kialakítani kert szinten ezzel a szemlélettel is. Ráadásul a fenntarthatóság miatt sem egy utolsó szempont, ha hasznuk oldaláról is megnézzük a növényeket.
Egy évelőágyásban szépen megfér a termő fügebokor az őszirózsák mögött, mellette a konyhában is használt rozmaringgal és zsályával. Az ezüstszínű zsályalevelek, a hatalmas, sárgára színeződő fügelevelek és a haragoszöld-kékesfényű rozmaringok szépen fognak mutatni a lila virágszínű évelő őszirózsák között.
Zöldségek, dísznövények, színek és illatok keveredése
Minél bátrabbak vagyunk, annál izgalmasabb növény-összeültetéseket alkothatunk a kertben, ami az őszi kertképet is átformálja az unalmasan egyhangú zöldből a hasznos és izgalmas színkavalkádba.
Ha végiggondoljuk, hogy mennyire sokféle zöldségnövényt ismerünk, melynek érdekes a levélzete, vagy hogyan hat a növénytársításban a növényvédelmi kérdésekre, akkor máris sok új társítási példa juthat eszünkbe. A természetes piretroidot tartalmazó rebarbara húsos, hatalmas levelei mellett egy élénk színben pompázó japánjuhar az apró leveleivel is szép kontrasztot mutatnak.
De a fokhagyma esetében a vékony és hosszú száron hozott virágaival nemcsak a vakondok elűzését használjuk ki, hanem a térben is játszunk a formákkal. Kiemelkedve a dús és sűrű levélzet közül hoz különlegességet az ágyásba. Ugyanígy a cickafarkok leszáradó, barna virágzatai mellett a színváltó borókák, a boglárkacserje sárguló lombja és a talajszinten szétterülő citromillatú kakukkfű is egy új képet mutat a megszokotthoz képest. Ha itt még a csarabokkal, ősszel virágzó hagymásokkal is játszunk kicsit, akkor egy teljesen természetes hangulatot csempészhetünk be az ágyásokba.