Házikert

December a balkonon: hogyan legyen szép balkonunk télen is?

Agrofórum Online

A balkon is lehet szép télen, decemberben, főleg amikor az ünnepek miatt a dekorálás éppen időszerű. Élőnövényben is gondolkodhatunk, tehát sok minden lehetséges egy téli balkonon!

A legtöbben azt hiszik, hogy ha tél, akkor egy üres erkély, egy unalmas terasz várja őket csak, mert minden pihen és nincsenek se színek, se illatok a kertben sem. Pedig ez nagy tévedés, mert egy téli terasz vagy erkély is lehet szép, mi több, élményt adó és dekoratív!

Hogyan téliesítsük a balkont?

Míg nyáron tele volt kényelmes kerti bútorral és párnával a terasz, addig télre ezeket általában eltesszük, elcsomagoljuk. Pedig, ha olyan anyagokból választunk párnákat, szőnyeget, melyek vagy hamar száradnak vagy nem is maradnak vizesek (pl. vízlepergető anyagok), akkor télen is ki tudunk ülni egy forró teával a kezünkbe csodálni a késő délutáni naplementét.

Vannak olyan fűtőelemek is, melyeket télen az éttermekben látni kültéren, de van hasonló, házi méretezésű is már, hogy ha kint töltjük az időt, akkor ne fagyjunk oda a korláthoz. Egy ilyet beszerezve – bár nem lesz trópusi az időjárás kint – télen is élvezhetjük a teraszunkat, balkonunkat.

Milyen növények valók télen a balkonra?

Télre a télálló és nem fagyérzékeny növényeket válogassuk össze, hogy hosszútávon működőképes összeültetéseket készíthessünk. A növények gyökere könnyebben átfagy, így egyrészt fagyálló dézsákat válasszunk, másfelől pedig érdemes elgondolkodni azon, hogy mivel fogjuk betakarni a növények egy részét és a dézsákat.

A juta anyaga kiváló lehet erre, a zsákvásznak még jól is mutatnak a cserepek között, dézsákon.

Télre a télálló és nem fagyérzékeny növényeket válogassuk össze!

Fenyőféléket akkor válasszunk, ha nem déli fekvésű az erkélyünk, mert bár örökzöldként szépek télen, nyáron a nagy meleget kevésbé bírják. Helyettük a borókafélék és tujafélék lehetnek az örökzöldekre a megoldás, vagy akár a bangiták is (bár a ráncoslevelű bangita szöszös hajtásrendszere allergén lehet). Ugyanígy színes hajtásrendszerű borbolyákkal is dolgozhatunk, ha nagy a terasz. Kisebb erkélyre viszont a finom hajtásrendszerű növények, és nem tüskések kellenek majd, hogy ne akadjon bele a ruhánk sem.

Aki a csarabfélékben gondolkodik, az nagy fába vágja a fejszéjét, mert igen hamar elcsúszhat a talajválasztáson a dolog. A csarabfélékről a boltok, kertészetek nem hirdetik, de nagyon savanyú talajt igényelnek, és akkor lesznek csak szépek hoszzútávon, ha ezt megadjuk nekik. Ugyanígy egyes fenyőfélék, hortenziák, azáleák és rhododendronok is a savanyú talajt kedvelik, és ezért a dézsájukba is ilyen keveréket kell tenni.

Ünnepi dekoráció és a növények

Évek óta nem volt igazi fehér karácsony, de óva intenék mindenkit, hogy műhóval befújja növényeit. Karácsonyi hangulatot lehet fenyőágakkal, csipkebogyós ágakkal és szárított termésekkel is alkotni, főleg, ha ünnepi gömböket és plusz dekorvilágítást is teszünk mellé.

A korlátra tekerve akár a műfenyő-girland is szóba jöhet, bár az kevésbé természetes hatású.

Ha madarakat is a teraszra csábítanánk, akkor érdemes olvasgatni a madárvédelmi oldalakon, hogy mit szabad, és mit nem szabad a télen eleséget kereső madaraknak adni. Az biztos, hogy a szemes magvak és az alma, körte jól fog esni nekik, de a kenyérdarabkák már tiltólistásak.

Ha azt szeretnénk, hogy a madárürülék se legyen az erkélyen gond, akkor olyan helyet és olyan etetőt válasszunk, ahol kényelmesen elférnek majd a madarak. Véletlenül se felejtsük el, hogy az etetőt úgy helyezzük el, hogy az alattunk lakók erkélyét, ablakpárkányát se piszkolják össze a hozzánk látogató madarak!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan veszik fel a növények a tápanyagokat?

2024. szeptember 20. 16:10

Bár a műtrágyákról, tápoldatokról sokat hallunk, talán nem mindenki tudja, hogy mit és hogyan „esznek” a növények. Pedig akár éhen is halhatnak!

Őszi faültetési tippek a sikeres gyökeresedésért

2024. szeptember 20. 05:40

Ősszel mindenki nekilát vagányan fákat ültetni, és aztán jön a tavasz és rájövünk, hogy hoppá, valami gond van. Nézzük most az őszi faültetési tippek sorát!

Mángold: salátaként, főzelékbe, élelmiszerként és gyógynövényként is alkalmazható

2024. szeptember 19. 14:40

A mángold tele van tápanyagokkal, így egész évben friss vitaminforrást biztosíthat. Legyen szó salátáról, főzelékről vagy köretként való felhasználásról, a mángold kiváló alapanyag.

A zöldtrágya nem kamu, próbálja ki a kertben is!

2024. szeptember 19. 09:40

A zöldtrágyanövények jótékony hatását érdemes próbára tenni a házikertekben. Bemutatjuk, hogyan és milyen növényekkel érhetünk el eredményt.

Így érleljük be az ősszel még zöld paradicsomokat, paprikákat!

2022. szeptember 26. 05:37

A paradicsom és a paprika is utóérő, de az igazán finom ízekhez és színekhez érdemes a növényen beérlelni mindent még időben.

Gilisztaűző varádics: most kell megszedni növényi főzethez

2022. augusztus 28. 09:37

Mivel hatóanyagai figyelemre méltók, így növényi levekhez a kertben használható a gilisztaűző varádics.

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra II. rész

2018. május 30. 09:47

A kertben szemet gyönyörködtető örökzöld teleklakóinknak szükségük van a mi segítségünkre a kártevők elleni küzdelemben.

Ház, táj Képgaléria

Önöntözős magaságyások titkai

2023. január 27. 09:37

Ebben a cikkben szeretném az olvasó elé tárni, hogy miben rejlenek az önöntözős magaságyások titkai.