Házikert
Házikert

Őszi talajelőkészítés a veteményben és a díszkertben

Őszi talajelőkészítés a veteményben és a díszkertben

Agrofórum Online

Ha már a komposztálásról beszéltünk, akkor ideje a következő lépést is megemlíteni, ami az őszi talajelőkészítés.

Veteményben a talajt aszerint kell előkészíteni, amit következő évben termelni szeretnénk rajta. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy ha pl. fűszereket termelünk csak a konyhakertünkben, akkor elegendő egy kis talajlazítás, de nem kell nagyon mélyen. Míg ha gyökérzöldségeket termelnénk, akkor érdemes rendesen fellazítani a talajt és kellemesen porhanyóssá tenni, mert az apró magvakat helyrevetéssel tavasszal könnyebb lesz elvetni, plusz a gyökerek is könnyebben növekednek egy puhább, lazább talajszerkezetben.

Díszkertben kicsit már az őszi talajelőkészítés. Ha például nincs mulcsrétegünk, akkor annyival könnyebb a dolgunk, hogy a komposztos talajt csak szétszórjuk a növények között, ugyanígy az érett szarvasmarha trágyát is kiszórhatjuk és elgereblyézhetjük, majd locsoljuk is be, hogy lehetőség szerint ne száradjon ki.

Ha mulcsrétegünk van, akkor azt először felgerebenezzük és csak utána tudjuk a plusz tápanyagdús talajkeverékeket kijuttatni.

Miért van szükség időszakosan tápanyagdús talajkeveréket pótolni?

A válasz nagyon egyszerű. Főleg díszkertben ritka az, amikor a tápanyagok utánpótlására odafigyel a kerttulajdonos és a komposzt vagy a marhatrágya az, amit ha kijuttatunk, akkor javítani tudjuk a növények kondícióját.

Gyomok és növényi szármaradványok

A gyomok nagy része azért van egy kertben, mert ökológiai értelemben visszahódítják az üres részeket és takarják lombozatukkal a talajfelszínt. Gondoljunk csak a kövér porcsinra, vagy akár a talajon szinte már kúszó fűfélékre, mint pl. az átoktüske. De ugyanígy lehetne említeni a kora tavasszal burjánzó tyúkhúrt is.

A gyomok viszont a legtöbb esetben esztétikai okokból is kikerülnek a kertből. Ősszel érdemes azért legalább a talaj felett visszavágni a gyomokat, még ha a gyökereket nem is húzzuk ki, hogy a gyommagvak ne a kertben szóródjanak szét.

Ugyanígy vágjuk le és különítsük el a beteg növényi részeket, a moníliás gyümölcsmaradványokat.

Mi legyen a tarackkal?

A tarack ellen nagyon sok mindent sajnos nem tehetünk. Egyesek a gyomírtóra esküsznek, mások a talajtakarásra. Évek óta talajtakarunk, igen masszívan és lassan, de biztosan talán eljutunk oda, hogy a nagyon tarackkal „fertőzött” kertrészek taracktól lakatlanok lesznek. De többször jártunk már úgy az évek során, hogy a kitakarás után látszólag tarackmentes terület pillanatok alatt újrazöldült.

A tarackkal ráadásul az a baj, hogy ahol elvágjuk, ott rögtön kettő lesz belőle, tehát minden vágási résznél új erőre kap, így akár szántásnál, akár kapálásnál nem fogjuk tudni hosszútávon megoldani a szituációt. Talán ha a gyökerek mentén nekilátunk ősszel és tavasszal kiszedegetni, az gyériti időszakosan, de ez is hozzátartozik az őszi talajelőkészítéshez.

Talaj állapotától függ, hogy mennyi komposztot vagy szervestrágyát kell ráhordanunk. A nagyon gyenge homoktalajoknál a világ összes szervestrágyája is szinte kevés, de ha van pl. vályogtéglánk, akkor ősszel azt is kivihetjük rá széttörve és a téli csapadéktól szépen elmállik majd.

A jobb víztartású talajoknál gyakoribb, hogy nagy flaszterokba, görgetegekbe áll össze a talaj, amikor ásunk. Ilyenkor igyekezzünk porhanyósabbá elmunkálni, hogy a talaj ne tudjon könnyen kiszáradni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan lehet átültetni az idősebb fákat és cserjéket?

2024. július 4. 12:10

Van, hogy a nagyobb fákat legalábbis érdemesebb megpróbálni átültetni, mint a jelenlegi helyükön hagyni. A feladat azonban nem egyszerű.

Egy kicsi kert is lehet növényzetben gazdag és színes

2024. július 2. 05:40

Hogyan lehet játszani a terekkel és mitől lesz biodiverz egy olyan kert is, mely alig két ágyásból áll? Nézzünk egy esettanulmányt, hogy mi hogyan oldottuk meg!

Hidrovetés, a leghatékonyabb füvesítő módszer

2024. június 30. 16:10

Első blikkre úgy tűnhet, mintha egy kerti slagból zöld festékkel permeteznék be az utcafrontokon futó földterületeket, kvázi egyfajta műfüvet utánozva ezzel. Ám ez nem festék, hanem valódi fűmag, és a bepermetezett helyeken nem sokkal ezután elképesztő pázsit nő!

Fűszernövények a kertben: ültessük őket júliusban!

2024. június 30. 12:10

A július általában nem az ültetés ideje. Viszont fűszernövények telepítéséhez éppen ideális, hiszen ekkor fejlődnek a legjobban.

Mekkora veteményes kell egy négytagú családnak?

2023. április 12. 05:36

Bár ma már a termesztés sem kimondottan olcsó, de azért mégis megfizethetőbb, mint a zöldségfélék megvásárlása a piacon vagy az élelmiszerüzletben. De vajon mekkora veteményes lehet szükséges egy család számára?

Így készüljünk fel az idei veteményezésre!

2023. január 25. 05:37

Gyakran esnek a hobbikertészek abba a hibába, hogy a zöldségfajtát szidják, ha valami nem úgy sikerül, hogy az rossz fajta, a másik bezzeg meg jó fajta. De nem feltétlen a fajtával van a gond, hanem másban keresendő a megoldás.

Aszály: mit tehetünk a kiskertben?

2021. július 22. 08:49

Az aszály mindig probléma, ahogyan az is, ha hirtelen nagy mennyiségű csapadék hullik le egyszerre. Nézzük sorra, mit tehetünk a kiegyenlítettebb vízgazdálkodású kertért.

Júliusi tennivalók a veteményesben

2021. július 13. 09:20

A júliusi időszakban már igen sok kerti teendő van, amire lehet nem is lesz minden nap időnk. Kihívás lehet a nagy kánikula, a hirtelen virágba forduló zöldségágyás, de ugyanúgy a poloskák, levéltetvek sem tétlenkednek a kiskertben.