A cikk előző részét azoknak ajánlottam, akik minden évben megfogadják, hogy jövőre biztosan termesztenek valamit a kertben, a balkonládában, a teraszon, de minimum a konyhában. És ez a nap évek óta nem jött el.
A mai alkalommal szeretném még tovább fenntartani az érdeklődést a saját termesztésű zöldségek, fűszernövények termesztésével kapcsolatban, mert számos élettani és pszichológiai hatása van a kertészkedésnek, legyen szó konyhakertről, vagy csak tejfölösdobozos ablakpárkányos “veteményesről”. Amellett, hogy kiváló stresszoldó, levezető a dolgos hétköznapok után, örömmel nézzük és kíváncsian várjuk az új élet fejlődését, de vegyszermentes alapanyagot is tehetünk a családi asztalra. A vállveregetés garantált, a saját növények felhasználása pedig hatalmas szabadság.
Zöldség- és fűszernövényből lehetőségek százai várnak ránk a gazdaboltokban, piacokon, kertészetekben, és bízom benne, hogy kedvet kapnak egy kis munkához, de inkább hobbihoz. A palánták, magok beszerzése során érdemes a termelők, szakértők véleményére hagyatkozni, legyen szó fajtaválasztásról és technikai lépésekről.
Ma két olyan növény ismertetőjével szeretném motiválni az olvasókat a saját növények termesztésére, amelyek kezdő kertészeknek is javasoltak, kis odafigyeléssel sokáig gazdagíthatják kertünket és konyhánkat.
Rozmaring
Az én konyhámban a legfinomabb húsok elengedhetetlen alapanyaga, de felhasználhatjuk levesekbe, szószokba, salátába is. Illóolaját kozmetikai termékek összetevői közt gyakran olvashatjuk. Természetes gyógyhatású: görcsoldó, idegerősítő, vérkeringést javító és étvágygerjesztő.
Javasolt termesztése:
Évelő növény lévén bátran tervezzünk vele hosszútávú családtagként, és már kiültetéskor keressük meg a számára legoptimálisabb helyet, hisz ha jól gondozzuk, évekig társ lehet a kertben. Az ügyes kis szakácsok legyenek előrelátók, és a konyhához vagy bejárathoz közel ültessék, így sosem marad ki a legjobb fogásokból. De kezdjük is az elején.
Ha magunk szeretnénk szaporítani, azt dugványról a legegyszerűbb, melynek menete megszokott módon történik, laza szerkezetű tápanyagdús talajba, ügyelve arra, hogy egészséges, fejlett szárat válasszunk a művelethez. Igényeit tekintve alapvetően nem szobába vagy lakásba való, így ha már kifejlődött a gyökérzete, és téli fagyokra sem számíthatunk, március végén – április elején kerüljön ki a kertbe, vagy teraszra egy nagyobb kaspóba, talajba.
Ha piacon vagy kertészetben vásároljuk, a fagyok elmúltával minél előbb ültessük ki. Olyan helyet válasszunk neki ami fényes, legfeljebb félárnyékos, de semmiképp nem árnyékos. A téli mínuszokra előre felkészülve inkább a déli oldalt preferáljuk, vagy a gyógynövénykert sarkát, egy védettebb helyet. Páraigényes, a pangóvizet nem bírja, így fejlődéséhez laza szerkezetű, jó vízáteresztőképességű talajra van szüksége. Ha kötöttebb a talajunk, keverjük komposzttal, homokkal, perlittel. A hely megválasztásakor vegyük számításba, hogy az évek során akár másfél méteres bokorrá is nőheti magát.
Bírja a szárazságot, így kezdő kertészeknek is javasolt a termesztése, hiszen elegendő akkor megöntözni, amikor a talaja kiszárad. Természetesen a folyamatos öntözés mellett dinamikusabban fog fejlődni. Szépen bokrosodik akkor is, ha csak csipkedünk belőle felhasználás előtt. Az elszáradt virágot távolítsuk el, a levelei ne legyenek tartósan vízzel borítottak. Télen a téli talajtakarás és megfelelő tájolás mellett esélyünk van átteleltetni, bár a kemény mínuszokat ez a növény is megsínyli, de tőről újrahajthat. Mozgatását kerüljük, tehát ha van rá mód, ne ültessük át új helyre.
Snidling, avagy a metélőhagyma
Szendvicsek, sajtok, körözöttek és mártások egyik legkiválóbb fűszerezője, de dekoratív jellegéből adódóan ételeink díszítőjeként is megállja a helyét. Nyers formában fogyasszuk, és frissen, étkezés előtt vágjuk. Magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert, oldja a stresszt, de jótékonyan hat a csontokra, izomzatra, bőrre, hajra és körömre.
Javasolt termesztése:
A szélsőséges környezeti viszonyokat jól viseli, így elmondható, hogy szinte bárhol, bármikor termeszthetjük. Kibírja a kertben a tűző napot, de egy kevésbé fényes lakás konyhájában is tarthatjuk, s télen-nyáron élvezhetjük a friss ízeket. Ha a magvetést lakásunkban végeznénk el, fontos megemlíteni, hogy vetéskor nagyon laza, steril anyagot alkalmazzunk. Megfelelő a már korábban is említett perlit, tőzeg, homok. Majd palántázzuk, átültetjük, ha van kertünk, kiültetjük, vagy egy nagyobb kaspóba tesszük.
Hidegtűrő növény, szabadföldbe már március végétől ki lehet vetni, 3-4 °C-nál csírázik. A végleges talaj, amibe a növényünk kerül (legyen szó vásárolt palántáról, vagy otthon vetett növényről), jó vízgazdálkodású, könnyen, gyorsan felmelegedő, laza szerkezetű legyen. Komposztos, érett szervestrágyával kevert közegben fejlődése hamar megindul, a magas nitrogént meghálálja. Virágágyások szélét kitűnően ékesíti.
A pangóvizet nem kedveli, ezért az öntözése inkább többször, kisebb adagban történjen. Öntözés közben ügyeljünk arra, hogy ne verődjön fel a sár, ezt a legegyszerűbben úgy tudjuk kivédeni, hogy a tövéhez, vagy a cserépbe a föld tetejére köveket teszünk. Az öntözés mellett a gondozás abból is áll, hogy folyamatosan vágjuk és fogyasztjuk, hiszen ezzel újabb és újabb hajtások fejlődnek. Ha cserépbe ültettük, télen nyugodtan vigyük be a lakásba, és gondozzuk a megszokott módon.
Ha megjött a kedvük belefogni valami újba, vágynak a saját konyhakertre, nincs is jobb időpont ezt elkezdeni, mint ma!