Szakcikkek

Megvárjuk a fagyokat, vagy gyomirtsuk inkább repcét?

Agrofórum Online

Bizonyára ez a kérdés merül fel most több repcetermesztőben is, akiknek a területein nagy mennyiségben jelentek meg a melegkedvelő, egynyári, T4 életformába tartozó gyomnövények.

Az ilyen gyomnövények által okozott probléma éghajlatunk változásával egyre inkább erősödik. Az évtizedekkel korábbihoz képest jóval hosszabban kitartó és melegebb őszi időjárás, az első fagyok későbbre tolódása lehetővé teszi, hogy azok a gyomnövények károsíthassanak a repcevetésekben, amelyekhez igazából tavasszal, vagy nyár elején vagyunk hozzászokva. Melyek ezek a gyomnövények?

1. kép Tipikusan előforduló gyomok a csattanó maszlag (középen), a fehér libatop (felül), valamint a pokolvar libatop (balra).
2. kép A kép középpontjában a selyemmályva.

Országrészenként, sőt akár táblánként is eltérő lehet, hogy mely fajok jelennek meg, de többnyire a csattanó maszlagról, a fehér és pokolvar libatopról (1. kép), a selyemmályváról (2. kép), valamint a szőrös disznóparéjról beszélhetünk.

3. kép Óriási tömegű csattanó maszlag, alatta a szik-néhány leveles állapotú repceállomány.

Ezek, kihasználva a számukra kedvező hőmérsékleti viszonyokat, kellő nedvesség jelenlétében akár óriási tömegben is fejlődhetnek egy területen (3. kép). A táblákon természetesen egyszikű gyomnövények is megjelenhetnek, de a szinte általánosságban elvégzett, árvakelésű gabona elleni kezelések azok problémáját megoldják.

4.-5. kép A nagy tömegben, intenzíven fejlődő gyomnövények elnyomják a fiatal repcenövényeket.

Miben áll a fenti kétszikű gyomok károkozása? Mint minden gyomnövény esetében, itt is a kultúrnövénnyel a vízért, a tápanyagokért, valamint a fejlődéshez szükséges térért vívott konkurenciaharcról van szó. A kis repcenövény, akármilyen robusztus növénnyé is lesz a későbbiekben, fejlődésének kezdetén igencsak gyámoltalan. Ezért fokozottan érzékeny a gyomnövények károsítására, azok nem egy esetben tömegüknél fogva egyszerűen elnyomják, gátolják növekedését, fejlődését (4.-5. kép). Itt jön el az a pont, ahol e szituáció veszélyeit kell keresnünk. A sikeres repcetermesztés egyik kulcskérdése, hogy sikerül-e megfelelő arányban „kikeltetnünk” a repcét, valamint, hogy el tudjuk-e juttatni abba fejlettségi állapotba, amelynél a legkevésbé fenyegeti az állományt a kifagyás, a téli kiritkulás veszélye. Ebből a szempontból mind a rovarkártétel, mind a gyomosodás káros lehet, ha azok hatással vannak az állomány fejlődésére.

6. kép A gyomnövények (itt csattanó maszlag) által ősszel legyengített repcenövények a tél során kifagyhatnak.

Csatoljunk most vissza a címhez! Azt gondolhatnánk, hogy a fentiekben említett gyomnövényekkel szemben felesleges védekeznünk, kár a munkáért, taposásért, költségért, hiszen az első kisebb fagyoknál elpusztulnak. Ez valóban így van, ezek közül némely faj szinte már nulla fokon „elfagy”, gondoljunk itt elsősorban a csattanó maszlag hamar lefeketedő leveleire. Azonban az igazi kérdés az, hogy mikor érkezik meg az a bizonyos fagy, ami a problémát felszámolja, és addig mekkora károkat okoznak ezek a gyomnövények. Mert, hogy okoznak, az biztos! Talán mindenki látott már tavaszi repcetáblán olyan „üres” foltokat, ahol a repce a tél során kipusztult, miközben körülötte akár éles határvonallal elválasztva, egészséges, szépen fejlett állomány volt látható (6. kép). Az ilyen foltok felett sok esetben még tavasszal is láthatók a terjedelmes csattanó maszlagra, vagy más, a tél során kifagyott gyomnövényre utaló szármaradványok, amelyek azt mutatták, hogy a két dolog között szoros összefüggés lehet. Ne várjunk tehát a fagyra, hogy elvégezze helyettünk a munkát, a magunk és repceállományunk érdekében mielőtt avatkozzunk be, ha nagy tömegű gyomnövény borította el a tábláinkat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Hardi AEON permetezőgép Dombiratoson is bizonyít + videó

2025. április 24. 16:10

A Hardi AEON típusú permetezőgéppel kapcsolatos másodéves tapasztalatokról készült gazdainterjú Dombiratoson. A gép beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

Veszélyben a köszméte

2025. április 24. 08:10

Az egres termését idén is veszélyezteti az amerikai lisztharmat – a védekezés szinte csak növényvédő szerrel lehet sikeres.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

Új technológia segíti a gabonák hatékony védelmét

2025. április 22. 16:10

Az Inatreq™ hatóanyag megtalálható a Corteva Queen™ gombaölő szerében, amely a kalászosokat károsító legfontosabb gombabetegségek ellen hatékony.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: ellenőrizzük a vetéseket a pocokfertőzés miatt!

2022. október 18. 12:03

A jelenlegi és a várhatóan csapadékmentes időjárás kedvez a mezei pocok további szaporodásának, a fertőzés kiterjed az elvetett őszi kalászos területekre is.

Készüljön fel az őszi növényvédelemre a Nufarmer Magazin 31. számából!

2021. augusztus 31. 06:54

Változik a klíma, amihez alkalmazkodnia kell a technológiánknak is. Mire számítsunk, hogyan reagáljunk?

Aktuális teendők a repcében

2024. február 20. 11:40

Az őszi vetésű szántóföldi kultúrák közül az őszi káposztarepce számára idén már elkezdődött a vegetációs szezon. Megindult a repce növények növekedése és lassacskán időszerű lesz a szárba indulás kezdete is.

A viharkárok miatt drágul a kukorica

2020. augusztus 22. 09:07

Európában jó hangulatú volt a kereskedés mind a négy kiemelt termék kurzusa felfelé ment.