Hónap témája

Könnyen felismerhető, ha nyest ólálkodik a ház körül

Agrofórum Online

A nyestek sokak életét keserítik meg. A károkozásuk nem mindig látható azonnal – sok esetben csak később derül ki, hogy megrongálták az autót, vagy egy csapadékosabb hónapban válik nyilvánvalóvá, hogy megrágták a ház szigetelését. A baromfiudvarban látványosabb pusztítást okozhatnak.

A nyestek mindenütt ott vannak, és ma már nemcsak a vidéki otthonokban jelentenek problémát, hanem a városokban is. Különösen szeretik a meleg, biztonságos, zárt helyeket, ezért szöknek be a tetőterekbe és a garázsokba, és ezért telepednek meg az autók motorterében is.

Veszélyesek és sok kárt okoznak

A menyétfélék közé tartozó ragadozók egyre kevésbé idegenkednek az emberektől, táplálék után kutatva a nagyobb településekre is bemerészkednek, és eleség híján is képesek károkozásra. Megrágják például a motortérben a kábeleket, valamint az üléseket, a szigeteléseket és mindent, ami az útjukba kerül. Nem könnyű megtalálni az ellenük való védekezés hatékony módját.

Mindig nyomot hagynak

A nyestek lábnyomai szinte mindig láthatók az autókon – és könnyen megkülönböztethetőek a macskákétól, amik szintén szeretnek a meleg autókon szundikálni –, de ha erős vizelet- és ürülékszagot érzünk vagy ételmaradékokat találunk, biztosan tudhatjuk, hogy nyestek jártak az autónk és a garázsunk közelében. De a padlásunk sincs előlük biztonságban, hiszen bemásznak akár a padló alá is, valamint a tető és a szigetelés közé, és kárt okoznak, olykor egész nagy területeken.

Miért viselkednek így a nyestek?

Ezek az állatok paradox módon ilyenkor a saját területüket védik. Éppen ezért megjelölik, hogy a többi nyest tudja, ez már az övék. A levizelt autók birtokviszonyt sugallanak a többi nyest felé, ha azonban ugyanaz az autó mindig más helyen áll, az konfliktust okoz, mivel a nyestek nem csak a tárgyakat, de a területüket is védik. Ilyenkor úgy érezhetik a nyestek (a vizeletszag miatt), hogy az autó egy betolakodó a területükön, ezért meg kell azt támadni és el kell üldözni onnan.

Az állatok agressziója nem minden esetben a területvédelemből fakad. A nyestek akkor is lyukakat rágnak, ha menedéket, fészket készítenek maguknak, ahol megbújhatnak, és ahová elrejthetik a táplálékukat.

Hogyan védekezhetünk ellenük?

Számos védekezési módszert alkalmazhatunk – lássuk, melyek közül választhatunk!

  • Elektromos nyestriasztó – ezt általában tetőterekbe, garázsokba szerelik. Kellemetlen, magas frekvenciájú hangot ad ki, a macskák sem szeretik, sőt, az emberi fülnek is zavaró.
  • Használjunk zárt garázst, így kevésbé lesz könnyen hozzáférhető az autónk.
  • A kábeleket el lehet látni védőburkolatokkal, ez azonban meglehetősen drága és időigényes lehet.
  • Nyestriasztó illatanyagok használata – ezeket granulátum formájában lehet megvásárolni és meglehetősen hatékonyak.
  • A tetőszigetelés kijavítása, ami megnehezíti a nyestek számára a házba való bejutást.
  • Rések betömése, ez szintén a nyestek bejutását akadályozza.

Nem válogatnak

De mi a helyzet a háziállatok környékén? A nyestek azért tűnnek fel gyakrabban a falvakban is, mert csökken a természetes életterük. Ugyanakkor az ember által felhalmozott hulladékban megbújó rágcsálók kiváló táplálékforrást jelentenek számukra. Itt azonban – a városokkal ellentétben – gyakrabban tűnhetnek fel a természetes ellenségeik is.

Az égve hagyott villany vagy a bekapcsolt rádió – érdekes módon – részben védelmet nyújt ellenük, mert a nyestek számára zavaróak a fény- és hanghatások. Alapvető, hogy a helyiségeinket lommentesen, tisztán és lehetőség szerint zárva tartsuk, mert ezek megnehezítik a vad ragadozók dolgát.

Az egerek és más rágcsálók ellenségeként a nyestek akár hasznot is hajthatnak a ház körül, de gondot jelent, hogy nem szelektálnak. A tojásokat is megrágcsálják, sőt leölik a baromfikat, a fej nélküli szárnyastetemek szinte biztosan az ő jelenlétükre utalnak.

Az ellenük való védekezést nehezíti, hogy szívesen váltogatják a búvóhelyeiket. Egyszer egyik, másszor másik padlásra költöznek be, kivéve, ha lekölykeznek, mert akkor huzamosabb ideig maradnak egy helyen. A nagyobb létszámú család hatalmas zajt tud csapni egymás kergetése közben, és ezzel el is árulják magukat.

A játékosságukat felnőtt korukban is megőrzik, a kíváncsiságuk vezeti őket a folyamatos fürkészéshez, rágcsáláshoz. Szakértők szerint az is megfelelő (és olcsó) védekezési mód, ha egy PET-palackot félig megtöltünk vízzel. Az ugyanis a hőingadozás hatására recsegni-ropogni kezd, ami megfélemlíti a nyesteket.

Kiemelt kép: Unplash

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így védekezhetünk a talajmenti fagyok ellen

2024. október 16. 06:40

A talajmenti fagyok elkerülésére számos hatékony megoldás létezik, amelyeket érdemes figyelembe venni a kertészkedés során.

Hogyan kerüljük el, hogy a szárító begyulladjon? És mit tehetünk, ha mégis megtörtént?

2024. szeptember 17. 11:10

Ha bármilyen okból csak egy műszakban tudnak szárítani, akkor reggel töltsék fel a tornyot, leálláskor pedig ürítsék le minden nap.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (4. rész)

2019. december 4. 15:53

2019-ben is a spanyol csupaszcsiga okozta a legnagyobb károkat a csigafajok közül, de a tavaszi időszakban, kezdetben a különböző házas csigák is megkeserítették a kerttulajdonosok életét.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: erőteljesebb a szőlő gubacsatka fertőzése

2022. május 11. 10:34

A párásabb időjárás szinte minden kórokozónak és kártevőnek kedvező feltételeket teremt a felszaporodáshoz és a terjedéshez.

Külföldi nyaralás és növényegészségügy III. – a részletek

2023. július 25. 05:40

Ebben a részben a legfontosabb gyakorlati kérdések lesznek kiemelve, kezdve a növényegészségügyi bizonyítvánnyal, a növényi termékekre vonatkozó mennyiségi előírásokkal és a tiltott károsítókkal kapcsolatosan.

A biológiai növényvédelem jelenlegi helyzete, a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségei

2019. november 12. 10:38

A Növényvédelmi Klub 399. ülésén Péter Zoltán, a Biocont Magyarország Kft. munkatársa tartott előadást november 4-én a vendégeknek a világ és hazánk biológiai növényvédelmének vonatkozásairól és a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségeiről.