Szakcikkek

Maradjunk még egy kicsit az ormányosoknál!

Agrofórum Online

Tavasz van, a repcetermesztők ilyenkor a repce korai ormányoskártevőire figyelnek. Teljes joggal, tegyük hozzá, mert ha az ellenük való védekezés megcsúszik, nincs lehetőség annak korrigálására. Ha már a szárban fejlődnek a lárvák, onnantól már nincs mit tenni, a védekezéssel a kifejlett egyedeket kell megcélozni, megakadályozandó a tojásrakásukat.

Ezért egy gondos termelőnek illik tisztában lennie azzal, van-e a területén a kártevőkből! Máris sok táblában látunk sárgatálakat, sárga fogólapokat, amelyek segítenek abban, hogy legyen némi viszonyítási alapunk a területen lévő kártevők számáról. De, lehetünk-e teljesen nyugodtak, ha ezeken, ezekben nem találunk akár egyetlen egyedet sem? Nem, semmiképpen se hagyjuk ennyiben a dolgot, ha már ott vagyunk, nézzünk szét, tartsunk egy kis tővizsgálatot.

Hogy hol keressük elsősorban a kártevőket? Ha van a tábla szomszédságában erdősáv, gyepes terület, arról kezdjük a kutakodást az állományban. Keressük a napos, szélárnyékos táblarészeket, ahol a hőmérséklet valószínűsíthetően magasabb, mint a széljárta, hűvösebb részeken.

Mit keressünk? Mondjuk úgy, azokat a kis bogarakat, amelyek a lombozat első mozdítására ledobják magukat levelekről, igencsak megnehezítve ezzel a dolgunkat. Ha szerencsénk van és ezeknek nem csak a hasát látjuk, ahogy fennakadva a leveleken, levéltövekben összehúzott lábbal, mozdulatlanul lapulnak, akkor kinézetük alapján jó eséllyel meg tudjuk mondani, mely kártevőt látjuk.

Ha az barnásszürke, kissé „foltos” kinézetű, akkor az a repceszár-ormányos (1.-6. kép), amennyiben kicsit nagyobb, sötét grafitszürke színű, akkor az a nagy repceormányos (7.-9. kép).

A védekezés szempontjából ez igazából teljesen mindegy, de ha melegedő időjárás mellett egy négyzetméteren 2-3 db-ot találunk belőlük, akkor eljött a védekezés ideje!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy biztos, manapság megéri őszi árpát vetni

2025. július 25. 14:10

A hazai gazdaságok sikeres növénykultúrája az őszi árpa, amit az idei betakarításokat követően országosan regisztrált 5,75 t/ha-os termésátlag is bizonyít.

Lenyelte a dinnyemagot? Ezt jó, ha tudja!

2025. július 25. 13:10

Véletlenül lenyelte a dinnyemagot? Nem baj! De ha hasznosítani is szeretné, így érdemes fogyasztani.

Kártékony betolakodó: így védekezzünk a svábbogár ellen!

2025. július 25. 11:10

A svábbogár nemcsak kellemetlen látvány, hanem komoly higiéniai kockázatot is jelent. Mutatjuk, hogyan védekezhetünk ellene.

Nyári szárbontás: hatékony tápanyag-utánpótlás a szántóföldeken

2025. július 24. 16:10

Mikor célszerű nyáron szármaradványok bontását végezni, és mikor nem?

Virtuális bemutatón az őszi kalászos és őszi káposztarepce technológia

2020. június 16. 13:06

Az idei tavasz mindannyiunk számára tartogatott megpróbáltatásokat, a járványhelyzet nehézségei mellett az aszály is nagymértékben sújtotta a mezőgazdaságot. Ebben a helyzetben még nagyobb szükség van az időjárás okozta anomáliák kezelésére. A KITE Zrt. ehhez nyújtott a termelőknek segítséget egy nem mindennapi formában.

A repce alaptrágyázása a versenyképes hozam érdekében

2024. augusztus 8. 10:10

A repce számára augusztusban már időszerű az NPK-alapműtrágya kijuttatása. Aki komolyan gondolja a repcetermesztést, az nem hagyhatja el az alaptrágyázást.

Bezuhantak a gabonapiacok

2020. április 15. 08:03

Európában, a párizsi árutőzsdén mind a négy fontos agrártermék ára csökkent a következő három határidőre.

A repce őszi kártevői

2024. október 14. 05:40

A repcét alapvetően kártevők veszélyeztetik, amelyek hosszú sorát a különféle őszi, a fiatalabb növényekre veszélyes kártevők társasága nyitja meg.