Idén február 8. és 13. között tartják a hagyományos busójárást Mohácson. Az 1990 beöltözővel megrendezett, különleges látványosságra 60 ezernél is több vendéget várnak. A hatnapos rendezvény 15 helyszínén több mint 140 programon lehet majd rész venni, ezek jelentős része ingyenes.
A mohácsi sokácok messze földön ismert szokása, a busójárás idejét a tavaszi napfordulót követő első holdtölte határozza meg. Régen farsangvasárnap reggelétől húshagyó kedd estéig tartott a mulatság. A farsang utolsó csütörtökjén pedig a gyermekek öltöznek maskarába.
A busójárás eredete
A busójárás szokását a török időkre vezetik vissza. A legendák szerint a Mohács-szigeti mocsárba menekült sokácok megelégelték, hogy a törökök uralkodnak rajtuk, ezért ijesztő álarcokat készítettek, különféle zajkeltő eszközök kíséretében átkeltek a Dunán, és elkergették a törököket.
Mit sem von le a legenda értékéből, hogy nem fedi a valóságot: a város 1687-ben szabadult fel a török uralom alól, a balkáni származású sokácok viszont csak ezt követően telepedtek meg a környéken, a busójárásról az első adatokat pedig a 18. század végéről találjuk meg.
Valójában a busójárás télbúcsúztató, tavaszköszöntő ünnep, amely sok más nép szokásai között – eltérő névvel és formában – megtalálható. A busók házról házra jártak, varázsoltak, kifejezték jókívánságaikat, amiért cserébe ételt és italt kaptak.
A jól ismert öltözetű busók (állatvérrel festett álarcot, kifordított bundát és bocskort viselő, rémisztő alak, aki kezében kereplőt vagy buzogányt tart) kísérői a jankelék, akik főleg a gúnyolódó gyerekektől védték a busókat, a lefátyolozott arcú sokác lányok, a lakodalmas viseletű férfiak és más jelmezes alakok voltak.
A 2024. évi rendezvény programja
Mai, idegenforgalmi látványosság formájában a busójárás kisfarsang napján kezdődik Mohácson. Február 8-án, csütörtökön fél 10-kor nyitják meg a rendezvényt az Ifjúsági Centrumban, délután gyermek néptáncosok és busócsoportok tartanak bemutatót, illetve táncházakon lehet részt venni a Széchenyi és a Piac téren.
Február 9-én 13 órakor népdalversenyt tartanak, folytatódnak a bemutatók, koncertek, népművészeti alkotók kiállítását nyitják meg, valamint este 19 órakor ismét lesz délszláv táncház a Piac téren.
Február 10-én 10-kor népművészeti és kézműves vásár nyílik a belvárosban, a Jankele udvarban pedig a busójárás különleges szereplőivel, a jankelékkel lehet megismerkedni. Lesz zenés mesejáték-előadás, néptáncbemutató, látványfőzés és ételkóstolás, este pedig táncház és koncert.
Február 11. farsangvasárnap, az egyik legfontosabb napja a busójárás-sorozatnak.
Tart a népművészeti és kézművesvásár, a néptáncosok, busócsoportok bemutatója. Délben a busók csónakkal átkelnek a Dunán, majd pedig a szokásos módon a Kóló téren gyülekeznek, ahol megkezdődik a busófelvonulás. Délután szabad farsangolás, a farsangi koporsó vízre bocsátása a kompkikötőnél és máglyagyújtás a Széchenyi téren, majd táncház.
Február 12-én kicsit megpihen a város, majd február 13-án, húshagyó kedden 14 órakor újra összegyűlnek a busócsoportok a Kóló téren, és szabad farsangolás folyik a város utcáin, közben bemutató és táncház is lesz. 17 órakor pedig máglyát gyújtanak és elégetik a telet jelképező koporsót a Széchenyi téren. Újabb táncházzal zárul a rendezvény.
További információ: mohacsibusojaras.hu