Szakcikkek

Most kell odafigyelni a kukoricabarkóra!

Agrofórum Online

A barkókártevők a fiatal kapásnövényeinket súlyosan károsíthatják, ezért azokat a keléstől kezdődően figyelnünk szükséges és azonnal be kell avatkoznunk, amint a kártétel első jeleit észleljük.

A kukorica-, napraforgó, és cukorrépaállományokat több barkófaj egyedei is károsíthatják. Leggyakrabban a kukoricabarkó (Tanymecus dilaticollis), a hegyesfarú barkó (Tanymecus palliatus) egyedeivel találkozhatunk, de egyre gyakoribb a fekete barkó (Psallidium maxillosum) is. Ezek a fajok minden kapáskultúránkban megjelenhetnek, azonban lisztes répabarkó (Bothynoderes punctiventris) kizárólag a cukorrépában jelentkezik kártételével.

A barkók fiatalkori kártevők, kártételükre kizárólag a kelőfélben lévő, vagy néhány leveles állapotban lévő, fiatal állományokban számíthatunk. Kukoricában főként a levelek rágásával, karéjozásával okoznak akár jelentős levélvesztést is (1.-2. kép), de ha a levél főerét átrágják, a „levéltörés” is megjelenik.

1.-2. kép: „Cafrangosra” rágott levelek, kukoricabarkó kártétel

Bár a kukorica-csíranövény rágásával elvileg okozhat tőpusztulást is, azonban ez nagyon ritkán fordul elő. Napraforgóban azonban már más a helyzet, ott a növény pusztulásával is járhat a kártétel, amennyiben a kártevők átrágják a sziklevelek alatti szárrészt. A kártétel ennél a növénynél is sokszor csak a szik- és lombleveleken mutatkozik (3. kép), de itt van esély a tőpusztulás miatti állományritkulásra is.

3. kép: Barkókártétel napraforgón

A cukorrépa esetében a tőpusztulás még könnyebben előfordulhat, a szikleveles, vagy a fiatal, kétleveles állapotú répanövény habitusának köszönhetően érzékenyebb a barkók kártételére, de többnyire a kártétel ennél a növénynél is a levelek karéjozása, rágása (4. kép).

4. kép: Kukoricabarkó kártétele cukorrépán

A barkókártevők, legyen szó bármelyik fajról is, akkor tudnak igazán nagy kárt okozni, amikor növényeink fejlődése valamilyen okból kifolyólag lelassul, vontatottá válik. Amennyiben ez tavaszi vízhiány miatt következik be, száraz és meleg időjárási körülmények között, a veszély még fokozottabbá válik. Ezért ilyen helyzetben naponta ellenőriznünk kell a tábláinkat, hogyan alakul a kártevők betelepedése és kártétele. A leggyakrabban károsító kukoricabarkó (5.-6. kép) az előző évi kukoricatábla talajában is telelhet, így, ha ismételten kukorica kerül a területre, ott a tábla belsejében foltszerűen is megmutatkozhat kártétele.

5.-6. kép: Kukoricabarkó, a leggyakrabban károsító faj

Amennyiben viszont a szomszédságban található ilyen terület, a kártétel a mezsgyehatár mellett fog először megmutatkozni, így azon a részen kell a területünket ellenőrizni, ugyanis a barkók nagyon ritkán repülnek, szinte mindig gyalogosan közlekednek. Ilyen bejáráskor a kártétel mellett kereshetjük magukat a kártevőket is. Bár inkább az esti órákban aktívak, de napközben is megtalálhatjuk őket, akár a talajon gyalogolva, akár a növények körüli talajrögök alatt (7. kép), vagy kukorica esetében a levélhüvely belsejében (8. kép). Kukoricabarkó esetében a 3-4 db/m2 számot kell megjegyeznünk, ez ugyanis a kártételi küszöbérték. Amennyiben ilyen egyedszámot találunk, védekeznünk kell!

7. kép: A kártevő gyakran a növények tövénél, a talajrögök alatt rejtőzködik
8. kép: Kukoricabarkó a kukorica levélhüvelyében

Néhány szó a védekezésről. Vannak olyan „barkós” területek, amelyet annak művelője már jól ismer, ezeken rendszeresen, évről-évre előfordulhat kártételük. A korábbi években az ilyen helyeken már előzetesen felkészülhettünk a védekezésre, vethettünk neonikotinoid-típusú rovarölő csávázószerrel kezelt magot, amely hosszan és igen hatékonyan fejtette ki hatását (9. kép).

