Házikert

Őszi növényvédelem a kiskertben

Agrofórum Online

Akár biogazdálkodásra adjuk a fejünk, akár a vegyszerekben bízunk a kiskertünkben, az őszi növényvédelem és annak fontosabb lépése ugyanúgy fontosak, mint az év többi szakaszában.

Metszés fontossága

A kiskert lehet díszkert, lehet haszonkert, lehet a kettő egyszerre. De a legtöbb problémát az okozza a következő évben, amikor a beteg növényi részeket nem vágjuk le és nem gyűjtjük össze, hanem abban bízunk, hogy majd valami csoda folytán jövőre másképp lesz. Ez általában nem szokott így lenni. Főleg a gombák és baktériumos fertőzések esetén fontos, hogy a gyümölcsmúmiákat, gombás részeket leszedegessük a gyümölcsfákról vagy díszfákról.

Az elhalt ágak „továbbszáradása”  is általában szakszerű metszéssel megállítható. Ahol az ágrészek elszáradnak, elhalnak, ott is többnyire valami fertőzés a gond kiinduló pontja. Ilyenkor ezt metszéssel távolítsuk el és nézzük is meg, hogy a fán keletkező metszlap egészséges-e. Ha nem egészséges és már a kéreg alatt látszik az elszíneződő, fertőzésre jellemző kórokozó, akkor próbáljuk addig visszametszeni, ahonnan újra egészséges metszlapokat látunk.

Beteg növényi részek esetében minden egyes fa metszése előtt érdemes az eszközöket lefertőtleníteni, mert igen sok egyik fáról a másikra átvihető fertőzés van.

Tipikus metszési hiba is ez amúgy, főleg ültetvényeknél látni, amikor a beteg szilvafa után ugyanazzal az eszközzel egy egészségesre rámenve a következő évben már a kórokozó átkerült az újra.

Málna hajtásainak válogatása

A nyáron termő málna letermett vesszejeit is ősszel vágjuk ki tőből, mert az új termés a fiatal hajtásokon lesz. A málnagubacsok is a hajtásokon ilyenkor eltávolíthatók.

A beteg fák alól a lombot is szedjük össze és lehetőség szerint gondoskodjunk arról, hogy a kártevők vagy kórokozók ne tudjanak áttelelni benne. Tipikusan a dióburok-fúrólégy esetében lesz ez fontos, mint újszerű kártevő. Ellene a lomb- és dióhullás előtt egyébként a talajtakarással is védekezhetünk. De ha vannak tyúkjaink, akkor bátran engedjük ki a fák alá, mert hamar összecsipegetik a kártevőket.

Érett komposzt, szervestrágya

Ha van érett komposztunk és más szervestrágyánk, akkor ősszel is kijuttathatjuk. Mivel a kertből ilyenkor sok friss növényi rész kerül a komposztra, úgyis érdemes először kitermelni a komposztot és a fák, bokrok alá és a veteményesbe kiteríteni (és kinek hite szerint beforgatni). Ha igazán jót akarunk a kertnek, akkor nem forgatjuk be, hogy a talajlakó mikroszervezetek ne kerüljenek fel a talajfelszínre. Minden forgatással a talaj is jobban kiszárad ráadásul, ami szintén nem kedvező. Használjunk talajtakarást friss szalmával, gyommagmentes szénával vagy mulcsozással.

Tápanyagozzunk vagy se?

Tápanyagozni ősszel már nem szokás. Ilyenkor a növények pihenőre mennek, a lombon keresztül már többnyire nem is tudják felvenni és mivel a makro- és mikroelemek is adott hőmérsékleti tartományban tudnak jól felszívódni és hasznosulni, így ha ki is juttatjuk, többnyire felesleges lesz. Ezt a feladatot meghagyhatjuk tavaszra.

A lombhullás után viszont a lemosó permetezés egy praktikus dolog lesz, mert az áttelelni készülő képleteket (kórokozók és kártevők esetében is) vesszük célba. Azért ilyenkor viszont felelősen gondoljunk arra is, hogy a vegyszerek nagy százaléka a hasznos rovarjainkra is ugyanúgy hatással lesznek. Lehetőség szerint válasszuk inkább a szelídebb megoldásokat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Gabonák vírusos betegségei

2023. március 26. 05:37

A március során az őszi árpa állományokban fellépett foltszerű sárgulások döntően egy meglehetősen gyakori kórokozó, az árpa sárga törpülés vírusa által okozott tünetek.

Kipróbált megoldások a kukorica gyomirtására

2019. február 13. 10:20

A kukorica gyomirtásának szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány, gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.

Kezdődhet a fejtrágyázás és a gyümölcsfák tisztogatása

2018. február 26. 16:04

Hiába a február végi nagy hideg, a kártevők és betegségek nem fognak tömegesen elpusztulni, a növényvédelemre ismét fel kell készülni.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (12. rész)

2020. január 22. 11:00

A rendkívül magas kukoricamoly fertőzöttség mellett neuralgikus pontja a kukoricatermesztésnek a gyapottok-bagolylepke hernyók károsítása volt.