Szakcikkek

Maradjunk még egy kicsit az ormányosoknál!

Agrofórum Online

Tavasz van, a repcetermesztők ilyenkor a repce korai ormányoskártevőire figyelnek. Teljes joggal, tegyük hozzá, mert ha az ellenük való védekezés megcsúszik, nincs lehetőség annak korrigálására. Ha már a szárban fejlődnek a lárvák, onnantól már nincs mit tenni, a védekezéssel a kifejlett egyedeket kell megcélozni, megakadályozandó a tojásrakásukat.

Ezért egy gondos termelőnek illik tisztában lennie azzal, van-e a területén a kártevőkből! Máris sok táblában látunk sárgatálakat, sárga fogólapokat, amelyek segítenek abban, hogy legyen némi viszonyítási alapunk a területen lévő kártevők számáról. De, lehetünk-e teljesen nyugodtak, ha ezeken, ezekben nem találunk akár egyetlen egyedet sem? Nem, semmiképpen se hagyjuk ennyiben a dolgot, ha már ott vagyunk, nézzünk szét, tartsunk egy kis tővizsgálatot.

Hogy hol keressük elsősorban a kártevőket? Ha van a tábla szomszédságában erdősáv, gyepes terület, arról kezdjük a kutakodást az állományban. Keressük a napos, szélárnyékos táblarészeket, ahol a hőmérséklet valószínűsíthetően magasabb, mint a széljárta, hűvösebb részeken.

Mit keressünk? Mondjuk úgy, azokat a kis bogarakat, amelyek a lombozat első mozdítására ledobják magukat levelekről, igencsak megnehezítve ezzel a dolgunkat. Ha szerencsénk van és ezeknek nem csak a hasát látjuk, ahogy fennakadva a leveleken, levéltövekben összehúzott lábbal, mozdulatlanul lapulnak, akkor kinézetük alapján jó eséllyel meg tudjuk mondani, mely kártevőt látjuk.

Ha az barnásszürke, kissé „foltos” kinézetű, akkor az a repceszár-ormányos (1.-6. kép), amennyiben kicsit nagyobb, sötét grafitszürke színű, akkor az a nagy repceormányos (7.-9. kép).

A védekezés szempontjából ez igazából teljesen mindegy, de ha melegedő időjárás mellett egy négyzetméteren 2-3 db-ot találunk belőlük, akkor eljött a védekezés ideje!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászosok veszélyben: melyik gabona mennyire sérülékeny?

2025. május 17. 08:10

A kalászosok virágzáskori fertőzése kritikus pont. A fuzáriózis és lisztharmat elleni védekezést időzítsük gazdaságosan és hatékonyan.

Új, technológiailag fejlett precíziós mezőgazdasági megoldás a John Deere-tól

2025. május 16. 14:10

A John Deere Precision Essentials Package egy új, technológiailag fejlett precíziós mezőgazdasági megoldás.

Tafrina veszély őszibarackon: még májusban is támadhat

2025. május 16. 11:10

A tafrinás levélfodrosodás kórokozója májusban is fertőzhet. A védekezéssel ne késlekedjünk! A tünetmentesség csalóka lehet.

Teafaolaj: természetes megoldás bőrproblémákra és fertőtlenítésre

2025. május 16. 08:10

A teafaolaj antibakteriális és gombaellenes tulajdonságai révén számos egészségügyi és háztartási alkalmazásban bizonyított.

Őszi kalászos növények vetése előtt mérjük fel a talajlakó kártevőket!

2018. szeptember 25. 08:50

Az őszi kalászos növények tekintetében nagy területen kerül vetőmag a földekbe önmaga után. A kalászos gabonákat általában jó talajlakó kártevő „nevelő” növényeknek tekinthetjük.

Készüljünk fel időben a repceormányosok elleni védekezésre!

2023. január 30. 10:12

Korán, már februárban elkezdődik a repceormányosok betelepedése, tojásrakása.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: élettani eredetű tünetek őszi káposztarepcében 8. rész

2022. január 10. 10:47

Utolsó részéhez érkeztünk sorozatunk őszi káposztarepcével foglalkozó szakaszának, amelyben az előző évi szezonban tapasztalt, élettani jellegű tüneteket igyekszem bemutatni. Ahogyan azt én láttam!

Terményárak: korrekció és várakozás az eredményre

2020. november 9. 06:33

Itthon is tartott árakra számíthatunk, a kukorica áránál azonban még jöhet árcsökkenés elsősorban a kínálat növekedése, a betakarítási nyomás miatt, ahogy lassan az aratás végéhez közelítünk.