9. kép: Az elpusztult kártevő a drazsírba bevitt neonikotinoid rovarölő hatóanyag gyomorméreg-hatását mutatja

Ez a lehetőségünk a hatóanyagok betiltásával megszűnt, egyetlen kivétel a cukorrépa, ahol szükséghelyzeti engedéllyel az idei évben alkalmazható ez a technológia. Marad tehát az állománykezelés, mint egyetlen védekezési lehetőség. Amennyiben olyan táblaszomszédunk van, ahonnan a kártevők betelepedésére számítunk, az érintkező táblarész két-három keretszélességben elvégzett körbeszegése egy rovarölő készítménnyel eredményes és hatékony lehet, megakadályozza a betelepülést, a „frontális támadást”. A szerválasztásnál lehetőség szerint tartamhatással rendelkező, hatását gyomorméregként is kifejtő hatóanyagot válasszunk. A napközbeni permetezésnél ugyanis nagyon sok kártevő elérhetetlen a permetlé számára a talajrögök alatt, amelyek így károsodás nélkül élik túl a beavatkozást. Azonban a gyomorméregként is ható készítmény a táplálkozás során kifejti majd hatását. Amennyiben kontakt hatóanyagot választunk, az lehetőleg legyen mikrokapszulázott, amely hatáskifejtését meghosszabbítja, vagy kezeljünk az esti órákban, amikor az aktívan mozgó barkókat nagyobb valószínűséggel érjük el. Ha a védekezésre agrotechnikai megoldást keresünk, akkor minden olyan tényező annak tekinthető, amely növényeink gyors és egyöntetű kelését, a robbanásszerű kezdeti fejlődését segíti. Ennek révén ugyanis gyorsabban nőhetnek ki a „kártevők foga alól”, így azok kártétele mérsékelhető.

Most sorolnak a kukoricák, a napraforgók, veszélyes időszakban vagyunk, nem szabad félvállról vennünk a barkókártételt. Járjuk a területünket és védekezzünk, ha szükséges!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Újabb kártevők a virágzó repcében

2025. április 26. 08:10

A virágzó repcét újabb kártevők fenyegetik – a védekezés időzítése és a beporzók védelme kulcs a termés megőrzéséhez.

Letolós vagy láncos? Szervestrágyázás Fliegl módra

2025. április 25. 16:10

A szerves anyag visszapótlásának fontossága az utóbbi években jelentősen megnőtt, melyhez számtalan gyártó kínál eszközöket.

Új tájfajta a kínálatban: megérkezett a Herencsényi paradicsom

2025. április 25. 13:10

A hazai tájfajta paradicsomok népszerűsítésében úttörő szerepet vállaló Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) idén új fajtával bővíti palettáját.

50 éve alakult a CPS ipari szervezettségű kukoricatermelési rendszer

2021. szeptember 23. 07:38

A 34. Bábolnai Gazdanapok különleges eseménye volt a CPS termelési rendszer megalakulásának 50. évfordulója alkalmából tartott emlékülés, ahol történelmi áttekintések hangzottak el és díjak, valamint elismerések átadására került sor.

Eddig 37,6 millió tonnás az ukrán gabonatermés

2020. szeptember 27. 12:03

A kijevi agrárminisztérium arra számít, hogy a gabonatermés 2020-ban 68 millió tonnára eshet vissza a 2019-es rekord 75 millió tonnáról az ország legnagyobb részén jelentkező súlyos aszály miatt.

Rekordszintet érhet el a globális gabonatermelés

2021. március 28. 03:47

A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) előrejelzése szerint a globális gabonatermelés rekordmagasságú 2,287 milliárd tonnára emelkedik a 2021/22-es gazdálkodási szezonban.

Fél éve nem zuhant ekkorát a búza ára egy hét alatt

2023. január 7. 11:47

A chicagói búza határidős jegyzésára gyengült pénteken, és hat hónapja a legnagyobb heti csökkenés volt látható.