A kertészek télen pihennek? Nem mondanám, én legalábbis ritkán pihenek télen is, mert ha nem a téli koronaalakító metszésekkel foglalkozunk, akkor a téli veteményeskertben sündörgök.
Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent. A hidegigényes vagy hideget tűrő évelők, egyes salátafélék vagy gyökérzöldségek, levélzöldségek kiválóan tudják pótolni a vitaminraktárainkat télen.
Téli veteményezés vagy déligyümölcs?
Amióta kertünk van, tehát gyerekkorom óta, valahogy a karácsonyt jelentette a mandarin, narancs, banán. Abban az időben nem is nagyon volt máskor, vagy ha volt, akkor is aranyárban (nem mintha most nem abban kezdene lenni…).
Így már akkor meg kellett oldani másképp a vitaminpótlást, mi több, akkor még nem is volt ennyire divat a vitamintabletta szedése, nem is volt ennyire sokféle.
Aki tudott, az vagy nyáron elraktározott mindent télire (kompótoktól a csalamádékig, egészen a mirelitként betárolt zöldségekig, gyümölcsökig), vagy termesztett télen is.
Mit termeszthetek télen?
Pár évvel ezelőtt, amikor megépítettük az első magaságyásainkat, akkor a peremeiket úgy alakítottuk ki, hogy télen fátyolfóliával elláthatók legyenek.
Majd jött az ősz és magbamentek a saláták, és hagytuk, hogy elszórják a magokat, és “lássunk csodát” az enyhe télelőn elkezdett kicsírázni a sok mag. Végül egészen szépen lehetett tépősalátaként eszegetni a fátyolfólia alól a salátának valót.
A spenótok, a mángold, a metélőfűszerek (petrezselyem, hagyma, levélzeller stb.) is kiválóan színesíthetik a téli konyhaasztalt. Ilyenkor is főleg a hideget jobban tűrőkkel tudunk dolgozni, a bazsalikomban véletlenül se gondolkodjunk télen!
Az Amerikában szintén drágán kapható superfood-ként is ismert kale, ami nálunk a marhakáposzta, mely egy kelkáposzta valójában, szintén hasznos. Nemcsak szuper a télállósága, de rengeteg ásványi anyag és mikroelem van benne amellett, hogy sok antioxidánst is tartalmaz. (Vesekőre hajlamosak kerüljék az oxálsavak miatt!)
Tél alá vetés késő ősszel, tél kezdetekor
Mivel sosem tudni, hogy valójában mennyire lesz kemény tél, így mikrozöldek termesztésére is jó lehet a téli időszak. Nem lesz olyan hatékony, mint szobában csíráztatni vagy mikrozöldet nevelni, de ha például cukorborsót vetünk ilyen későn, akkor ha nem is érik be, a friss és zsenge hajtásokat levághatjuk és megehetjük. A gyökereket meg benthagyjuk a talajban, hiszen így a talajlakó baktériumok is a helyükön maradnak.
Kiemelt kép: Pixabay