Házikert

Téli talajtakarás a kertünkben: talajtakaró növényekkel a legjobb

Agrofórum Online

Valójában bármilyen laza, jól szigetelő anyag ideális lehet talajtakarás céljára. Fontos észben tartani persze, hogy tavasszal ezt a takaróréteget el kell majd távolítani az ágyásokról, vagy legalább félre kell gereblyézni onnan. Érdemes tehát valamilyen könnyedén kezelhető anyagot használni.

A szalma, a tűlevelek, vagy akár a lehullott lomblevelek mind ideálisak erre a célra, hiszen nemcsak eltávolítani könnyű őket, hanem a talajba is bedolgozhatók. Ha a talaj nem fagy meg a területen karácsony utánig, akkor akár a karácsonyfa ágaival is letakarhatjuk az ágyásainkat.

A hó szintén remek szigetelőréteget képezhet az ágyáson, védelmet nyújtva ezzel a talajnak és a növényeknek is. Egyes növények saját maguk talajtakaróivá válnak, ha hagyják őket – ilyenek például a krizantémok is. Ha nem ültetett talajtakarót használunk, akkor is érdemes legalább egy réteg komposztot, trágyát vagy aprított lombot elteríteni az ágyásokon, hogy megakadályozzuk a talajeróziót. Ez különösen az olyan kertekben fontos, amelyek télire parlagon maradnak (pl. zöldségkertekben). Az örökzöld vagy félörökzöld bokrok, mint például a rododendronok és a bangiták pedig könnyedén kiszáradhatnak a hideg téli szelek miatt.

A fás szárú növények kevesebb védelmet igényelnek télen, mint a lágyszárúak. Egy 10-15 cm vastag réteg kéregtakaró vagy komposztréteg segíthet megőrizni gyökereik számára a talaj víztartalékait. Ügyelni kell arra, hogy ne közvetlenül a száruk körül terítsük el, különben kártevők költözhetnek a takarórétegbe. Továbbá, ha túl közel terítjük el a talajtakarót a növények töve körül, akkor sok nedvesség szorulhat majd a talajtakaró és a növények szára közé, ami ideális körülmény a gombás betegségek terjedéséhez. A téli talajtakarót csak akkor ajánlott eltávolítani tavasszal, ha már nem várható több fagy. Persze ezt nem mindig egyszerű megjósolni, hiszen hazánkban is láthattunk már tavaszi hóviharokat. Amikor azonban a talaj elkezd felolvadni és előreláthatólag nem várható fagy a következő hetekben, akkor ideje eltávolítani a téli talajtakarót az ágyásokról.

A mustár is vethető takarónövénynek, télen biztosan elfagy és tavasszal könnyen törő anyagot hagy maga után

A talajtakaró növények vastag rétege a legjobb, amit az őszi kertnek adni tudunk. Magjaikkal vessük be a megüresedett ágyásokat, magas ágyásokat, gyümölcsöst, szőlőt, hogy kertünk talaját a legegyszerűbb módon szuper talajjá alakítsuk át. A takarónövényeket könnyű elvetni, nevelni és egyszerű őket a tavaszi talajba bedolgozni. Ilyenek például a pillangós és keresztes virágú növények, amelyek visszapótolják a talajba a tápanyagot. Ezek a növények zöldtrágyák és gyomelnyomók egyben. A terményt nem betakarítjuk, hanem elszáradás után mulcsként fennhagyjuk, tavasszal pedig beforgatásra kerül.

A keresztes virágú japánretket manapság már nálunk is ajánlják talajtakaró növényként. Különösen mélyre hatoló karógyökerei miatt alkalmazzák előszeretettel. 30-40 nap alatt jelentős zöld- és gyökértömeget fejleszt. Szőlőben, kukoricásban a sorok közé vethető talajjavítás céljából. Vagy szóba jöhet a köztes növényként a mustár is.

A pillangósok közül megemlíthetjük a sziki kendert, amely nemcsak a száraz körülményeket tűri és gyökérzetével hasznosítja a talaj tápanyagtartalmát, hanem a gyökérgümőiben élő nitrogénkötő baktériumok réven lényegében nitrogéntrágyázza is a talajt. Zöldségek és gyümölcsök között kiváló takarónövény. Elnyomja a fonálférgeket. Kb. 8-10 hétre van szüksége az első fagyok beállta előtt.

Az olaszperje szintén mélyre hatoló, nagy tömegű gyökérzetével tűnik ki. Szakemberek ajánlják az olaszperje és a japánretek együttes alkalmazását is. Választható még a lóbab, amely kb. az első fagyok körül a virágzás állapotáig jut el és a talaj nitrogéntartalmát növeli, vagy a facélia, ami a talaj foszfortartalmát növeli.

Forrás:

https://www.agraroldal.hu/teli-talajtakaras.html

https://kertlap.hu/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

2024. november 13. 14:40

Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Szoliter növények télen: egyedül állva, egyedülállóan szépek

2024. november 13. 09:40

A szoliter növények olyan kertészeti elemek, amelyeket gyakran egyedül, magukban ültetünk el a kertben.

Vadkár-csökkentés és élőhely-teremtés a többfunkciós védősávban

2021. március 9. 07:03

A kaszálások, a betakarítás és különösen az őszi talajművelés után a mezőgazdasági táblák ökológiai szempontból gyakorlatilag sivataggá válnak. Ezért is fontos, hogy a szegélyek megmaradjanak.

Zöldítő Videó

Beporzók Napja: mindannyian tehetünk a beporzók védelméért

2020. március 11. 06:43

Ahogyan arra a március 10-i Beporzók Napja is rávilágít, a hosszú távú megoldást a mezőgazdaság fenntarthatóbbá tétele jelenthetné, mely többek között a méhtartás körülményeinek javítása, illetve vadvirágokkal borított szegélyek létesítése révén valósulhat meg.

Tapasztalatok a facélia mechanikai gyomszabályozásáról

2021. március 10. 07:00

A facélia termesztése során nagyon fontos olyan termesztéstechnológia alkalmazása, ami mechanikai gyomszabályozáson alapul, és az optimális termésszint is fenntartható.

Aprómagtermelőké a jövő (1.)

2021. március 17. 08:18

Nézzük meg, hogy a három legnagyobb területtel rendelkező zöldtrágya keverék komponens esetében hogyan alakultak a vetőmag-előállítással kapcsolatos adatok hazánkban.