Házikert

Vetésforgó tervezése kiskertben

Agrofórum Online

A vetésforgót főleg a mezőgazdaságból ismerjük, de a kiskertben is bőven lenne létjogosultsága. Csak sokszor nehéz megvalósítani helyhiány miatt.

Miért jó a vetésforgó?

A vetésforgónak nagyon sok ésszerű oka van. Az egyik az, hogy manapság annyira a monokultúrák világát éljük, hogy elfeledkezünk arról, hogy egy jól és sokszor könnyebben fenntartható rendszerben a sokszínűség az, amire szükség van. Egy monokultúrában arra az adott kultúrára jellemző kártevők hamar elszaporodnak és tanyát is vernek, szépen áttelelnek. Mivel a legtöbbször integrált vagy konvencionális növényvédelmet folytatunk, így ráadásul a jótékony szervezeteknek sem kedvezünk növényvédelem címén. A vetésforgó viszont lehetőséget ad arra is, hogy a kártevők egyhangúságát kiküszöböljük és elérhessünk egy olyan állapotot, amikor a jótékony rovarok is például fel tudnak szaporodni.

A vetésforgó alkalmával mindig van olyan terület, mely pihen. Amikor pihen a talaj, akkor azt képzeljük el úgy, mintha mi kivennénk egy hét szabadságot. Ilyenkor javul az ellenállóképesség, csökken a stressz, tisztul a szervezet. Ugyanez igaz a talajra is. Fel tudnak szaporodni jótékony mikroorganizmusok is. Ilyenkor a pihenő talajt érdemes no-till rendszerben „nem művelni”, vagyis ne bolygassuk, ne ássuk fel.

Hogyan álljunk neki a tervezésnek?

Ha van elég helyünk, akkor először is jelöljük ki azokat a felületeket, ahol termeszteni szeretnénk. Ezek lehetnek egymástól teljesen eltérő területek is, közötte virágágyásokkal, díszkerttel.

Szedjük listába, hogy milyen zöldségeket akarunk évről-évre vetni, palántázni és ezen zöldségekben keressük meg a közös pontot. Közös pont lehet a vízigény, a fényigény, a közös kártevők, vagy akár az is, mely lepkefajoknak a tápnövényük.

A közös pontok egyfajta mankóként mutatják, hogy mit mivel érdemes vagy pont nem érdemes összeültetni.

Egymás utáni évben lehetőség szerint ne ültessünk olyan növényt, melynek már kártevői megjelentek az előző évben. Ezzel a szezonban a növényvédelmet fogjuk megkönnyíteni.

A vetésforgó, ahogyan a nevében is benne van évről-évre egy körforgást jelent. Minden növénynek van előveteménye. A nitrogéngyűjtő baktériumokban gazdag bab és borsófélék (pillangósok) például kiváló előveteményei az olyan zöldségféléknek, melyeknek magas a nitrogénigénye. A nitrogén a növekedés egyik alapeleme, így például a bazsalikom, a spenót, mángold kiválóan ültethető a pillangós növények után. Egy dologra figyeljünk, hogy ne kihúzzuk a talajból a letermett borsót, hanem a gyökérgümőket hagyjuk a talajban, hogy a baktériuméletet ne károsítsuk.

A sárgarépának és más gyökérzöldségnek viszont olyan előveteményt keressünk, mely növekedésével lazítja a talaj szerkezetét! Ezzel is csak segíteni fogjuk a gyökérzöldség növekedését.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Hitek és tévhitek a biotermékekről

2019. augusztus 8. 04:37

Mitől lesz bio a bio? Mi a pontos megnevezése? Árulhatom-e a piacon a kezeletlen paradicsomomat? Csak néhány kérdés, amit nap, mint nap hallhatunk a biotermékekkel kapcsolatban.

Mire ügyeljünk a paradicsompalánták kiültetése során?

2023. május 8. 04:36

Kezdő kertész vagyok, idén próbálkozom először paradicsom termesztésével. Szeretném, ha sikeres lenne a palánták kihelyezése. Mire ügyeljek a paradicsompalánták kiültetése során?

Vetésforgó a kertben (III. rész)

2018. október 26. 06:36

A gyomnövények, a kórokozók és az állati kártevők kultúrnövényünkre gyakorolt káros hatását csökkenthetjük vagy akadályozhatjuk meg kertünkben a növénytársítás és a vetésforgó alkalmazásával.

Vetésforgó a kertben (I. rész)

2018. április 16. 10:59

Melyek azok a növények, amik egy adott évben egymás mellett termeszthetők úgy, hogy valamilyen módon segítik a mellé ültetett növény fejlődését?