Üres télen a balkon? Pedig a hideg időben is lehet otthonosat és szépet alkotni, ha megfelelő növényeket használunk hozzá és stílusosan kialakítjuk azt a sokszor csöppnyi teret.
Milyen növények valók a téli balkonra?
Ha van elég helyünk nagyobb dézsákra, akkor örökzöldekkel is dolgozhatunk, mint például a cukorsüvegfenyő, a különböző borókák és tuják. Azért fontos a nagy dézsa, hogy a növények talaja ne fagyjon olyan könnyen át. Természetesen szükség esetén jutazsákkal is burkolhatjuk a dézsákat, de általában a házfalból érkezik annyi meleg, hogy nem lesz probléma.
Futónövények közül, ha év közben a klematiszt vagy loncot dekoratívan futtattuk fel valami rácsozatra, akkor maga a hajtásrendszer is mutatós a téli időszakban. Az illatos lonc nagy előnye, hogy amellett, hogy nyáron fűszeres, parfümös illata van a virágainak, télen a levelek nagy része is a növényen marad, így nem a kopasz hajtásokat kell nézni a hideg évszakban sem.
A kisebb növények közül a csarabok, a párnás évelők, díszfűfélék is kiválóak lesznek.
Dekorelemekkel csínján bánjunk!
Mivel egy kis tér könnyen zsúfolt hatású lehet, így az egyik legfontosabb dolog, hogy ne tegyük tele mindenféle dekorelemmel a balkont. Egyrészt felesleges is és a balkon funkciója is elveszik, másfelől meg hamar szedett-vedett lehet.
Érdemes a voksunkat egy adott stílus mellet letenni és akkor csak abban mozogni. A kortenlemezekből készült dekorelemek kifejezetten szép hatást hoznak az erkélyünkre, de ugyanígy lehet vintage vagy retro hangulatú erkélyünk is.
Időjáráshoz igazodva
A téli időszakban a meleg, puha életérzésé lesz a főszerep, ami egy erkély kapcsán abban nyilvánul meg, hogy takarókkal, plédekkel, nagy párnákkal is kitölthetjük az ülő vagy netán fekvőfelületeket.
Ma már kapható asztalra tehető tűzrakó hely is, de a meleget adó olajlámpások, nagyobb tömbgyertyák is szépek és praktikusak lesznek. Arra vigyázzunk azért, hogy ha nyílt lángot akarunk használni, akkor a környezetében ne legyen gyúlékony tárgy és stabil felületre kerüljön mondjuk egy asztali tűzrakóhely.
Az eszközök legyenek fagyállóak és ha megoldható, akkor a tárgyakban, tárgyakon ne tudjon megállni a víz, mert az a szétfagyás egyik legismertebb oka. (A jég szétnyomja a kerámiákat például).
A teraszok burkolata télen könnyen csúszóssá válhat, így praktikusan tegyünk le rongyszőnyeget a járófelületre vagy olyat, ami ízlésünknek megfelel.