Ezernyi fogalom van egy vetőmag tasakján, amit nem árt ismerni, még mielőtt a vásárlás mellett döntünk. Drazsírozott, pillírozott, vetőszalagos, hibrid vetőmag és mit jelent az a bizonyos F1 vetőmag?
Hibrid vetőmag, az F1-es vetőmag és a nyílt beporzású növény
Manapság egyre több az úgynevezett F1-es vetőmag, hibrid vetőmag, ami tipikusan azok közé tartozik, melyből, ha fog is az ember lánya vetőmagot, nagy százalékban a fajta széthasad (nem egyforma fajtákra esik szét habitusban) a vetés után és terméséréskor. Ezekből nem is érdemes emiatt magot fogni, mert sajnos a várt siker elmarad vagy elmaradhat. Az ilyen típusú magoknál egy nemesítési folyamat során alakul ki az adott fajta és az F1-es magnál az újravetéskor magfogás után sokféle más forma, habitus, íz lesz a végeredmény.
Ezzel ellentétben egy nyílt beporzású, vagyis rovar-, szélbeporzású növénynél a magvak visszafoghatók a következő évre, megszedhetők és egyöntetű növényeket kapunk belőle.
Miért színes, fémes festékes egy vetőmag?
Sokakban merül fel a kérdés, hogy vajon jó-e az, hogy egy vetőmag neonzöldre vagy pinkre van festve? Nem káros az egészségre?
A csávázás, mint egyrészt növényvédelmi lépés egy fontos része a vetőmagoknak. Ezzel van gyakorlatilag biztosítva az, hogy kórokozóktól mentes legyen a vetőmag a vetés előtt és alatt egy darabig. Természetesen a talajban lévő kórokozóktól már nem fog megvédeni, de a kezdeti időkben segíthet.
Viszont azt is fontos tudni, hogy nemcsak a neonszínekben pompázó csávázási megoldások nyújtanak jó eredményt, hanem lehet csávázni kórokozók ellen illóolajjal is. Például csávázni jó opció lehet egy teafaolaj, egy fahéjillóolaj is akár.
A különleges színvilágnak meg az az oka, hogy minden évnek megvan a maga „színe”, így a fémzárolt vetőmagoknál a hatóságok is könnyebben észreveszik a turpisságokat.
Pillírozás, drazsírozás és a vetőszalagok
Sok olyan vetőmag van, melynek sokezer, sokszázezer magot jelent grammja. Ez annyiban érdekes, hogy a magvetéseket megnehezíti. Ilyenkor pillírozzák, drazsírozzák a magokat, mert egy kis „gömbbe” több vetőmag van befoglalva.
A drazsírozás anyaga sokszor kőpor, agyag, tehát teljesen természetes anyagokra kell gondolni.
Emellett az apró magvaknál előfordul, hogy nehezen csíráznak, nagyon hamar kiszáradnak és ez a plusz anyag tovább megtartja a nedvességet, ezzel segítve a csírázás folyamatát is.
A vetőszalagok esetében viszont a tőtáv betartását tudjuk biztosítani, mert a fajra vagy fajtára jellemző tőtávra van a szalagon belül rögzítve a vetőmag, így időt is spórolunk a pikírozással vagy ritkítással.
A vegyszermentes mag az biovetőmag?
Ez minden termelői piacon is alapvető fogalomzavarként jelenik meg, mert bizony a bio minőség és bio minősítés az egy igen komolyan ellenőrzött minőséget jelent. Eltekintve a többi városi legendától, mint a biogazda éjjel permetez és hasonlók, a bio minősítés egy dokumentáltan bizonyítható dolog. A vegyszermentes viszont ezzel szemben „hit kérdése” és a megbízhatóság kérdése, de mondjuk úgy, hogy a vásárlók felé nem rendelkezik a hatóság részéről vagy az ellenőrző szakszervezetek részéről kiadott igazolással. Így a vegyszermentes magnál a megbízható forrás lesz a mérvadó, míg egy bio/öko vetőmagnál erről háttérdokumentumok is vannak.